macOS Mojave'nin Karanlık Modu, Windows 10'ları Utanç'a Koyar

Apple'ın yaklaşan MacOS Mojave yeni bir karanlık mod içerir. Bir beta işletim sisteminde yeni bir özellik olmasına rağmen, Apple'ın karanlık modu zaten Windows 10'un karanlık modundan çok daha hoş.

Microsoft, Windows 10'un karanlık temasını geliştirmek için yıllara sahipti, ancak MacOS tek bir beta sürümünde sadece bir sıçrama yaptı.

Apple Pure Blacks Jarring yerine Daha İyi Görünümlü Karanlık Greys Seçti

Windows 10'un Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler> Varsayılan uygulama modunuzu seçebileceğiniz karanlık uygulama teması, altıgen renk kodlarında # 000000 olarak da bilinen çok sayıda saf siyah renk kullanır.

İLGİLİ: Windows 10'da Karanlık Bir Tema Nasıl Kullanılır

macOS Mojave'nin Ayarlar> Genel> Görünüm'den etkinleştirilebilen yeni koyu teması, daha fazla gri renk kullanır. MacOS Mojave'de siyahın en karanlık tonları bile Windows'da kullanılan sarsıcı # 000000 rengi değildir.

Sonuç, gözlerde daha kolay olan karanlık bir temadır. Sadece daha iyi görünüyor.

Windows 10'un birçok uygulamasının geliştiricileri, bizimle aynı fikirde gibi görünüyor. Örneğin, Microsoft Store uygulaması karanlık modda saf siyah yerine koyu gri kullanır.

Standart bir sistem renk şeması yerine, Windows 10'un içerdiği uygulamaların geliştiricileri, tercih ettikleri özel koyu renkleri seçer.

Mojave'nin Karanlık Teması Daha Fazla Uygulamayı Etkiliyor (ve Daha İyi Yapıyor)

Windows 10'un karanlık teması çok eksik geliyor çünkü çok az uygulama buna saygı duyuyor. Karanlık uygulama temasını etkinleştirdikten sonra bile, birçok uygulama daha karanlık görünmeye bile çalışmamaktadır.

Dosya Gezgini büyük bir örnektir. Microsoft nihayet Windows 10, Redstone 5 kod adı verilen bir sonraki güncellemede çıkacak Dosya Gezgini için karanlık bir tema üzerinde çalışıyor. Yukarıdaki ekran görüntüsü, Windows 10'un mevcut geliştirme sürümünde eksik karanlık Dosya Gezgini temasını gösterir.

Dosya Gezgini'ni güncellemek için Windows karanlık temasını çıkardıktan sonra Microsoft birkaç yıl aldı.

İLGİLİ: Windows 10'ların Yeni Ne Redstone 5 Güncellemesi, Mevcut Güz 2018

Karşılaştırıldığında, MacOS Mojave'nin ilk beta sürümü, şu anda Finder dosya yöneticisinde karanlık bir temaya sahip. Ve zaten Dosya Explorer'in yeni karanlık temasından da daha iyi görünüyor.

Ancak, Dosya Gezgini'nin vurulması kolay, ucuz bir vuruştur. Asıl sorun, az sayıda üçüncü parti uygulamasının karanlık modları kullanmasıdır – aslında neredeyse hiç yok. Paint.NET, karanlık uygulama modunu Windows'da etkinleştirdiyseniz, karanlık bir tema kullanmaya cesaretle dener, ancak yine de düzgün sığmayan bir grup çirkin beyaz ve açık gri denetime sahiptir.

En azından bir şey – ama harika görünmüyor.

MacOS Mojave'ın şu anki sürümü çıktı, bu yüzden tüm üçüncü taraf uygulamaları henüz karanlık bir temayı desteklemiyor. Ancak, en azından MacOS'ta bulunan tüm uygulamalar temayı destekliyor görünmektedir.

Windows 10'da, tüm geleneksel Windows masaüstü uygulamaları karanlık tema ayarlarınızı tamamen yok sayar. Mağazadan yalnızca yeni "evrensel" uygulamalar, buna saygı göstermeye bile çalışmaktadır.

Bazı uygulamalar macOS'taki karanlık temayı desteklemese de, geliştiricilerin bu özellikten yararlanmak için uygulamalarını hızlı bir şekilde güncellemelerini bekliyoruz. Mac uygulama geliştiricilerinin, Windows uygulama geliştiricilerinden daha yeni özellikleri desteklemesi daha olasıdır.

macOS Geceleri Karanlık Bir Temayı Otomatik Olarak Etkinleştirebilir

Windows, kullanmak istediğinizde karanlık uygulama modunu etkinleştirmenizi zorlar. MacOS Mojave'deki karanlık temayı elle etkinleştirirken, Ayarlar> Masaüstü ve Ekran Koruyucusu'ndaki yeni “Dinamik Masaüstü” özelliği, karanlık temayı gece ve standart ışık temasını gün boyunca otomatik olarak uygulayabilir. Varsayılan çöl masaüstü arka planı, gece ve gündüz fotoğrafları arasında da değişir.

Yani, sadece karanlık modu gece kullanmak istiyorsanız, MacOS sizin için otomatik olarak değiştirebilir, ancak Windows üzerinde manuel olarak değiştirmek zorunda kalırsınız. macOS, gece otomatik olarak renkleri ekranınızda daha sıcak hale getiren bir “Gece Vardiyası” moduna sahiptir ve Windows 10 da benzer bir “Gece Işığı” özelliğine sahiptir, ancak sadece Mac de temanızı otomatik olarak değiştirebilir.

İLGİLİ: Göz yorgunluğunu azaltmak için macOS'ta Gece Değişimi Nasıl Etkinleştirilir

Microsoft Edge, Sistem Tercihinizi Yok Sayıyor, Ama Safari Yapmıyor

Microsoft, kendi uygulamaları için karanlık bir tema oluşturduğunda bile, bunları her zaman varsayılan olarak etkinleştirmez. Microsoft Edge burada büyük bir suçlu. Karanlık uygulama modunu etkinleştirdiğinizde bile, Edge varsayılan ışık uygulama modunu kullanmaya devam edecektir.

Ancak Edge'in karanlık uygulama modu var. Bunu etkinleştirmek için menü> Ayarlar> Tema seç> Koyu'ya tıklamanız gerekir. Edge, Windows temalarının tamamen başka bir şey olmasına rağmen, buna “uygulama modu” değil “tema” diyor.

Yani, Windows'daki karanlık ve aydınlık uygulama modları arasında geçiş yapmak isterseniz, her seferinde iki yerde yapmanız gerekir. Bu, otomatik olarak sizin için geçiş yapabilen macOS'tan büyük bir fark.

Tabi ki, MacOS Mojave'deki Safari tarayıcısı otomatik olarak karanlık bir temasa geçer ve sistem tercihinize saygı duyar. Edge bile, Safari bile size karanlık bir Yeni Sekme sayfası teması verir.

Microsoft'un Apple'dan öğreneceği çok şey var. Windows 10, saf siyah yerine açık gri renk kullanmalı, Edge sistem tercihine saygı göstermeli ve Windows gece karanlık modunu otomatik olarak etkinleştirip devre dışı bırakacak bir yol sağlamalıdır. Bunlar kolay parçalar. Ne yazık ki, daha fazla Windows masaüstü temaları yapmak karanlık modunu kullanmak çok daha fazla iş olacaktır.