MacBook'unuzdaki Pili Değiştirebilir misiniz?

Pil genellikle eski MacBook'larda gerçekten başarısız olan ilk bölümdür. Bu size oluyorsa, kendinizin yerini alabileceğinizi duyduğunuza sevineceksiniz.

Garantiler hakkında bir not

Pilin yaşından dolayı bir ücret almamış olduğu eski bir Mac'iniz varsa, büyük olasılıkla garanti kapsamında olmayacaktır. Bunun nedeni, garanti süresinin dolması ve her ne kadar aşınma ve yıpranmanın garanti kapsamında olmamasıdır.

Öte yandan, bir Mac'inizde sadece şarjlı olmayan veya hiç şarj etmeyen bir kaç yaşındaysanız, pilin arızalı olması ve Apple'ın ücretsiz olarak tamir etmesi için bir şans var demektir. MacBook'unuzu AB'ye satın aldıysanız, bu garanti süresi altı yıl kadar sürebilir. Kontrol edilmeye değer, çünkü bataryayı değiştirmek oldukça büyük bir iş olabilir.

İLGİLİ: AB'de Yaşıyorsanız, Muhtemelen Daha İyi Bir Gadget Garantisine Sahip Olabilirsiniz

Güvenlik Üzerine Bir Not

Lityum iyon piller — MacBook'unuzdaki gibi — kelimenin tam anlamıyla patlayabilir. Bu, bataryayı değiştirmek gibi bir onarım işi düşündüğünüzde akılda tutulması gereken bir şey.

Çıkarmadan önce pilin tamamen boşaltıldığından emin olmalısınız. Ayrıca nasıl atacağınızı da düşünmeniz gerekiyor. Onu atamazsın. Bunun yerine, pilleri güvenli bir şekilde atmak için gerekli ayarların yapılacağı bir teknoloji geri dönüşüm merkezine veya tehlikeli atık bırakmaya götürmeniz gerekir.

İLGİLİ: Kendi Telefonunuzu veya Dizüstü Bilgisayarınızı Onarın mı?

Bütün bunlar sizin için biraz fazla geliyorsa, o zaman kendi pilinizi değiştirmeniz muhtemelen kötü bir fikirdir. Artıları yapmasına izin vererek o parayı kendiniz yapmaktan bile tasarruf etmeyebilirsiniz. Yine de, seçtiğiniz rota buysa, pili birkaç MacBook üzerinde değiştirebilirsiniz.

Bataryayı Hangi MacBook'larda Değiştirebilirsiniz?

Pilin değiştirilmesi ne kadar zorsa sahip olduğunuz MacBook modeline bağlıdır. 2009 MacBook Pro 15 ”gibi bazı modellerde, çıkarılabilir piller vardı. Retina Ekranlı 2015 MacBook Pro 15” gibi daha yeni modeller bunun yerine yapıştırılmış pillere sahip. Aslında bunları çıkarmak için bir solvent kullanmanız gerekiyor.

Şu anda pili aşağıdaki MacBook'larda kendiniz değiştirebilirsiniz:

 • MacBook Pro 13 ”(Tüm Modeller)
 • Retina Ekranlı MacBook Pro 13 ”(Tüm Modeller)
 • MacBook Pro 13 ”İşlev Tuşlarıyla (Tüm Modeller)
 • MacBook Pro 15 ”(Tüm Modeller)
 • Retina Ekranlı MacBook Pro 15 ”(Tüm Modeller)
 • MacBook Pro 17 ”(Tüm Modeller)
 • MacBook Air 11 ”(Tüm Modeller)
 • MacBook Air 13 ”(Tüm Modeller)
 • MacBook Unibody (Tüm Modeller)

Maalesef pili aşağıdaki modellerde kolayca değiştiremezsiniz:

 • Touch Bar ile MacBook Pro 13 ”(Tüm Modeller).
 • Touch Bar ile MacBook Pro 15 ”(Tüm Modeller).
 • Retina MacBook (Tüm Modeller).

Mac'inizdeki Pil Nasıl Değiştirilir

Eğer MacBook'unuz, kullanıcı tarafından çıkarılabilir bir bataryaya sahip olan gerçekten erken modellerden biriyse, değiştirilmesi eski cihazın çıkarılması ve yeni batarya ile değiştirilmesidir. Ancak, çıkarılabilir bir pili olmayan bir modeliniz varsa, MacBook'un kasasını açmanız gerekir. Ve bunun için bir rehbere ihtiyacınız olacak.

Her MacBook için böyle bir rehber sağlamak bizim görüş alanımızın biraz ötesindedir, ama neyse ki arkadaşlarımız iFixit üzerindedir. IFixit'e gidin ve MacBook modeliniz için kılavuzları bulun. Yukarıda listelenen her MacBook için bir pil değiştirme kılavuzu var. Rehberleri ayrıca, yedeklemenin ne kadar zor olacağını size söyler, böylece devam etmek isteyip istemediğinize veya sadece Apple'ın bunu yapmasına karar verebilirsiniz.

Ayrıca yeni bir batarya ile birlikte gelen kitleri ve işi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçları satarlar.

Yeni pili taktıktan sonra, kalibre etmeniz gerekir. Yeni pilin boşalmasına izin verin ve MacBook kapanana kadar boşalmasına izin vermeden önce% 100 şarj edin. Şimdi şarj edebilir ve normal şekilde tekrar kullanabilirsiniz.