Mac, iPhone veya iPad'de Dosyaları Nasıl Etiketleme

Dosyaları düzenlemek, çok az kişinin eğlenceli olarak tanımlayacağı bir şeydir, ancak organizasyon faktörünü geliştirirken aynı zamanda eğlence faktörünü de artırmanın bazı yolları vardır. Bu yollardan biri etiketlerdir; iPhone, iPad ve Mac'te etiketleri nasıl kullanacağınızı

Etiketlere yabancıysanız, bir muamele göreceksiniz. Dosyalara renk ve etiket eklemek, onları bir bakışta kolayca tanımlamanıza, onları özel yöntemlerle sıralamanıza ve aramanıza olanak sağlar. Kırmızı etiketli tüm dosyaları proje klasörünüzün tamamında görebilmek istiyorsanız, sorun değil. Fotoğrafları, yapılacakları veya bu konuda başka bir şeyi yönetmek için etiketler kullandıysanız, tam burada evde olacaksınız.

İPad ve iPhone'da dosyaları Etiketleme

Bir iPhone veya iPad'deki dosyaları etiketlemek için Dosyalar uygulamasını kullanmanız gerekir. Dosyalar, iPhone ve iPad dünyasındaki Mac Finder'a en yakın şey. Başlamak için, Dosyalar uygulamasını açın.

Cihazınızdaki ve buluttakiler de dahil olmak üzere bir konum listesi sunulur.

Ardından, etiketlemek istediğiniz dosyaya dokunun ve basılı tutun. Üzerinde bir dizi yeni seçenek olduğunu fark edeceksiniz. Daha fazla seçenek görmek için sağdaki oka dokunun.

Bir kez göründüğünde, “Etiketler” düğmesine dokunun.

Sonuçta ortaya çıkan ekran mevcut tüm etiketleri gösterecektir. Burada, listenin üstündeki “Yeni Etiket Ekle” seçeneğine dokunarak atamak için bir etikete dokunabilir veya tamamen yeni bir etiket oluşturabilirsiniz.

Mac'teki dosyaları etiketleme

Mac'te dosyaları etiketlemek, bir iPhone veya iPad'de yapmaktan daha kolaydır. Başlamak için, bir Finder penceresi açın ve etiketlemek istediğiniz dosyayı bulun.

Sonra, dosyayı sağ tıklayın. Bağlam menüsünün altında atamak istediğiniz etiketi tıklayın. Çok sayıda etiketiniz varsa ve istediğiniz etiketi görünmüyorsa, alttaki "Etiketler" düğmesini tıklayın. Bu, yalnızca doğru etiketi bulmak için bir arama çubuğu içeren yeni bir pencere açar. Gerekirse, mevcut tüm etiketleri görmek için “Tümünü Göster” düğmesine tıklayın.

İCloud Drive'ınızda bir dosya saklarsanız, etiketleri de cihazlarınız arasında senkronize edilir. Örneğin, bir dosyayı iCloud Drive'da iPhone'unuzdaki bir şeyle etiketlerseniz, aynı etiket Mac'inizdeki iCloud Drive'da da görünür;