Mac'inizde Uygulamaları Başlatma

FOXARTBOX / Shutterstock

Windows'dan geçiş yapan yeni macOS kullanıcıları için uygulamaları başlatma şekliniz, fark ettiğiniz ilk fark olabilir. Farklı olmalarına rağmen, macOS'taki araçlar kullanıcı dostudur ve işlemi basitleştirmek için tasarlanmıştır.

İskeleden

Dock, MacOS'ta uygulama başlatmanın en kolay yoludur. Windows görev çubuğu gibi, çalışan her uygulama için bir simge içerir, ancak macOS Dock zaten kendisine sabitlenmiş birçok varsayılan uygulamayla gelir. Ayrıca her bir uygulama için bildirimler gösterir ve dikkat etmeniz gereken uygulamalar zıplamaya başlayacaktır.

Uygulamayı başlatmak için bu simgelerden herhangi birine tıklayabilirsiniz. Uygulama çalışıyorsa, simgenin altında küçük beyaz bir nokta görürsünüz. Çalışan herhangi bir uygulamayı tıklatarak o uygulamayı otomatik olarak öne getirebilirsiniz.

Dock, özelleştirmeniz için tasarlanmıştır. Sırayı değiştirmek için uygulamaları sürükleyebilir, kaldırmak için bir uygulamayı Dock'un dışına sürükleyebilir ve orada sabitlemek için Dock'un içine sürükleyebilirsiniz. Bir uygulamayı Dock'tan kaldırmak onu silmez ve yine de başka yollarla başlatabilirsiniz.

Çalışan bir uygulamanız varsa, simgesine sağ tıklayarak (dokunmatik yüzeyde iki parmağınızla dokunun) simgesine tıklayarak, "Seçenekler" in üzerine gelip "Dock'ta Tut" seçeneğini seçerek zorlayabilirsiniz.

Launchpad'den

Başlatıcı, Dock'taki 3. simge, roket gemisi olan gri bir simge olmalıdır.

Bu, bir iPad kullanıyormuşsunuz gibi görünen bir arayüz açar. Tüm uygulamalarınız burada olacak ve herhangi bir simgeye tıklayarak başlatabilirsiniz.

Launchpad'de birden fazla sayfa var ve dokunmatik yüzeyli bir cihaz kullanıyorsanız, üç parmağınızla aralarında kaydırabilirsiniz. İOS gibi, herhangi bir uygulamayı tıklayıp uygulamayı basılı tutup sonra hareket ettirerek alabilirsiniz. İki uygulamayı üst üste getirirseniz, birden fazla uygulamayı bir kutuda saklayan bir klasör oluşturabilirsiniz.

Sıcak Köşeli Launchpad

Hot Corners, farenizi ekranın köşesine hareket ettirerek Launchpad'i etkinleştiren bir özelliktir. Dock’tan Sistem Tercihleri uygulamasını açarak ve “Görev Kontrolü” ne tıklayarak açabilirsiniz.

Pencerenin altındaki “Sıcak Köşeler” düğmesine tıklayın.

Hot Corners ayarları açılmalıdır. Açılan pencerelerden herhangi birini tıklayıp “Launchpad” olarak ayarlayabilirsiniz.

Farenizi o köşeye getirmeyi deneyin. Başlatma paneli açmalı ve kapatmak istiyorsanız, farenizi tekrar köşeye getirebilirsiniz.

Bu menüdeyken, Masaüstlerinizi gösteren ve uygulama pencerelerini açan Görev Kontrolü için başka bir köşe ayarlamak iyi bir fikirdir. Apple menüsünü tıklatmayı zorlaştırabileceğinden sol üst köşedeki herhangi bir şeyi ayarlamaktan kaçınmanızı öneririz.

Spotlight'tan

Spotlight Windows araması gibidir. Uygulamalar dahil isme göre herhangi bir şeyi aramanıza izin verir.

Spotlight'ı iki şekilde başlatabilirsiniz:

  • Aynı anda hem Komuta hem de Boşluğa basmak, birbirinin hemen yanına ve sağ baş parmağınızın hemen altına yerleştirilmiş.
  • Üst menü çubuğunun sağ köşesindeki Ara simgesinden.

Arama penceresinden, sadece uygulamanın adını yazın ve sonuçlarda gördüğünüzde enter tuşuna basın. Uygulama zaten çalışıyorsa başlatmalı veya sizi kullanmalıdır. Spotlight'ı başka birçok şeyi aramak için de kullanabilirsiniz; macOS'un çok yararlı bir parçası.

Bulucudan

Finder, macOS'un Windows Dosya Gezgini'nin sürümüdür. Tüm dosyalarınıza göz atmanıza ve uygulamaları doğrudan başlatmanıza olanak tanır. Finder'ı Dock'tan başlatabilir veya Masaüstünüze tıklayabilir ve yeni bir Finder penceresi açmak için Command + N tuşlarına basabilirsiniz.

Uygulamalar klasörü gizli değil ve Windows'taki Program Dosyaları gibi erişilmesi zor değil. Sisteminizdeki her uygulama için simgeler içeren varsayılan Uygulamalar klasörünüzü açmak için kenar çubuğundaki “Uygulamalar” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Buradaki simgelerden herhangi birini çift tıklatarak açabilir veya açıksa sizi götürebilirsiniz.

Uygulamalarınızın çoğu Uygulamalar klasöründeyken, macOS uygulamaları Windows uygulamaları gibi yüklenmez. MacOS uygulamaları tekil dosyalardır ve İndirilenler klasörünüzde bazı uygulamalar olabilir. Bunları başlatmak için İndirilenler klasörünüze gidebilirsiniz, ancak en iyisi bunları diğerleriyle birlikte Uygulamalar klasörüne sürüklemektir.