Mac'inizin Sabit Sürücüsünün Önyüklenebilir Klonu Nasıl Yapılır

dourleak/Shutterstock

Harici bir sürücüden önyükleme yapmak için birçok neden var. Dosyaları bir masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasında senkronize tutmak, depolama alanınızı genişletmek veya sisteminizin önyüklenebilir bir yedek kopyasına sahip olmak istiyorsanız, Disk Utility'de bunu kolaylaştıran gizli bir özellik vardır.

Genel olarak, harici bir sürücüden önyükleme, yeni Thunderbolt ve USB-C sürücülerinde bile daha yavaş olacaktır. Bunlar, çoğu yeni Mac'te bulunan yarıiletken sürücülerden (SSD'ler) çok daha yavaş. Yani bu günlük kullanım için tavsiye edilmese de, yine de mümkün.

Doğrudan Disk Yardımcı Programından Üçüncü Taraf Uygulamaları Gerekmez

Disk Yardımcı Programını Spotlight'tan (Command + Space) veya uygulamalarınızdaki Yardımcı Programlar klasöründen başlatın. Dahili sabit sürücünüz (muhtemelen OS X veya Macintosh HD olarak da bilinir) ve harici sabit sürücünüz de dahil olmak üzere tüm birimlerinizin bir listesi ile karşılanacaksınız.

İşte bahsettiğimiz bu gizli özelliğe ulaştığımız yer.

Disk Yardımcı Programındaki “Geri Yükle” düğmesi, dosyaları bir yedekten ana sürücünüze kopyalar. Bir arızadan sonra sabit sürücünüzü geri yüklemek için Kurtarma modundan kullanılması amaçlanmıştır.

Ancak, harici sürücünüzü geri yükleme hedefi olarak seçerseniz, bu işlemi tersine çevirebilir ve dosyaları ana sürücünüzden yedeklemeye kopyalayabilirsiniz. Kenar çubuğundan harici sürücünüzü seçin, menüden “Geri Yükle” yi tıklayın ve ardından ana sürücünüzü “Geri Yükle” seçeneği olarak seçin. Ayrıca bir ISO görüntüsü de seçebilirsiniz, ancak burada çok fazla kullanımı yoktur.

“Geri Yükle” ye tıkladığınızda Disk Yardımcı Programı kopyalama işlemine başlayacaktır. Harici sürücünüzün hızına ve Mac'inize olan bağlantınıza bağlı olarak bu işlem oldukça uzun sürebilir, bu nedenle Thunderbolt, USB-C veya USB 3.0 bağlantılarıyla hızlı bir sabit sürücüye sahip olmak en iyisidir.

Ve bu kadar! Disk Yardımcı Programı tamamlandığında, Mac'inizi kapatıp, yeniden başlatırken Option'ı basılı tutabilirsiniz. Bu, önyükleme anahtarlayıcısını getirir ve harici sabit sürücüden önyüklemenizi sağlar. Mac'inizi normal olarak kullanabilirsiniz, ancak bunun ana dahili sabit sürücünüzdeki kurulumdan ayrı olduğunu unutmayın. Değiştirdiğiniz ayarlar veya kaydettiğiniz dosyalar birincil kurulumunuza yansıtılmaz.

Dosyaları tersine kopyalamanız veya bilgisayarınızın kırılmaya karar vermesi durumunda yedeği geri yüklemeniz gerekirse aynı işlemi tersten uygulayabilirsiniz.

Resim Kredisi: Shutterstock