MacBook'unuzun Şarj Edildiğini Nasıl Anlarsınız?

2p2play / Shutterstock

MacBook'unuzu bir gecede düzgün bir şekilde şarj etmeyi unutmak sizi sabahları başağrısı ile bırakabilir. Bozuk bir MacBook'ta sorun gidermeye devam ediyorsanız, şarj edip edemediğini kontrol etmek bataryayla ilgili sorunları ortadan kaldırmanın bir yoludur.

Eski Macbook'ların Şarj Kablosunda Işıkları Var

MacBook'unuz 2016'dan önce yapıldıysa ve manyetik bir şarj kablosuna sahipse (“eski” L şeklinde olanı bile olsa), kablonun ucunda şarj olduğunu gösteren bir ışığı olacaktır. Işık turuncuysa, şarj oluyorsunuz. Yeşilse, piliniz dolu ve güç adaptörünüz bitiyor. Açılmasa bile, eğer problem pil ile değilse bile hala ışığa sahip olmalıdır.

Malyshev Alexander/Shutterstock.com

USB Tip C şarj cihazına sahip yeni bir MacBook'unuz varsa, bu farklı bir hikaye. USB-C şarj cihazında gösterge ışığı yoktur, yani MacBook'unuz açılmazsa, pilin sebebi olup olmadığı veya kablonuzun kırılmış olduğu konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir.

Gerçekten eski bir kablonuz veya üçüncü bir şahıs varsa, ışığı da kaçırmış olabilirsiniz.

Işıksız bir USB C kablosunun ne zaman giderileceğini kontrol etmenin bir yolu, fişini bir süre takılı bırakmak ve elektrikli tuğlaın ısındığını kontrol etmektir. Şarj olurken ısı üretirler, yani şarj olmazsa soğuk olur.

Deneyebileceğiniz başka bir şey de arkadaki Apple logosuna bir el feneri parlatıyor. Ekranda bir şey görüyorsanız, arka ışığınızın kırıldığı (oldukça sık karşılaşılan, genellikle yanmaması gereken bir sorun) ve bir Apple Mağazası bulmanız gerektiği anlamına gelir. Veya, belki de parlaklığı tamamen düşürdünüz ve MacBook'unuz iyi durumda.

İpucu: Şarj cihazını bağladığınızda daha yeni MacBook'lar ses çıkarır. Bir iPhone'a bağlanırken tıpkı ses gibi bir ses geliyor, ancak daha sessiz. Ayrıca, dizüstü bilgisayarınızın sesi kapalıysa veya kabloyu taktığınızda pil tamamen bitmişse, duyamazsınız. Yine de, sesi dinlemek için kabloyu söküp tekrar takmayı deneyebilirsiniz. Duyuyorsan, şarj olduğunu biliyorsun.

Ekran Görünürken Açıldı mı?

Öyleyse, batarya durumu üst menü çubuğunda, bataryanız eskiyse (ve şarjı çok iyi tutmuyorsa) çok fazla meyve suyu ve uyarı kullanan uygulamalar ile birlikte görüntülenir. Bataryanız şarj ediliyorsa, batarya simgesinin üzerinde bir şimşek sembolü olacaktır.

Menü çubuğunda simgeyi görmüyorsanız, kapatılabilir. Sistem Tercihleri uygulamasını açın ve bir ampul şeklinde “Enerji Tasarrufu” simgesine tıklayın. Alt kısımda "Menü çubuğunda pil durumunu göster" olmalıdır. Bunun kontrol edildiğinden emin olun.

Ayrıca, kullanımda olmadığında ekranınızın ne kadar çabuk kapanacağını da içeren güçle ilgili diğer ayarları buradan da yapabilirsiniz.

Bunların hepsi başarısız olursa ve hala bozuk bir MacBook ile ilgili sorun yaşıyorsanız, onarım için yerel Apple Store'a danışmak en iyisidir.