Lazer ve LED Projektörler Nasıl Çalışıyor ve Sizin İçin Hangisi Doğru?

İlk projektörünüzü alırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Fiyat aralığı ve sahip olduğunuz alan önemlidir, ancak lamba teknolojisini de dikkate almalısınız. Bu, projektörün hem fiyatını hem de görüntü kalitesini etkileyecektir.

Piyasada gördüğünüz projektörlerin çoğu LED veya lamba, projektör olacaktır. Lambalar tipik olarak binlerce saat sürer, yani yeni bir lamba satın almadan önce yıllarca kullanım alabilirsiniz. Lambayı kendiniz değiştirebileceğinizden, yeni bir lambaya 100 dolardan daha az harcayarak projektörünüzden daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Lazer projektörler biraz farklı bir yaratıktır. Daha pahalılar, ancak daha parlak ve daha uzun süre dayanıyorlar: tipik olarak 20.000 saatin üzerinde. Bu, her gün dört saat boyunca bir saat kullanırsanız, projektörünüzün lazerinin 13 yıl boyunca dayanacağı anlamına gelir.

LED Projektörler Nasıl Çalışır?

LED projektörler, ev sinema sisteminizi araştırırken gördüğünüz en yaygın olanlardır. Bu noktada, onlar yerleşik bir teknolojidir ve yalnızca varsayılan hale gelebileceklerini üretecek kadar ucuzdurlar.

Bir projektörün içindeki LED'ler, diğer LED ışık kaynaklarının yaptığı gibi çalışır: yarı iletken malzemelerden bir elektrik sinyali geçer. Bu sinyal insan gözüyle görülebilen ışık parçacıkları olan fotonları üretmek için yarı iletken malzemelerdeki elektronları aktive eder.

Projektörlere, televizyonlara ve diğer ekranlara gelince, ekranın içinde kırmızı, mavi ve yeşil LED'ler var. Bunlar ekranda gördüğünüz tüm renkleri birleştirir. Projektörlerin içinde iki şeyden birini göreceksiniz. Dijital Işık İşleme (DLP) yongasına sahip projektörler ışığı bir dizi küçük aynadan yansıtacaktır; Likit Kristal Ekran (LCD) katmanları olanlar bu LCD katmanlarından geçenleri TV'lerde olduğu gibi geçirirler.

LED Projektörlerin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, LED projektörleri bir süredir kullanılıyor. LED'ler artık yaklaşık 100 dolar olan projektörlerde ve hatta daha ucuz olan tatil ışıkları gibi özel projektörlerde kullanılacak kadar ucuz. Çoğu ev sineması projektöründeki LED ampul değiştirilebilir ve bunlar genellikle birkaç bin saat çalınır. Normal modda 300 saatlik bir lamba ömrüne sahip olan ViewSonic PX800HD modelim var. Projektörü günde dört saat kullanırsanız, ampul 750 gün veya iki yıldan uzun sürebilir. Ve bu iki yılın sonunda, projektörü daha uzun süre dayanması için yedek bir ampul alacağım.

LED projektörlerin tek dezavantajı tam parlaklıklarına ısınmaları birkaç dakika almasıdır. Bu önemli bir şey değil: Evdeyken, film gecenize başlamak için biraz daha bekleyin. Projektörü bir mekanda kullanıyorsanız, kullanmak istemeden önce on-on dakika çevirin.

Lazer Projektörler Nasıl Çalışır?

Lazer projektörler nispeten yenidir. İlk modeller 2008 yılında piyasaya sürüldü ve süper pahalıydı: 2014 yılında bile, Epson LS10000 yaklaşık 8 bin dolar sattı. Lazer projektörleri şu anda çoğu tüketici için makul fiyatlara iniyor, Xiaomi Mi Laser Projector 2.000 $ 'a satılıyor. Projektörlerin içindeki lazerler, başka herhangi bir uygulamadaki lazerlerle aynı şekilde çalışır: elektrik akımı, belirli gazların, gözlüklerin veya kristalin atomlarının içindeki elektronları uyarır. Uyarılmış elektronlar daha sonra atomun çekirdeği etrafında düşük yörüngeden yüksek yörüngeye doğru hareket eder. Elektronlar normal durumuna geri döndüklerinde, gözlerimizin görebileceği hafif fotonlar verirler.

Tıpkı LED projektörlerde olduğu gibi, Lazer ışıkları da nihai projeksiyon merceğine ulaşana kadar bir dizi aynadan ve DLP çiplerinden geçer. Bu lens, projektör ve ekranı arasında ne kadar boş alana ihtiyacınız olduğunu ve nihai projektörün ne kadar pahalı olacağını belirleyen şeydir.

Lazer Projektörlerin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Lazer projektörlerin temel avantajı, LED projektörlerden çok daha uzun sürmeleridir. Xiaomi Mi Lazer Projektör 25.000 saatlik bir ömre sahiptir. Projektörü günde dört saat kullanırsanız, başka bir projektör almaya ihtiyaç duymadan önce 17 yıldan daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, projektörün tamamını değiştirmeniz gerekecektir: İçinizdeki lazeri bir LED gibi yapabildiğiniz gibi değiştiremezsiniz. Projektörün sahip olduğu yıllar boyunca kesinlikle başka teknolojik gelişmeler olacağından, buna değer yeni bir yükseltme yapılacağından muhtemelen bu büyük bir mesele değildir.

Lazerler LED'lerden daha pahalı olsalar da, biraz daha ucuz olsa da: Xiaomi projektör LED lambaları kullanan benzer ultra kısa mesafeli projektörlerden sadece birkaç yüz daha fazla geliyor.

Lazer projektörlerin son avantajı, güç projektörüne bastığınız anda tam parlaklığa geçmeleridir, çünkü LED projektörlerin yaptığı gibi birkaç dakika ısınmaları gerekmez. Projektörü evde veya yolda kullanıyorsanız, kesinlikle olması güzel olacaktır.

Hangisi Sizin İçin En İyisidir?

Bunların hiçbiri kendi başına kötü bir seçim değil, ancak bütçenizde fazladan bir oda varsa, muhtemelen bir lazer projektörle daha mutlu olursunuz. Daha uzun ömür paranızın daha da artacağı ve projektörün ısınmasını beklemenize gerek kalmaması anlamına gelir.

Ancak şimdi para biriktirmek ve bir LED projektör almakta yanlış bir şey yoktur. İlk ampulünüz tükendiğinde, lazer projektörlerin şu anda olduğundan daha ucuz olması muhtemeldir.