Mac'iniz Çalındığında Ne Yapmalı?

Mac'inizin çalınması dünyanın sonu gibi görünebilir, ancak bunu denemek ve geri almak veya sigorta talebinde bulunmamak için atabileceğiniz bazı adımlar var. Mac'iniz kaybolursa ne yapacağınıza bir bakalım.

Mac'iniz Çalındı ​​Halinde Bazı Önleyici Tedbirleri Alın

Mac'iniz çalındıktan sonra, verilerinizi ve özel bilgilerinizi korumak için çoğu zaman çok geç kalıyor. Bu, şimdi bir önlem olarak kendinizi korumayı başlatmanız gerektiği anlamına gelir.

FileVault, Mac'in sabit diskini şifrelemenize izin verir. Bu, şifreniz olmadan Mac'inize sahip olan kişilerin dosyalarınıza erişemeyeceği anlamına gelir; Şifreleme etkin değilse ve birisinin cihaza fiziksel erişimi varsa, dosyalarınızı okuyabilir. Verilerinizi gizli tutmak için FileVault'u açmanız gerçekten önemlidir.

FindMyMac, Mac'inizi izlemenizi, kilitlemenizi ve bir mesaj göndermenizi ya da çalındığında uzaktan silmenizi sağlar. Bir an içinde daha ayrıntılı olarak bakacağız, ancak Sistem Tercihleri> iCloud'a gidip “Mac'imi Bul” seçeneğini açarak etkinleştirdiğinizden emin olun.

MacOS'ta, kilit ekrana bir mesaj ekleyebilirsiniz. Mac'inizin çalınamayacağı bir şans var ve sizinle iletişim kurmanın bir yolu varsa, iyi bir Samaritan geri dönecek. İletişim bilgilerinizi içeren bir mesaj ekleyin ve bunları kolaylaştırmak için kilit ekranınıza bir ödül teklif edin.

Ne yazık ki, çalınan bilgisayarların çoğu tekrar görülmez. Bu yüzden değerli aile fotoğraflarını veya önemli belgeleri kaybetmezsiniz, Mac'inizi Time Machine ile düzenli olarak yedeklemelisiniz. Bu şekilde, Mac'iniz çalınırsa, en azından herhangi bir veri kaybetmezsiniz. Ayrıca gerçekten akılsız bir çözüm için Backblaze gibi bir bulut yedekleme çözümü kullanmayı düşünmelisiniz.

Mac'inizi Kilitlemek veya Mac'inizi Silmek İçin Macimi Kullanmak

Mac'inizde bir GPS çipi veya kalıcı bir veri bağlantısı olmadığı için, Mac'imi Bul, Mac'inizi her zaman benzer özelliklerin bir iPhone ile yapamayacağı bir yerde bulamaz. Mac'inizde bulunanları bul, onu kilitleme veya kalıcı olarak silme gibi özellikleri kullanmadan önce Mac'inizi her kim Wi-Fi'ye bağlamak zorunda kalacak. Bununla birlikte, doğru önlemleri aldıysanız, bu, büyük ölçüde işe yaramayacak, şifrelemeyen bir cihazla satılayamayacakları anlamına gelir ve bunlar, kablosuz ağa bağlanmaları gerekmeyecek ve bunu size bildirecektir. .

İLGİLİ: Bir iPhone, iPad veya Mac'in İzini Sürme, Devre Dışı Bırakma ve Silme

Herhangi bir web tarayıcısını kullanarak iCloud.com adresine gidin, iCloud hesabınıza giriş yapın ve ardından “iPhone Bul” seçeneğini seçin. Herhangi bir iOS cihazında iPhone'umu Bul uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Listeden aradığınız Mac'i seçin.

Bir yer varsa, görüntülenecektir. Aksi takdirde, Mac çevrimiçi tekrar yayınlanırsa bir e-posta almak için “Bana Varsa Bildir” kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bununla birlikte, Mac'inizi asla kendiniz almayı denememeniz gerektiğini unutmayın. İnsanlar kendi cihazlarını geri almaya çalışırken öldüler.

Aksi halde üç seçeneğiniz vardır:

  • Bir Ses Çalma: Mac'inizi yakınınızda bir yere yanlış yerleştirdiyseniz, çoğunlukla kullanışlı olan yüksek bir sesi çalar.
  • Mac'inizi Kilitleme: Mac'i bir parola ile uzaktan kilitlemenizi ve iletişim bilgilerinizi içeren bir ileti görüntülemenizi sağlar. Hırsızlar Mac'inizi silmeye çalışsa bile kilit sürmez, böylece MacOS'u yeniden yükleyemez, hatta Windows'a yükleyemezler. Bir ödül teklif ederseniz, hırsızların da bulduklarını iddia ederek iade etme şansı vardır.
  • Mac'inizi Silin: Tüm kişisel verilerinizi Mac'ten siler . Gerçekten de Mac'inizi Kilitle kullanmalısınız; Silmek, sadece silmek istediğiniz güvenli olmayan özel verileriniz varsa, gerçekten yararlıdır. Mac'iniz kaybolmadan önce FileVault'u kurmak daha iyidir.

Polise başvur

Cidden, bunu yeterince vurgulayamıyorum. Kendi Mac'inizi kurtarmaya çalışma. Bunun yerine, ilgili polis departmanına başvurun ve bir hırsızlık raporu gönderin.

Mac'inizin nasıl ve nerede çalındığına bağlı olarak, polisin yapabileceği çok az şey olabilir. CCTV görüntüleri, bilinmeyen bir hırsızı tanımaktan çok bir şüpheli olduktan sonra kanıt olarak çok daha faydalıdır. Polisin yardım edememesine rağmen, bir sigorta iddiasında bulunmaya çalışmak için büyük olasılıkla bir polis raporuna ihtiyacınız olacaktır.

Sigorta Sağlayıcınıza Başvurun

Eğer Mac'inizi kayıp veya hırsızlık için sigorta ettirdiyseniz, hemen sigorta sağlayıcınıza başvurun. Muhtemelen polis raporunu ve iddiayı işlemeye başlaması için satın alma makbuzunu vermeniz gerekecektir.

Mac'iniz özellikle sigortalı olmasanız bile, hepsi kaybolabilir. Birçok ev sigortası poliçesi, evinizin dışına çıkarılsa bile, dizüstü bilgisayarlar gibi araçları kapsar. Ev sigortası poliçenizi öğrenin ve bir göz atın. İndirilemeyen şey, özel bir sigorta poliçesinden çok daha yüksek olacaktır, ancak Mac'iniz kaplanmışsa, en azından hala bir şey almalısınız.

Kendi ülkenizde değilseniz, Mac'iniz de sahip olduğunuz herhangi bir seyahat sigortası kapsamında olabilir. Bir kez daha politikalarınızı bulun ve ince baskıdan okuyun. Unutmayın, kredi kartı şirketiniz otomatik seyahat kapsamı da sunabilir. İndirilemez yüksek ve talep sınırı düşük olabilir, ancak en azından bir şeydir.

Üzücü gerçek şu ki, Mac'iniz çalınırsa, tekrar görmeyeceğiniz iyi bir şans var. Umarım en azından değerinin bir sigorta poliçesinden geri döndüğünü iddia edebilirsiniz. Ve değilse, bir sonraki adım, Apple ürünlerinde nasıl para biriktireceğimize dair kılavuzumuzu incelemektir.