MacOS Mojave'da Varsayılan Ekran Görüntüsü Kaydetme Konumu Nasıl Değiştirilir

Mojave'nin ekran görüntüsü aracı, eski sürümden daha iyi bir ligdir, ancak tüm ekran görüntülerinizi varsayılan olarak doğrudan Masaüstünüze kaydeder. Yine de bunu kolayca değiştirebilirsiniz. Nasıl bir göz atalım.

Mojave'deki Varsayılan Ekran Görüntüsü Kaydetme Konumunu Değiştirme

Varsayılan konumu ekran görüntüsü aracından değiştirebilirsiniz, bu yüzden Command + Shift + 5 tuşlarına basarak açın.

Ekran görüntüsü aracında “Seçenekler” düğmesine tıklayın.

Seçenekler menüsünün üst kısmında, Kaydet bölümünün altında, aşağıdaki yerleşik seçenekleri göreceksiniz:

  • Masaüstü: Tüm ekran görüntülerinizi ayrı bir yığına kaydedecek olan varsayılan seçenek.
  • Pano: Çekimi farklı bir uygulamaya yapıştırmak için bu seçeneği kullanın. Diskinizi fazladan dosyalar ile karıştırmak istemiyorsanız, muhtemelen en temiz seçenek budur.
  • Mesajlar: Bu seçenek, ekran görüntüsünün ekli olduğu yeni bir mesajı açar, böylece onu rehberden birine gönderebilirsin.
  • Posta: Bu seçenek, Posta uygulamasında ekran görüntüsü ekli olarak yeni bir e-posta oluşturur. Ekran görüntülerini Gmail gibi bir web istemcisi üzerinden göndermek istiyorsanız, Pano seçeneğini kullanmak ve el ile yapıştırmak en iyisidir.
  • Önizleme: Ekran görüntüsünü, diske kaydetmeden veya panoya kopyalamadan önce düzenleyebileceğiniz Önizleme'de açar.

Bu seçeneklerin altında, macOS'un ekran görüntülerini kaydetmesini istediğiniz farklı bir klasörü seçmek için “Diğer Konum” komutunu tıklayabilirsiniz.

Hangi ayarı seçerseniz seçin, Mac'iniz bu ayarı hatırlayacak ve gelecekteki tüm ekran görüntüleri için kullanacaktır. Ekran görüntüsünde bir zamanlayıcı ayarlamak ve diğer birkaç seçeneği ayarlamak için de aynı menüyü kullanabilirsiniz.

Mojave'nin ekran görüntüsü aracı oldukça güçlü, bu yüzden tüm düğmelerin ne yaptığını tazelemek istiyorsanız, o konuda da bir rehberimiz var.

İLGİLİ: Nasıl MacOS Mojave'da Ekran Çekimi ve Ekranınızı Kaydetme