Mac'inizi Synology NAS'ınıza Nasıl Yedekleme

MacOS'un Time Machine yedekleme yardımcı programı, tüm bilgisayarınızı harici bir sabit sürücüye yedeklemenizi sağlar, ancak yerel ağınızda bulunan bir NAS'a da yedekleyebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Mac'inizde Time Machine'i nasıl kuracağınızı gösterdik. Doğrudan bilgisayarınıza bağlı harici bir sabit sürücüye yedeklediğinizde yapmak oldukça kolaydır. Ancak, yerel ağınıza bağlı Synology NAS'ınızı kullanmayı tercih ederseniz, yapmanız gereken daha fazla iş var (ancak yine de oldukça kolay).

Adım Bir: Zaman Makinesi için Özel Olarak Paylaşın

Yapmanız gereken ilk şey, özellikle Time Machine yedeklemeleri için NAS'ınızda ayrı bir paylaşımlı klasör oluşturmaktır. Bunu yapmak için DiskStation Manager'ı açın ve Denetim Masası'nı açın.

“Paylaşılan Klasör” öğesini tıklayın.

“Oluştur” açılır menüsünü açın ve ardından “Oluştur” komutunu tıklayın.

Paylaşılan klasöre bir ad verin (“Zaman Makinesi” gibi) ve ardından Geri Dönüşüm Kutusunu devre dışı bırakın (Time Machine yedeklemeleri için buna ihtiyacınız olmayacak). Devam etmek için “İleri” ye basın.

Bir sonraki ekranda, isterseniz Time Machine yedekleriniz için şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmayı tercih ederseniz, Synology NAS sunucunuzun bilgisayarınızda makro kaynaklardan ziyade daha iyi bir işlem yapması daha iyi olur.

“Paylaşımlı Klasör Kotasını Etkinleştir” seçeneğini açın. Bu, Paylaşılan klasörde azami kapasiteye neden olur, böylece Time Machine, NAS'ın tamamını doldurana kadar daha fazla yedek oluşturmaya devam etmez.

Bunun altında, Mac'inizin depolama kapasitesinin yaklaşık üç katı büyüklüğünde bir depolama alanı girin (ör. Mac'inizde 250 GB depolama alanı varsa, depolama boyutunu 750 GB yapın). İstediğinizi girebilirsiniz, ancak bunu depolama alanında çok fazla çılgınlaşmadan daha uzun bir yedekleme geçmişi içeren tatlı nokta olarak görüyorum.

Bir sonraki ekranda, ayarları onaylamak için “Uygula” düğmesine basın.

Ardından, paylaşılan klasör için kullanıcı izinlerini ayarlayacaksınız. Varsayılanlar oldukça iyi, bu yüzden sadece devam ediyor ve “OK” düğmesine basıyorsunuz. Farklı bir şifre ve her şeyi Zaman Makinesi yedekleme için özel olarak yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz, ancak bu zorunlu değildir.

Şimdi yeni Time Machine paylaşımlı klasörünüzü listede göreceksiniz.

İkinci Adım: Paylaşım İçin Zaman Makinesi Erişimini Etkinleştirin

Artık paylaşılan klasörü oluşturduğunuza göre, Time Machine'in başarılı bir şekilde yedekleyebilmesi için birkaç özelliği etkinleştirmeniz gerekiyor. Buna başlamak için NAS kontrol panelinin sol tarafındaki çubukta bulunan “Dosya Servisleri” ni tıklayın.

“SMB / AFP / NFS” sekmesinde, “SMB Hizmetini Etkinleştir” seçeneğini etkinleştirin. El Capitan veya daha eski bir MacOS'unuz varsa, bir miktar aşağı kaydırıp “Enable AFP Service” onay kutusunu işaretleyerek AFP'yi kullanmak isteyeceksiniz.

Ardından, “Gelişmiş” sekmesine gelin ve ardından “SMJ üzerinden Bonjour Time Machine yayınını etkinleştir” seçeneğini işaretleyin (veya daha eski bir MacOS sürümü üzerindeyseniz AFP'yi seçin).

Bundan sonra “Zaman Makinesi Klasörlerini Ayarla” düğmesine tıklayın.

Daha önce oluşturduğunuz Time Machine paylaşımlı klasörünün yanında bir onay işareti koyun ve ardından “Uygula” düğmesine basın.

Pop-up görüntülendiğinde “Evet” e tıklayın.

Üçüncü Adım: Mac'inizi NAS'a Bağlayın

NAS'ınızı başka şeyler için zaten kullanıyorsanız, Mac'iniz zaten ona bağlı. Öyleyse, sonraki bölüme geçin. Henüz bağlı değilse, aşağıdaki adımları izleyin.

Mac masaüstünüzde, “Git” menüsünü açın ve ardından “Sunucuya Bağlan” komutunu seçin.

Metin kutusuna smb:// ardından NAS'ınızın adını veya yerel IP adresini yazın. Devam etmek için “Bağlan” a basın. NAS için kimlik bilgilerini girmeniz istenebilir.

Dördüncü Adım: Zaman Makinenizi NAS'ınıza Yedekleme Yapın

Mac'iniz NAS'ınıza bağlı olduğunda, Sistem Tercihlerini açın ve “Zaman Makinesi” seçeneğini seçin.

“Diski Seç” düğmesine tıklayın.

Time Machine yedekleriniz için oluşturduğunuz paylaşımlı klasörü seçin ve ardından “Diski Kullan” düğmesine tıklayın.

Time Machine'e bağlı önceki bir depolama diskiniz varsa, her iki diski de kullanmak veya eski diskinizi yeni diskinizle değiştirmek isteyip istemediğinizi soran bir pencere açılır. “Değiştir” seçeneğini seçiniz.

Devam edebilmeniz için NAS'ınızın giriş bilgilerinizi tekrar girmeniz istenebilir, ancak işiniz bittiğinde, her şey hazır olacak.

Mac'iniz artık otomatik olarak Synology NAS'ınıza yedeklenecek.