Linux'un GNOME Shell 3.32'si, Büyük Hız İyileştirmeleri Getirecek

GNOME Shell 3.32, 13 Mart 2019'da piyasaya sürülmek üzere ayarlandı. Bu yeni sürüm, bu ağır Linux masaüstü ortamını daha hafif yapan bazı gerçek performans iyileştirmeleri getiriyor. GNOME Shell, Ubuntu ve diğer birçok Linux dağıtımında varsayılan olarak kullanılır.

GNOME Shell masaüstü ortamı, diğer Linux masaüstü ortamlarına kıyasla oldukça ağır olmuştur. Ubuntu haber sitesi OMG olarak! Ubuntu! işaret:

Bakın, GNOME Shell masaüstü bilgisayarı genellikle 'ağır' tarafta biraz olarak eleştiriliyor. İnsanlar, başlangıçta nispeten yüksek bellek kullanımına sahip olduğu, CPU üzerinden vergi ödediği ve kullanım sırasında genellikle çerçeveleri sıkıştıran veya düşüren bir UI'ye sahip olduğu için bunu destekliyor.

Ama daha iyi oluyor. Bu en son gelişmeler hem “yukarı akış” GNOME Projesi hem de Ubuntu'nun arkasındaki şirket olan Canonical sayesinde. Çok fazla çalışma yapan bir geliştirici olan Georges Stavracas, blogunda birçok teknik ayrıntı yayınladı. Bir dizi iyileştirme, daha yüksek kare hızları, daha yumuşak başlangıç animasyonları ve daha hızlı simge yükleme süreleri ile sonuçlanır. GPU kullanımını azaltma konusunda bazı çalışmalar da var.

Canonical’dan Daniel Van Vugt, GNOME Shell’in performansıyla ilgili birçok çalışma yaptı. Bu yamalar sadece Ubuntu için değil; GNOME Projesi'ne katkıda bulunuyorlar ve her Linux dağıtımı fayda sağlayacak. Linux haber sitesi Phoronix, üzerinde çalıştığı sorunların çoğunu ortaya koyar, ancak çoğu CPU ve GPU kullanımını azaltır. GNOME Shell gittikçe daha hızlı ve daha hızlı hale geliyor.

Bu iyileştirmeler, 13 Mart 2019'da piyasaya sürülmesi gereken GNOME 3.32.0’ın bir parçası olarak sunulacak. Ancak o zaman alamayacaksınız. Linux dağıtımınızın yeni GNOME’u göndermesini beklemelisiniz – genellikle yeni bir sürümün parçası olarak. Örneğin, GNOME 3.32.0, 18 Nisan 2019'da piyasaya sürülmesi planlanan Ubuntu 19.04 “Disco Dingo” nun bir parçası olarak eklenecektir.

İLGİLİ: Ubuntu 19.04, Nisan 2019'a Gelen “Disco Dingo” olarak adlandırıldı.