MacOS Mojave'da Ekran Görüntüleri ve Ekranınızı Nasıl Kaydedersiniz

Üçüncü taraf ekran görüntüsü araçlarını kullanma ve ekranınızı Quicktime'a kaydetme günleri geride kaldı. Apple, macOS Mojave'da ekran görüntüsü almak ve video kaydetmek için dahili araçlar içerir ve bunlar oldukça iyidir.

Bilmeniz Gereken Kısayol Tuşları

Ekran görüntüsü aracını Launchpad'deki “Diğer” klasöründen başlatabilirken, kısayol tuşlarını öğrenmek en iyisidir. Tüm bu kombinasyonları klavye tercihlerindeki Kısayollar bölmesinden değiştirebilirsiniz, ancak bunlar varsayılanlardır:

  • Command + Shift + 3: Tüm ekranı masaüstünüzdeki bir dosyaya kaydeder (ve aynı zamanda sağ alt köşede farklı uygulamalara sürüklenerek gösterilir. Bunu yaparken, sadece panoya kaydetmek için Kontrol düğmesini basılı tutabilirsiniz. masaüstünüz temiz.
  • Komut + ÜstKrkt + 4: Seçmek istediğiniz şeyin etrafına bir kutu çizebileceğiniz bir seçim menüsü açar. Ayrıca masaüstüne de kaydeder ve yalnızca panoya kopyalamak için Control tuşunu basılı tutabilirsiniz.
  • Komut + Üst Karakter + 5: Bu açılan özel bir durumdur. Tüm ayarlara ve farklı araçlara erişebileceğiniz ana ekran görüntüsü seçenekleri çubuğunu açar:

Soldan sağa, bu çubuktaki araçlar:

  1. Tüm ekranı yakala.
  2. Belirli bir pencereyi yakalayın ve görüntüyü otomatik olarak kırpar.
  3. Seçili bir kısmı yakala ve varsayılan seçenektir.
  4. Tüm ekranın kaydını başlatın.
  5. Ekranın seçilen kısmının kaydını başlat.

Seçenekler menüsü ayrıca, ekran görüntüsünün kaydedildiği yer ve bir zamanlayıcı kullanılıp kullanılmayacağı gibi şeyleri seçmenize izin veren bazı ek ayarlar da içerir.

İşiniz bittiğinde, “Yakala” veya “Kaydet” seçeneğine basabilir veya Geri Dön düğmesine basabilirsiniz. Bir video kaydederseniz, kaydı durdurmak için tekrar açmak zorunda kalacağınızı ya da menü çubuğundaki durdur düğmesine basmanız gerektiğini unutmayın.

Videoyu kırpmak veya düzenlemek isterseniz, Hızlı Görünüm'de açmak için bittiğinde sağ alt köşede tıklayın ve ardından kırpma düğmesini tıklayın.

Bu, videoyu göndermeniz için yerine kaydeder.