Linux 5.0 “Utangaç Timsah” Google'ın Adiantum Şifrelemesi İle Geldi

Robert McGillivray

Linus Torvalds, Linux çekirdeğinin 5.0 sürümünü “Shy Crocodile” olarak kodladı. Linux 5.0, Google’ın yeni şifreleme teknolojisinin yanı sıra AMD FreeSync, Raspberry Pi dokunmatik ekranları ve daha pek çok ürünü de destekler.

Linux 5.0, 3 Mart 2019 tarihinde geldi. Linus'un Ocak ayında Linux Çekirdek Posta Listesi'nde (LKML) açıkladığı gibi, bu gerçekten çok büyük bir sürüm değil:

Numaralandırma değişikliği özel bir şeyin göstergesi değildir. Resmi bir nedene sahip olmak istiyorsan, güvenebileceğim parmak ve parmaklarım bitti, yani 4.21 5.0 oldu. Serbest bırakma numaralandırması için yapılan önemli bir özellik de yoktur. Tabii ki, kendi çıkarlarınıza bağlı olarak, bazı insanlar büyük sayıyı artırmak için bir neden olarak yapabileceğini düşündükleri bir özellik bulabilirler.

Öyleyse çıldır. Neden 5.0 için kendi nedenini oluştur.

Seçim yapmak için birkaç nedeniniz var. OMG Ubuntu, en ilginç olanların iyi bir özeti vardır:

  • Linux'un dosya sistemi düzeyinde şifrelemesi (fscrypt) şimdi Google'ın düşük kaliteli telefonlar ve hafif Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için yeni hızlı şifreleme teknolojisi olan Adiantum için yerleşik destek sunuyor. Bu teknolojiyi Linux masaüstünüzde EXT4 ve F2FS (Flash-Friendly Dosya Sistemi.) Gibi dosya sistemleriyle kullanabilirsiniz.
  • Oyuncular için Linux 5.0 şimdiden uyarlanabilir yenileme oranları sağlayan AMD FreeSync desteğine sahiptir; başka bir deyişle, bilgisayarın ekranın tazeleme hızını anında kontrol etmesini sağlar. Bu hem AMD Radeon donanımını hem de FreeSync'i destekleyen bir ekran gerektiriyor.
  • Ahududu Pi Vakfı, resmi bir 7 inç dokunmatik ekran sunuyor. Bu en yeni Linux çekirdeği, Ahududu Pi meraklıları için işleri kolaylaştıracak bu donanıma yerleşik destek sağlar.

Linux 5.0, NVIDIA Turing GPU'lardan Lenovo ThinkPad ve Asus dizüstü bilgisayarlarındaki kısayol tuşlarına kadar diğer yeni donanım aygıtlarına da destek sunuyor.

İLGİLİ: Google, Düşük Uçlu Android Telefonlar ve IoT Cihazları için Daha Hızlı Şifreleme Oluşturdu

Bir Linux kullanıcısıysanız, muhtemelen kendi çekirdeğinizi manuel olarak indirmez ve derlemezsiniz. Bunun yerine, Linux dağıtımınız tarafından teklif edildiğinde Linux 5.0 alırsınız. Örneğin, Linux 5.0 muhtemelen 18 Nisan 2019'da piyasaya sürülmesi planlanan Ubuntu, Ubuntu 19.04 “Disco Dingo” nun bir sonraki sürümünde görünecek.