Mac'inizde Parola Olmadan Otomatik Olarak Oturum Açma

Güvenlik çok önemlidir, ancak bazen hız esastır. Gizliliğinizden emin olduğunuz bir ortamda yaşıyor ve çalışıyorsanız, Mac'iniz şifreniz olmadan otomatik olarak oturum açabilir. İşte nasıl.

Uyarı : Bu işlemi izlerseniz ve Mac'iniz kaybolur veya çalınırsa, erişimi olan herkes verilerinize tamamen erişemeyebilir. Bu almaya değer bir risk olabilir, ancak bu kararı sadece siz verebilirsiniz. Bu tekniği kullanırsanız, evdeyken veya başka bir güvenli yerde iken etkinleştirmenizi ve değilken devre dışı bırakmanızı öneririz.

Devam etmek istediğinizi varsayalım, başlayalım. Bu işlemi macOS 10.14 Mojave'de gerçekleştirdik.

Mac'inizde Otomatik Giriş Nasıl Etkinleştirilir

Başlamak için, ekranın üst kısmındaki Apple logosunu kilitleyin ve ardından “Sistem Tercihleri” seçeneğini tıklayın.

Ardından, "Kullanıcılar ve Gruplar" ı tıklayın.

Asma kilit simgesine tıklayın ve hesap şifrenizi girin. Bunun çalışması için yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesap olması gerekir.

Başarıyla kimliği doğruladıktan sonra, "Giriş Seçenekleri" ni tıklayın ve ardından "Otomatik giriş" açılır menüsünü tıklayın. Mac'inizin otomatik olarak giriş yapmasını istediğiniz kullanıcının adını seçin. Yine, giriş yapmak için seçtiğiniz hesap için bu sefer bir kullanıcı şifresi girmeniz gerekir.

Not: Kullanıcı hesabınız gri ise, büyük olasılıkla FileVault şifrelemesini etkinleştirmişsinizdir veya bu kullanıcı hesabı oturum açmak için bir iCloud şifresi kullanıyor olabilir. FileVault şifrelemesini devre dışı bırakmalısınız (Sistem Tercihleri> Güvenlik ve Gizlilik> FileVault> kilit simgesi> FileVault'u Kapat) otomatik oturum açmayı etkinleştirmeden önce yerel bir şifre (Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar> [Hesap Adı]> Şifreyi Değiştir) seçeneğini kullanın.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, Mac'inizi bir sonraki yeniden başlatışınızda önceden seçilen hesaba otomatik olarak giriş yapacaktır.