LG TV'de Hareket Yumuşatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

LG

Yeni bir LG TV'niz varsa, görüntünün eerily pürüzsüz hissettiğini fark etmiş olabilirsiniz. LG'nin “TruMotion” dediği bu etki, TV'nizin görüntüsünü daha yumuşak hissettirmeye çalışır ancak çoğu kez garip görünür.

Yine de “TruMotion” Nedir?

TruMotion, LG'nin hareket yumuşatma uygulamasıdır. Hareket yumuşatma, her gerçek kare arasına ekstra "sahte" çerçeveler ekleyerek videonun kare hızını (TV’nizin yeni bir resmini gösterme hızını) artırarak çalışır. Filmlerin ve TV şovlarının çoğu saniyede 24 kare (FPS) olarak çekilir ve aralarındaki karelerin nasıl görüneceğini tahmin ederek TV'niz kare hızını 48 veya 60 FPS'ye çıkarabilir. Bu, bazı hızlı tempolu içeriğin (spor gibi) daha iyi görünmesini sağlayabilir, ancak bazı insanlar için sinema ve TV şovlarının sinema kalitesini bozar.

Yüksek tazeleme oranlı video kendi başına yeterince garip görünmekle birlikte, hareket yumuşatma ile ilgili diğer sorun, sahte bir etki olması ve genellikle “sahte” karelerin çok bulanık görünmesini sağlamasıdır. Tahmin etmek zorunda olduğu için, çoğu zaman hafifçe kapalı kalıyor ve bu da daha da kötü görünmesini sağlıyor.

İLGİLİ: Yeni HDTV'min Fotoğrafı Neden Hızlandırılmış ve “Pürüzsüz”?

TruMotion Nasıl Kapatılır?

LG

TruMotion özelliğini TV'nizin ayarlarında devre dışı bırakabilirsiniz. LG'nin ayarları olsa biraz anormal. TruMotion teknolojisi ayrıca yenileme hızını arka ışıkla senkronize eden senkronize arka ışık taramasını da yönetir. Bunu TV'lerde kapatamayacağınızı söylüyorlar, ancak TruMotion'ın garip görünmesini sağlayan hareket enterpolasyonunu ayarlayabilirsiniz.

LG, Görüntü Menüsü> Görüntü Modu Ayarları> Görüntü Seçenekleri altındaki seçeneği gizler. Buradan, TruMotion için farklı seviyeler belirleyebilirsiniz:

  • Kapalı: muhtemelen ne istersen
  • Pürüzsüz: Hareket Bulanıklığı kullanır
  • Clear: Hareket Bulanıklığı kullanmaz
  • Clear Plus: enterpolasyona ek olarak arka ışık taramasını kullanır

Bu seçeneği bulmakta sorun yaşıyorsanız, farklı bir bölüm altında olabilir, bu nedenle çevrimiçi bulabileceğiniz TV'nizin kılavuzuna bakın. Yalnızca TV'nizin model numarasını girin ve sayfa yüklendiğinde, “TruMotion” kelimesini aramak için Ctrl + F (veya Mac'te Command + F) kullanın.

Bazı eski TV'lerin kapatılma seçeneği bile olmayabilir, bu durumda devre dışı bırakmak istiyorsanız yeni bir TV almanız gerekir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock