Linux'ta Geçerli Kullanıcı Hesabı Nasıl Belirlenir

Fatmawati Achmad Zaenuri/Shutterstock.com

Linux bir şey ifade ediyorsa, seçim demektir. Mevcut kullanıcıyı birçok yönden tanımlamak gibi basit bir görevi bile gerçekleştirebilirsiniz. Bu eğitimde size en hızlı ve en kolay yöntemlerden bazılarının nasıl kullanılacağı gösterilecektir.

Mevcut kullanıcının kimliğini neden bulmanız gerekiyor? Çoğu durumda, bilgisayarın sahibi tek kullanıcıdır ve fazla varoluş olmadan, muhtemelen kendilerini tanırlar. Belki de, aynı zamanda insanların aile üyelerinin bilgisayara erişebilmesi için ek kullanıcı hesapları oluşturması da yaygındır. Ayrıca, bir sunucudaki uzak bir kabuğa bağlıysanız, giriş yapmış olduğunuz kullanıcı adını hızlı bir şekilde hatırlatmanız gerekebilir. Katılan hiç kimsenin olmadığı oturum açmış bir oturum görürseniz, mevcut kullanıcıyı komut satırından nasıl tanımlarsınız?

İlk önce en kolay seçeneği deneyelim. Tek yapmamız gereken komut istemine bakmak. Varsayılan olarak, Linux dağıtımları istemde kullanıcı adına sahiptir. Basit. Bir şey bile yazmamız gerekmedi.

Kullanıcı komut istemini başka bir formata değiştirdiyse, başka bir şey denememiz gerekir. who emir bize aradığımız bilgiyi verecektir.

who

Çıktısı who nereden kaydedilir nerede aktüel kullanıcının adını verir terminal onlar tarih ve zaman onlar oturum, en kaydedilir. Uzak bir oturumda ise, o da bize.

Buna karşılık, whoami komutu çok özlü bir cevap veriyor:

whoami

Aynı tek kelimelik cevabı $USER ortam değişkenini ekrana ekleyerek alabilirsiniz.

echo $USER

Bir harfli komut w daha az yazma gerektirir ve daha fazla bilgi sağlar.

w

w komutu bize istediğimiz kullanıcı adını ve bu kullanıcı için bir bonus veri seti sunar. Linux sistemine giriş yapmış birden fazla kullanıcı varsa, w komutunun hepsini listeleyeceğini unutmayın. İlgilendiğiniz kullanıcının hangi terminalde oturum açtığını bilmeniz gerekir. Doğrudan Linux bilgisayarına giriş yapmışlarsa, bu pts / o olacaktır, bu nedenle şunu arayın: w çıkışındaki 0.

w komutu, önceki beş, on ve on beş dakika için önyükleme süresini, çalışma süresini ve ortalama yükü ve mevcut kullanıcıya ilişkin aşağıdaki bilgileri sağlar.

  • KULLANICI : Kullanıcı adı.
  • TTY : Giriş yaptıkları terminal türü. Bu genellikle bir puan (sözde teletype) olacaktır. : 0, bu bilgisayara bağlı olan fiziksel klavye ve ekran anlamına gelir.
  • FROM : Eğer bu uzak bir bağlantıysa uzaktaki ana bilgisayarın adı.
  • GİRİŞ @ : Kullanıcının giriş yaptığı saat.
  • IDLE : Boş zaman. Bu gösterir? Xdm? ekran görüntüsünde çünkü bu bilgiyi sağlamayan bir X-windows Görüntü Yöneticisi altında çalışıyoruz.
  • JCPU : Ortak CPU zamanı, bu tty'ye eklenen tüm işlemler tarafından kullanılan CPU zamanıdır. Başka bir deyişle, bu kullanıcının oturum açtığı toplam kullanıcının CPU zamanı.
  • PCPU : İşlem süresi, geçerli işlem tarafından kullanılan işlem süresidir. Geçerli işlem WHAT sütununda adlandırılmıştır.
  • NE : Bu kullanıcının şu anki işleminin komut satırı.

Artık bu kullanıcının kim olduğunu öğrendiğimize göre, onlar hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. id komutu başlamak için iyi bir yerdir. id , boşluk, kullanıcı adı yazın ve enter tuşuna basın.

id dave

Bu bize kullanıcı kimliklerini (kullanıcı kimliği), grup kimliğini (gid) ve üye oldukları grupları verir. Bir çok grup, daha az karmaşık gösterge kullanılarak elde edilebilir groups komutu.

groups dave

finger komutu ile güzel bir özet verilir. Ubuntu veya başka bir Debian tabanlı dağıtım kullanıyorsanız, bu paketi sisteminize kurmak için apt-get kullanın. Diğer Linux dağıtımlarında bunun yerine Linux dağıtımınızın paket yönetimi aracını kullanın.

sudo apt-get install finger

Bir finger taktıktan sonra, söz konusu kullanıcı hakkında bazı bilgileri görüntülemek için kullanabilirsiniz.

parmak dave

Çoğu Linux sisteminde, bu alanlardan bazıları boş olacaktır. Ofis, tam ad ve telefon numaraları varsayılan olarak doldurulmaz. “Plan Yok” alanı, ilgilenen, üzerinde çalıştığınız veya yapmayı planladığınız kişiler için birkaç not alabileceğiniz eski bir programdır. .Plan dosyasını ana klasörünüzde düzenlerseniz, o dosyanın içeriği finger çıkışına eklenir.

Oturum açan kullanıcının adını Ubuntu'da ve diğer birçok Linux dağıtımında kullanılan GNOME masaüstünden hızlıca göstermek için, ekranınızın sağ üst köşesindeki sistem menüsünü tıklayın. Aşağı açılır menüdeki alt giriş kullanıcı adıdır. Diğer Linux masaüstü ortamları da kullanıcı adınızı bulması kolay bir menüde göstermelidir.

Bu kolaydı, sadece bir tık. Ama bunun neresinde eğlence var?

Bash kabuğunu kullanırken dijital dedektif gibi hissetmezsiniz.