MacOS Mojave'da Dashboard Nasıl Etkinleştirilir

Açıklanamayan bir nedenden ötürü, Apple, MacOS Mojave’de Gösterge Tablosunu varsayılan olarak devre dışı bırakmaya karar verdi ve bu bir travesti eksik değil. Neyse ki, tekrar açmak basit bir mesele. Dashboard’un haklı görkemine geri dönmesiyle ilgili nasıl.

Dashboard'a aşina olmayanlar için, Mac OS X 10.4 Tiger'ın yıllar önce gönderdiği bu yana yapılmış bir widget koleksiyonu. Pano, diğer uygulamalara müdahale etmeden veya basit bir işlem yapmak için herhangi bir uygulamayı başlatmanız gerekmeden kolayca erişebileceğiniz widget'ları seçmenize olanak tanır. Hesap makineleri, yapışkan notlar, havaya kolay erişim ve daha fazlası Dashboard için mükemmel kullanımlardı. Widget'ların iOS'ta nasıl çalıştığını düşünün ve doğru fikre sahipsiniz.

Neden olduğundan emin değiliz, ancak Apple Macboard Mojave'da tamamen etkisiz hale getirerek Dashboard'u dilsiz bıraktı. Bu gerçekten utanç verici çünkü kendimizi sık sık hızlı bir hesaplama yapmak istiyoruz. Hesap Makinesi'ni açmak zor değildir, ancak bir tuşa basmadan uzakta bir hesap makineniz varsa buna gerek yoktur.

MacOS'un önceki sürümlerindeki iş akışınız güveniyorsa, gösterge panosu harikadır, işte size geri dönüş.

MacOS Mojave'da Gösterge Tablosunu Etkinleştirme

İşleri başlatmak için, ekranın üstündeki Apple logosuna tıklayın ve “Sistem Tercihleri” seçeneğini seçin.

Sistem Tercihleri açıkken, “Görev Kontrolü” ne tıklayın.

Pencerenin yarısı civarında, Dashboard için bir giriş göreceksiniz. Açılır menüyü tıklayın ve tercihinize bağlı olarak “Boş Alan” veya “As Kaplama” seçin. O yaşlı Mac'i hissetmek için, “Yer Paylaşımı Olarak” seçimini öneriyoruz.

Dashboard'u nasıl çağırdığınızı değiştirmek istiyorsanız, pencerenin altındaki “Dashboard Göster” açılır menüsünü tıklayın ve kullanmak istediğiniz klavye kısayolunu seçin. F12 varsayılandır.

Hepsi bu kadar. Şimdi, Gösterge Tablosunu seçtiğiniz yöntemle çağırdığınızda, hizmet vermeye istekli, harika widgetlar tarafından karşılanacaksınız.