Mac'inizi Yedeklemenin En İyi Yolları

Her bilgisayar kullanıcısı düzenli yedekleme yapmalıdır. Yanlışlıkla silinen dosyalardan arızalı sabit disklere ve doğal felaketlere kadar, sadece şansa güvenmek için yanlış giden çok fazla şey var. İşte Mac'inizi yedeklemenin en iyi yolları.

Dosyalarınızın kaybolmamasını sağlamanın pek çok yolu vardır ve neredeyse hepsi dosyalarınızın bir kopyasını başka bir yerde saklamayı içerir. Daha da iyisi, bir kopyasını kaybolmuş dosyalar veya arızalı ekipman gibi problemler için kullanışlı bir yerde saklamak ve başka bir yerde de kopyalamaktır. Bu hizmetlerin çoğu Windows için çalışsa da, özellikle macOS kullanıcıları için en iyi yedekleme yöntemlerini gözden geçireceğiz.

Tüm Sürücünüzü Buluta Yedekleyin

Tüm sürücünüzü buluta yedekleme, en erişilebilir yedekleme şeklidir. Herhangi bir ek donanım gerektirmez – sadece çevrimiçi bir sağlayıcıya sahip bir hesaptır – ve her şeyi otomatik olarak yedekler, böylece dosyaları kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. İlk yedekleme biraz zaman alabilir, özellikle yavaş yükleme hızına sahip bir İnternet bağlantınız varsa (ve bu ISS veri başlıklarını izlemeniz gerekiyorsa). Ancak, süreç genellikle ölü basit.

Planlar sunan birçok farklı sağlayıcı var, ancak burada iki iyi olanı seçeceğiz.

Backblaze: Saçma sapan yok

Backblaze, MacOS ile çok iyi bütünleşir, diğer pek çok yedekleme hizmetinden çok daha fazlası vardır (ki bunlar çoktur). Ayarlarınızdaki tercihler bölmesine yükleneceği için yönetilecek bir uygulama bile yok. Deneyimsiz kullanıcılar için bile kurulumu ve yönetimi inanılmaz derecede kolaydır.

Ayda 5 $ 'a kadar sınırsız depolama alanı sunarlar ve bu da kişisel kullanıcıların bilgisayarlarını yedeklemelerinin her zaman yeterli olacağı anlamına gelir.

İLGİLİ: En İyi Çevrimiçi Yedekleme Hizmeti Nedir?

Arq: Bir DIY Cloud Yedekleme

Depolamayı kendiniz yönetmeyi tercih ediyorsanız, Amazon S3 veya diğer depolama sağlayıcılarına (Backblaze B2 Depolama bile dahil) otomatik olarak yedeklemek için Arq kullanabilirsiniz. Bunu kesinlikle elle yapabilirsiniz, ancak Arq sinir bozucu kısımları yönetmek için gerçekten iyi bir iş çıkarır.

Harici Bir Sabit Sürücüye Yedekleme

Buluta güvenmiyorsanız veya bilgisayarlar arasında hızlı bir şekilde dosya aktarmak istiyorsanız, harici bir sabit diske yatırım yapın ve tüm sürücünüzü yedekleyin, muhtemelen sizin için idealdir. Aslında bu yöntemi, tabanlarınızı kapsayacak şekilde çevrimiçi bir yedekleme ile birleştirmenizi öneririz. Dosyaları harici sabit sürücünüzden geri yüklemek hızlı ve kolaydır ve harici sürücünüze bir şey olması durumunda bulut yedeğini… bir… yedek olarak alırsınız.

Muhtemelen, en az iki katı büyüklüğünde bir sabit sürücüyü ana sabit sürücünüzün boyutunda isteyeceksiniz ve yaklaşık 100 $ karşılığında büyük 4 TB'lık harici sürücüler bulabilirsiniz.

Mac'inizi harici bir sürücüye yedeklemek için önerdiğimiz uygulamalar.

Time Machine: macOS'a Dahili

Dosyalarınızı kesinlikle harici bir sabit diske sürükleyebilirsiniz, ancak otomatik olarak yapmak için bir uygulama kullanmak daha iyidir. MacOS'ta hiçbir şey, Apple'ın yerleşik Time Machine'in sadeliğini yenemez.

Dosyalarınızı otomatik olarak yedeklemenin yanı sıra, bir dosyayı her değiştirdiğinizde, Time Machine bu değişiklikleri harici sürücünüze kaydeder. Zamanda geriye göz atabilir ve dosyaların eski sürümlerini görüntüleyebilir veya sildiğiniz dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Başlamak için Mac'inizde Time Machine'i kurma kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

İLGİLİ: Mac'inizi nasıl yedekleyin ve Time Machine ile dosyaları geri yükleyin

Carbon Copy Cloner: Zaman Makinesine Yükseltme

Time Machine kesinlikle basitlik ve uyumluluk için kazanırken, bazen daha fazla özellik isteyeceksiniz. Carbon Copy Cloner, önyüklenebilir yedeklemeler, RAID yapılandırmaları için destek ve yedeklemelerinizin ne zaman gerçekleşeceğini yönetmek için güçlü bir zamanlama sistemi sunar.

Belirli Belgeleri Bulutta Saklayın

Yedeklenmeniz gereken yalnızca birkaç belge varsa ve tüm sürücünüzü yedekleyerek yer harcamak istemiyorsanız, önemli belgelerinizi bulut deposunda saklayabilirsiniz. Genellikle yüzlerce gigabayt depolamadığınız için, bu hizmetlerin tümü ücretsizdir (hepsinde daha fazla depolama alanı olan "pro" seçenekleri olsa da).

Akılda tutulması gereken bir şey bulut senkronizasyonu teknik olarak yedekleme ile aynı olmadığıdır. Evet, belgelerinizi ayrı bir yerde saklayabilirsiniz, ancak bilgisayarınızdaki bir dosyada yaptığınız değişiklikler (dosyayı silmek gibi) aynı zamanda o dosyanın senkronize edildiği her yerde de olur. Bu nedenle, kullandığınız hizmet eski dosyaların sürümlerini korumazsa, dosyalarınızı yanlışlıkla silmek gibi şeylere karşı çok fazla koruma sağlamazlar.

Bununla birlikte, çökmüş bir sabit disk veya çalınan dizüstü bilgisayar gibi bir şeye maruz kalırsanız, en azından belgelerinizi indirebileceğinize güvenebilirsiniz. İşte favori servislerimizden bazıları.

iCloud Drive: 5 GB Ücretsiz

iCloud Drive, iCloud paketine yeni bir eklentidir ve Masaüstü ve Belgeler klasörlerinizi bulutta depolar, gerektiğinde bunları indirir ve işlem sırasında size biraz yer kazandırır. 5 GB ücretsiz gelir, ancak bu alanın diğer iCloud işlevleriyle ve diğer Apple cihazlarınızla (iPhone ve iPad'iniz gibi) paylaşılmasını ve bunun da hızla dolmasını sağlamanız gerektiğini anlamanız gerekir. Kılavuzumuzu ayarlamak için iCloud Optimize Edilmiş Depolama bölümünden okuyabilir veya iCloud Sürücünüz doluysa tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Drive: 15 GB Ücretsiz

Google Drive, burada listelenen tüm ücretsiz seçeneklerden en fazla depolama alanını sunar. Büyük ofis paketi ile birlikte gelir ve Gmail’le ve diğer Google hizmetleriyle iyi bir şekilde bütünleşir. Ayrıca, belirli bir klasörü otomatik olarak yedeklemek için bir senkronizasyon aracı da bulunduğundan, dosyalarınızı web arayüzü üzerinden yüklemeniz gerekmez. Bu depolama alanı Gmail ile paylaşılıyor, ancak on binlerce e-posta adresiniz yoksa büyük olasılıkla bir engel oluşturmayacak.

Dropbox: 2 GB Ücretsiz

Dropbox, paylaşılan depolama ve iş uygulamaları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Az miktarda ücretsiz depolama alanıyla gelir ve otomatik olarak senkronize edilebilir, ancak odağı daha çok iş merkezli kullanımlara odaklanır.

OneDrive: 5 GB Ücretsiz

Mac'iniz için Microsoft önerisi? Durumunuza bağlı olarak, OneDrive sizin için işe yarayabilir. 5 GB boş alan elde edersiniz ve macOS uygulamaları iyi çalışır. Dahası, eğer zaten bir Office 365 abonesiyseniz, aboneliğinizde bir tane terabaytlık OneDrive alanı bulunur.

İLGİLİ: Neden Microsoft Office 365 Harika Bir Fırsat

Resim Kredisi: dourleak / Shutterstock