Linux Uygulamaları Chromebook'lara Geliyor

Chromebook'lar yakında Linux uygulamalarını destekleyecek, yani Firefox'u yükleyebileceksiniz.

Öncelikle geliştiriciler için tasarlanan özellik, Google'ın masaüstü işletim sistemine binlerce açık kaynaklı masaüstü uygulaması getirecek. İşte Google'ın Ürün Yöneticisi Tom Buckley, resmi Google blogunda şöyle yazıyor:

Linux, Chromebook'lar için sıfırdan tasarlanmış bir sanal makinenin içinde çalışır. Yani saniyeler içinde başlar ve Chromebook özelliklerine tamamen entegre olur. Linux uygulamaları bir simgeyle tıklanabilir, pencereler hareket ettirilebilir ve dosyalar doğrudan uygulamalardan açılabilir.

Buradaki fikir, Android geliştiricilerinin uygulamalarını tamamen bir Chromebook'ta oluşturabildikleri görünüyor. Ancak, geliştiricilerin birkaçından fazlası bununla uğraşmaktan zevk alacağından eminiz. Google Pixelbook kullanıcılarının yakında bunun bir önizlemesine erişimi olacak ve bu olduğunda tam bir eğitici yapacağız. Bunun diğer cihazlara ne zaman çıkacağı belli değil.

Sabırsız mı hissediyorsun? Eh, Android uygulamalarını zaten Chromebook'unuzda kullanabilirsiniz, bu yüzden beklerken bunlarla oynayın.