Mac'inizi Akıllı Klasörlerle Otomatikleştirme

MacOS'taki Akıllı Klasörler, dosyalarınızı düzenlemenize ve bulmanıza yardımcı olan bir araçtır. Hiçbir klasör içermediğinden klasör değiller. Onlar aramaları kaydetti ve sık yaptığınız aramalar için size çok zaman kazandırabilir.

Örneğin, en son indirmelerinizi bulmak için indirme klasörünüzü sık sık açıp Ekleme Tarihine göre sıralarsanız, bunun yerine bugün indirilenler klasörünüze eklenen ve yalnızca birkaç tıklamayla kaydedilmiş dosyaları içeren "Son Yüklemeler" adlı bir Akıllı Klasör oluşturabilirsiniz. Her seferinde

Arama ölçütlerini (yani, sürücünüzdeki tüm ses dosyalarını) tanımlayarak ve bunları masaüstünüze veya Finder'ın kenar çubuğuna yerleştirebileceğiniz akıllı bir klasör olarak kaydederek yaparsınız. Finder’ın adını Spotlight’a yazmak yerine genellikle gözden kaçan güçlü arama özelliklerinden yararlanırlar.

Akıllı Klasör Yapma

Akıllı Klasörler yapma seçeneğini Finder'daki "Dosya" menüsü altında bulabilirsiniz. Masaüstünüze hızlıca tıklayarak Finder'ın üst menü çubuğunda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu tanıdık bir arama diyalogu getirecektir. Yeni arama kriterleri eklemek için sağdaki + düğmesine tıklayabilirsiniz.

İstediğiniz sayıda Akıllı Klasör ekleyebilirsiniz ve varsayılan olarak Finder yalnızca tanımladığınız tüm seçeneklerle eşleşen dosyaları çeker. Bu davranışı değiştirmek istiyorsanız, Option tuşunu basılı tutup, üç noktaya dönüşecek olan + düğmesini tıklatabilirsiniz. Bu, bir kriter listesini birlikte gruplayacaktır ve Herhangi, Tüm ve Hiçbiri arasından seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca varsayılan arama seçenekleriyle de sınırlı değilsiniz, açılır listeden “Diğer” seçeneğini seçerseniz, tüm gizli seçeneklerin tam listesini getirecektir.

Bunların birçoğu, bir nedenden dolayı gizlidir, çünkü onun coğrafi etiketinin enlemesine dayalı bir resim aramayacaksınız, ancak burada bazı ilginç seçenekler bulabilirsiniz.

Klasörünüzden memnunsanız, + düğmesinin yanındaki “Kaydet” seçeneğine basabilirsiniz.

Varsayılan olarak özel bir “Kayıtlı Aramalar” klasörüne kaydedecek ve kendini kenar çubuğuna ekleyecektir. Masaüstünüzde tercih ederseniz, buradan değiştirebilirsiniz.

Birkaç Yararlı Akıllı Klasör

Akıllı Klasörleri kullanmanın yollarını düşünmekte sorun yaşıyorsanız, başlamak için favorilerimizden bazıları.

Büyük Dosyaları Bulmak

Yararlı bir arama “1GB'tan büyük Dosya Boyutu” veya çok büyük sayılan şeylerdir. Bu aramayı Akıllı Klasör olarak kaydedin; silmek isteyebileceğiniz büyük dosyaları hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Çift Dosyaları Silme

MacOS dosya adlarını otomatik olarak çoğaltmak için “(1)” eklediğinden, bunu aramak (birkaç yüksek sayıyla birlikte), sürücünüzdeki tüm çift dosyaları gösterir.

Silmeniz Gereken DMG'ler

İnternetten bir macOS uygulaması indirdiğinizde, genellikle bir .dmg dosyasıyla gelir. Bu dosyalar yer kaplar ve sıklıkla indirme klasörünüzü karıştırır. Hepsini .dmg uzantısını arayarak bulabilirsiniz. Uygulamaları zaten yüklediğinizi varsayarak, hepsini silmek muhtemelen güvenlidir.

Son İndirilenler

Daha öncekilerden örnek, kurulması biraz sezgisel değildir; İndirilenler klasöründen “Yeni Akıllı Klasör” ü tıklamanız gerekir; bu şekilde “İndirilenler” i aramanız için bir seçenek sunar. Buradan, son birkaç gün içinde oluşturulan öğelere göre filtreleyebilirsiniz.