macOS Mojave, Safari Eklentileri Grubunu Kıracak

Kötü haber, Safari kullanıcıları: Apple, doğrudan indirilen .safariextz uzantılarını bu yılın sonunda Safari 12 sürümü ile birlikte kırıyor.

Apple, birkaç yıldan beri geliştiricilerini Safari Uygulama Uzantıları'na doğru itiyor. Bunlar, Mac App Store'dan indirilen uygulamalarla birlikte gelen uzantılardır, ancak Mac App Store'daki Safari uzantılarının galerisi, bir tür acıklıdır.

Bu yüzden, Apple'ın yaklaşan Safari uzantıları listesinin bu küçük alıntıyı içermemesi şaşırtıcı değil:

MacOS'ta Safari 12'deki geliştirici tarafından imzalanmış .safariextz Safari Uzantıları desteği kaldırıldı. Artık Safari tercihlerinde görünmezler ve etkinleştirilemezler. İlk başlatmada kullanıcılar bir uyarı bildirimi alacak ve bu uzantı yüklenmeyecek.

Düz İngilizce'de bu, Uzantı Galerisi ve Uygulama Mağazası dışında, web'den indirilen uzantıların artık Safari 12'de çalışmayacağı anlamına gelir. Ve burada bitmez: Apple, resmi Eklenti Galerisi'ndeki uzantılara yönelik destek konusunda değer kaybına neden olur:

Safari Extensions Gallery'den yüklenen .safariextz tarzı Safari Uzantıları desteği, MacOS'ta Safari 12 ile kullanımdan kaldırılmıştır. Safari Uzantıları Galerisi'ne yapılan gönderimler, Aralık 2018'den sonra artık kabul edilmeyecek. Geliştiricilerin, Safari Uygulama Uzantılarına geçmeleri teşvik ediliyor.

Bu uzantılar yine de Safari 12 ile çalışmaya devam edecektir, ancak amorti edilmek, yalnızca destekten tamamen vazgeçilene kadar yalnızca bir zaman meselesi anlamına gelir; bu noktada yalnızca Safari Uygulama Uzantıları çalışacaktır.

Peki bu ne anlama geliyor? Şu anda web'den indirdiğiniz bir uzantı kullanıyorsanız, sonbaharda kırılacak ve bir alternatif bulmalısınız. Web tabanlı Eklentiler galerisinden indirilen bir uzantı kullanıyorsanız, biraz zamanınız var, ancak en sonunda App Store'da barındırılan bir alternatif bulmanız gerekecektir (muhtemelen 2019 sonbaharına kadar).

Bu Apple'ın parçası üzerinde gerçekten aptalca bir hamle gibi geliyor. Safari'nin uzantısı ekosistemi, son birkaç yıl içinde çoğu kullanıcı için “yeterince iyi” olmaya başladı ve şimdi bu momentumun bir kısmı öldürüldü. Birçok kullanıcının Chrome'a ​​geçerek tepki vereceğinden şüpheleniyorum. Bu da bir ayıp çünkü Safari pek çok açıdan Chrome'dan daha iyi.

Ama hepsi kötü haber değil: Favicons sonunda nihayet Safari'ye geliyor. Horray?