MacOS Mojave'de Karanlık Modu Etkinleştirme

MacOS Mojave, en dikkat çekici olanı, tüm yerel Apple uygulamaları için geçerli olan ve gece geç saatlerde gözlerinizi rahatlatmak için Apple'ın Gece Vardiyası'nı iltifat eden sistem çapında bir karanlık mod olan, bir dizi yeni özellik getirdi.

Karanlık Modu Nasıl Açılır

Koyu modu seçeneği, Dock'tan, Uygulamalar klasörünüzden açabileceğiniz veya ekranınızın üst kısmındaki Elma simgesine tıklayarak ve “Sistem Tercihleri” ni seçerek açabileceğiniz Sistem Tercihleri uygulamasındadır. "General" üzerine.

Pencerenin üst kısmında, ışık modu ve karanlık mod arasındaki geçişi görürsünüz. İlgili moda geçmek için ikisinden birini tıklayabilirsiniz.

Burada ayarlanması gereken başka bir özellik var: vurgu rengi. Bu, yerel uygulamalardaki düğmelerin rengini ve açık tonlarını belirler. Şaşırtıcı bir şekilde, vurgu rengini gri renk olan “Grafit” olarak ayarlamak karanlık modu biraz daha koyu hale getirir. Mavimsi griden, tercih edebileceğiniz düz gri renge değişir.

Ne yazık ki, bu aynı zamanda bütün aksanları da çok donuklaştırıyor, ki biraz garip görünüyor ve Grafit aksanı kullanmadan bu düz siyah rengi elde etmenin bir yolu yok gibi görünüyor.

Gece Vardiyası Nasıl Etkinleştirilir?

Gece vardiyası, ekranınızın rengini gece boyunca daha sıcak (daha turuncu) görünecek şekilde değiştirir, çünkü aşırı mavi ışığa uzun süre maruz kalmak gözlerinizi zorlayabilir. Genelde ekranlarınıza bakmaya devam ederseniz, bunun size gerçek bir baş ağrısını kurtarmaya çalışmasına yardımcı olabilir.

Sistem Tercihleri'nde “Ekranlar” kategorisini açın.

“Gece Vardiyası” sekmesi altında, Gün Batımından Gün Doğumu'na kadar etkinleştirmenizi sağlayacak bir seçenek bulacaksınız. Bu, güneş battığında Night Shift'i açacak ve uyandığınızda onu kapatacak.

Apple, Gece Vardiyası'nı icat etmedi. Aslında, aynı şeyi yapmak için tasarlanmış f.lux adlı eski bir uygulamadan geliyor. f.lux hala güncellenmektedir ve Sunset ve Bedtime için iki farklı seviye belirleme imkanı da dahil olmak üzere Apple'ın yerleşik seçeneğinden çok daha fazla özellik ve denetime sahiptir.

Night Shift yerine f.lux kullanmak istiyorsanız, indirmek ücretsizdir ve herhangi bir işletim sistemi üzerinde çalışır.

Gün Batımında Gece Modunu Etkinleştirme (veya Kısayollu)

Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, NightOwl adlı bir uygulamayla geç kaldığında karanlık modu otomatik olarak etkinleştirmek için bir program ayarlayabilirsiniz. Sadece uygulamayı yükleyin ve üst menü çubuğundaki simgesinden “Sunrise / Sunset” in yerleşik Gece Vardiyası ile aynı programı kullanmasını sağlayın. İsterseniz belirli zamanları da belirleyebilirsiniz.

NightOwl başlangıçta başlatılmalı ve menü çubuğunda kalmalıdır. Menü modunuzdaki NightOwl seçeneğiyle veya bir kısayol tuşuyla karanlık modunu hızlı bir şekilde etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz – Command + ^ varsayılandır. Diğerlerini ışık modunda tutarken karanlık modun etkin olması için belirli uygulamaları bile seçebilirsiniz.