MacBook'unuzun Pil Sağlığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

Bilgisayar pilleri sınırlı bir kullanım ömrüne sahiptir ve zamanla bozulmaktadır, bu yüzden genellikle bir Mac dizüstü bilgisayarında ilk gelen şeydir. Bir bataryayı kendiniz değiştirebilirsiniz ya da bunu yapmak için Apple'a ödeme yapabilirsiniz, ancak sağlığını kontrol etmelisiniz. ilk. Geçirdiğiniz herhangi bir pil ömrü sorunu, bir kaçak işlem veya sadece yoğun kullanım nedeniyle olabilir.

Mac'inizdeki Pil Döngüsü Sayısını Kontrol Etme

Bir şarj döngüsü, bir tam şarj ve akünün boşalmasıdır. Her modern Mac batarya 1000 döngüdür; bazı eski modeller (2010 öncesi) 500 veya 300 çevrim olarak derecelendirilmiştir. Batarya sınıra ulaştığında aniden arızalanmayacak olsa da, bu limite yaklaştıkça daha az ve daha az şarj olmaya başlayacaktır. Sonunda, Mac'inizi kullanmak için güç kablosuna bağlı tutmanız gerekir.

Pilinizin kaç şarj döngüsünden geçtiğini kontrol etmek için, Seçenek tuşunu basılı tutun, ekranın sol üst köşesindeki Elma simgesini tıklatın ve ardından “Sistem Bilgileri” komutunu seçin. Seçenek tuşunu basılı tutmazsanız, bunun yerine "Bu Mac Hakkında" komutunu görürsünüz.

Sistem bilgisi penceresinde, soldaki “Donanım” kategorisini genişletin ve ardından “Güç” seçeneğini seçin.

Sağ bölmede, pilinizin tüm istatistiklerini göreceksiniz. “Döngü Sayımı” girişi “Sağlık Bilgisi” bölümünün altındadır.

Örneğimizdeki MacBook'un 695'lik bir döngü sayısı var. Bataryanın değiştirilmesi gerekmiyor, ancak muhtemelen bu yıl içinde yapılması gerekecek. Akünüzde bir sorun varsa, “Durum” girişi (örneğimizde Normal olanı gösterir) “Servis Aküsü” gibi bir şey gösterecektir.

Hindistan cevizi ile biraz daha fazla bilgi edinin

Sistem Bilgisi, pilinizin sağlığını değerlendirmek için ihtiyacınız olan verilerin çoğuna sahiptir, ancak çok iyi hazırlanmış değildir ve biraz daha fazla bilgi sağlayabilir. Örneğin, pilinizin mevcut maksimum kapasitesini değil, orijinal kapasitesini belirtir. Anlamak daha kolay biraz daha fazla bilgi istiyorsanız, ücretsiz uygulamayı Hindistan ceviziBattery indirin.

Uygulamayı çalıştırdığınızda, aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir şey görürsünüz.

Döngü sayısının yanı sıra, bu uygulama bize akünün şimdi 7098 mAh'lik Tam Şarj Kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor. Yeni olduğunda 8755 mAh kapasiteye sahipti. Neredeyse üç yıl boyunca% 15 kapasite kaybetmek hiç de fena değil.

Eski bir MacBook'unuz varsa, pil neredeyse yeni olduğundan daha az şarjlı durumda. Sistem Bilgileri veya hindistan cevizi ile birlikte, ne kadar kapasite kaybettiğini ve değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.