MacOS'taki her şey 10.14 Mojave, Available Fall 2018

Apple'ın macOS Mojave, 2018 sonbaharında başlayacak. Şu anda geliştiricilere yönelik bir beta sürümü var. Bugüne kadar bildiğimiz her şey, Apple'ın WWDC'de duyurduğumuz büyük özelliklerden beta sürümde bulduğumuz küçük özelliklere kadar.

Bu güncelleme, çoğu Mac'i 2012 ve sonrasında destekleyecektir. Daha eski bir Mac'iniz varsa, şimdi satmak isteyebilirsiniz.

Karanlık modu

macOS 10.14 yeni bir sistem genelindeki karanlık mod seçeneğine sahiptir. Mac'iniz de bu Karanlık Mod'u otomatik olarak bir programda etkinleştirebilir, böylece Karanlık Mod gündüzleri gece gündüz kendini kapatabilir.

Apple'ın karanlık teması, Windows 10'un eksik Karanlık Modundan farklı olarak zaten son derece kapsamlı ve Bulucu da dahil olmak üzere dahil edilen her uygulamayı etkiliyor gibi görünüyor. Safari'de bile size karanlık bir Yeni Sekme sayfası verir.

Bu seçenek henüz pek çok üçüncü taraf uygulamasını etkilemez, ancak gelecekte daha fazla Mac uygulama geliştiricisinin Karanlık Modu'nu desteklemesini bekleriz.

İLGİLİ: macOS Mojave'nin Karanlık Modu, Windows 10'ları Utanç Veriyor

Vurgu renkleri

Mojave, Mac masaüstüne uzun zamandır beklenen tema özelleştirme seçeneklerini getiriyor. Artık masaüstünüz için bir “vurgu rengi” seçebilirsiniz. Seçtiğiniz renk, seçilen metin, düğmeler ve vurgulanan menü seçenekleri için kullanılacaktır.

Bu seçenek, Karanlık Modu'nu etkinleştirme seçeneğinin yanı sıra Sistem Tercihleri> Genel'de kullanılabilir.

Masaüstü Yığınları

macOS 10.14 masaüstünüzü yeni Masaüstü Yığınları özelliği ile otomatik olarak düzenleyebilir. Etkinleştirin ve masaüstünüzdeki dosyalar masaüstünüzü temizleyerek ihtiyacınız olan dosyaları bulmanızı kolaylaştıracak şekilde “yığılmış” olacaktır. Dosyaları nasıl yığmak istediğinizi de seçebilirsiniz; örneğin, bunları dosya türüne, oluşturulan tarihe veya etiketlere göre istifleyebilirsiniz. Mac'inizin her yığını nasıl sıralamasını istediğinizi de seçebilirsiniz.

Apple'ın iCloud servisi, masaüstünüzdeki dosyaları cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize edebilir. Masaüstü Yığınları, son derece karmaşık bir masaüstü bilgisayarına gerek duymadan senkronizasyon özelliğinden yararlanmayı kolaylaştırır.

İLGİLİ: Masaüstünüzü MacOS Mojave Yığınlarıyla Düzenleme

Dinamik Masaüstü

MacOS Mojave ismiyle uyumlu olarak, varsayılan masaüstü arka planı olarak bir çöl fotoğrafı içeriyor. Bu fotoğraf aslında coğrafi konumunuzdaki güneşin konumuna göre gün boyunca otomatik olarak değişen bir Dinamik Masaüstü arka planıdır.

Mac'iniz de masaüstü arka planını eşleştirerek gece karanlık modunu otomatik olarak etkinleştirebilir. Bu, kilit ekranınızı da etkiler.

Beta sürümünde, yalnızca varsayılan masaüstü arka planı Dinamik Masaüstü olarak kullanılabilir. Apple’ın diğer insanların da farklı dinamik masaüstü arka planları oluşturmasına izin vermesini umuyoruz.

Hızlı Bakış Düzenleme

Hızlı Bakış aracı, macOS'taki dosyaları önizlemenin hızlı bir yoludur. Sadece Finder'da bir dosya seçin ve hafif bir önizleme bölmesini açmak için Boşluk çubuğuna basın.

Mojave'de Hızlı Bakış, bir dosyayı hızlıca düzenlemek için çeşitli eylemler de sağlar. PDF'leri işaretleyebilir ve imzalayabilir, görüntüleri kırpıp döndürebilir ve Video ve ses dosyalarını doğrudan Hızlı Bakış bölmesinden kırpabilirsiniz. Hızlı Bakış bölmesinde artık bir Paylaş düğmesi var.

Finder'da Galeri Görünümü, Hızlı Eylemler ve Daha Fazla Meta Veri

Apple Finder'a bazı yeni özellikler ekledi. Artık resimlerin veya PDF belgelerinin klasörlerini hızlıca görüntülemek için ideal bir galeri görünümü var. Klasördeki dosyaları temsil eden daha küçük bir küçük resim dizisinin üstünde büyük bir önizleme görüntüsü görürsünüz.

Ayrıca önizleme bölmesinde “Hızlı İşlemler” de bulacaksınız. Bu düğmeler görüntüleri hızlıca döndürebilir, PDF'leri imzalayabilir ve Finder'dan diğer görevleri gerçekleştirebilir. Otomatik Bulucu görevlerini, bunları Finder'daki dosyalarda hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için Hızlı Eylemler olarak atayabilirsiniz.

Önizleme bölmesi artık dosyalar hakkında daha fazla meta veri gösteriyor. Örneğin, önizleme bölmesinde fotoğrafın çekildiği kamera modeli gibi bilgileri görebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü ve Ekran Kayıt Araçları

Mac'in yeni ekran görüntüsü araçları var. Ekran görüntüsü aldığınızda, ekranınızın köşesinde küçük bir resim görürsünüz. Ekran görüntüsünü hızlıca kırpmak ya da açıklamak için seçenekler içeren bir düzenleme arayüzü açmak için bu küçük resmi tıklayabilirsiniz – tıpkı iPhone ve iPad'de olduğu gibi.

Ekranınızın bir videosunu kaydetmek için seçenekler içeren yeni bir yüzen menü de var. Mac'inizin ekranını kaydetmek için artık QuickTime kullanmanız gerekmiyor. Yeni menüyü açmak için Command + Shift + 5 tuşlarına basın. Ekranın altındaki menüyü göreceksiniz.

Bu yüzen menü menüsü, bir ekran görüntüsü alınmadan önce geri sayım yapan bir zamanlayıcı ayarlamanıza, ekran görüntüsünde imlecin görünüp görünmeyeceğini seçmenize ve ekran görüntülerinin kaydedileceği klasörü seçmenize izin verir.

İLGİLİ: macOS Mojave Yükseltmeler Ekran Görüntüsü Araçları ile Video Yakalama ve Açıklama

Süreklilik Kamerası

Mojave ayrıca iPhone'unuzu Mac'inizle daha iyi çalışmasını sağlayan yeni bir Süreklilik özelliği de içerir. Artık doğrudan iPhone'unuzda fotoğraf çekebilir ve bunları Mail, Notes, Pages, Keynote ve Numbers gibi uygulamalara ekleyebilirsiniz.

Örneğin, iPhone'unuzdan Notes'ta bir fotoğraf eklemek için Dosya> Menüyü Ekle menüsünü kullanın ve ardından “Fotoğraf Çek” veya “Belgeleri Tara” seçeneğini belirleyin. İPhone'unuzla bir fotoğraf çekmeniz istenir. Bu fotoğraf uygulamaya anında eklenecek. “Belgeleri Tara” seçeneğini belirlerseniz, bir makbuz veya başka bir kağıt belgenin fotoğrafını çekebilir ve Mac'iniz belgeyi içe aktarmadan önce otomatik olarak düzeltecektir.

Düzen> Bulucudan Ekle'yi de seçebilirsiniz. Bu, bir fotoğrafı doğrudan geçerli klasörünüze dosya olarak ekler.

Bir Kez 32 Kez İle FaceTime

Apple FaceTime'ı geliştirdi, böylece şimdi aynı anda 32 kişiye kadar görüntülü görüşme yapmak için kullanabilirsiniz. Aynı arama hem ses hem de video arayanları içerebilir ve iMessage sohbetindeki kişiler istedikleri zaman video görüşmesine girebilir veya video görüşmesinden çıkabilir.

Bu Mac, iPhone, iPad ve Apple Watch'da çalışır.

İLGİLİ: FaceTime Grup Çağrısı Üzerine 32 Kişiyi Destekleyecek

Mac için Haberler, Hisse Senetleri, Ana Sayfalar ve Sesli Notlar

Mac dört yeni uygulama alıyor. Artık Apple Haberler'i okuyabilir, hisse senetlerinizi kontrol edebilir, HomeKit akıllı ev cihazlarını kontrol edebilir veya doğrudan Sesli Notlarınızı Mac'inizden kaydedebilir ve oynatabilirsiniz. Örneğin iPhone'unuzda bir sesli not oluşturabilir ve bunu Mac'inizde dinleyebilirsiniz.

Bu dört uygulama, Apple'ın iOS işletim sisteminde kullanılan Apple'ın UIKit'ini kullanan iPhone ve iPad sürümlerinden aslında “taşınmıştır”. Apple, diğer geliştiricilerin de iPhone ve iPad'den Mac'e uygulama uygulamaları yapmasını kolaylaştırıyor.

Yeniden Tasarlanmış Mac App Store

Yeni App Store iOS 11'de olduğu gibi Mac App Store yeniden tasarlandı. Yeni Mac App Store'da yeni uygulamalar keşfetmenize yardımcı olacak benzer “öyküler” ve “koleksiyonlar” var.

Sistem Güncellemeleri Sistem Tercihlerinde Geri Dönüyor

Mac App Store yeniden tasarlamasının bir parçası olarak, MacOS işletim sistemi güncellemeleri ve iTunes gibi uygulamalar App Store'dan kaldırılmıştır.

Bu güncellemeler artık Sistem Tercihleri> Yazılım Güncellemesi'nde mevcuttur. Mac'inize otomatik olarak hangi tür güncellemelerin yükleneceğini de seçebilirsiniz. Bunun için “Gelişmiş” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Kamera, Mikrofon, Mesajlar ve Mail İzinleri

MacOS'ta, uygulamalar iPhone ve iPad'de olduğu gibi çeşitli donanım özelliklerine erişmek için zaten izin istemelidir. Mojave, gizliliğinizi ve kişisel verilerinizi korumaya yardımcı olmak için daha fazla izin kontrolü ekler.

Mojave'de, uygulamalar artık web kameranıza, mikrofonunuza, mesaj geçmişinize ve Mail'de saklanan e-postalara erişmek için izin almalıdır. Mac'inizde kötü amaçlı yazılım çalışıyorsa, web kameranızda casusluk yapamaz veya önce izninizi istemeden mikrofonunuzu dinleyemezsiniz.

Safari Sekmelerinde Favicons

Mojave, Safari 12'yi içeriyor. Apple'ın web tarayıcısının en son sürümü, artık en sonunda, sekmelerde favicons (başka bir deyişle web sitesi simgeleri) sunuyor. Diğer tarayıcılar yıllarca bu özelliğe sahipti.

Safari favicons'larını Safari> Tercihler> Sekmeler> Sekmelerdeki Web Sitesi Simgelerini Göster'den etkinleştirebilirsiniz.

İLGİLİ: Favicons Nihayet Safari'ye Geliyor, İşte Onları Şimdi Nasıl Etkinleştirecek?

Safari'de Gelişmiş İzleme Koruması

Safari tarayıcısının artık daha fazla izleme koruma özelliği var. Web sitelerinin, tarayıcınızın benzersiz özelliklerine göre sizi izlemek için kullanabileceği tarayıcı parmak izi ile mücadele eder. Safari, web sitelerine çok daha az yapılandırma bilgisi sunar.

Safari artık Facebook'un Beğen düğmeleri, Paylaş düğmeleri ve yorum widget'larını izniniz olmadan izlemenizi engelleyecek. Safari, sizi diğer sosyal medya hizmetlerini de izlemekten alıkoyacaktır – ancak bu açıkça Facebook'a yöneliktir.

İLGİLİ: Safari Battles Browser MacOS Mojave'de Parmak İzi ve İzleme

Eski Safari Uzantıları ve Eklentileri Gidiyor

.Safariextz dosya uzantısına sahip olan geleneksel Safari uzantıları artık “kullanımdan kaldırıldı.” Bu, gelecekteki Safari sürümlerinde çalışmayı bırakacakları anlamına geliyor.

Şimdilik, bu uzantılar hala çalışıyor ve bunları eski Safari Eklenti Galerisi'nden yükleyebilirsiniz. Ancak artık geleneksel uzantıları Safari Uzantıları galerisinin dışından yükleyemezsiniz. Bu Mojave’de bir takım uzantıların kırılacağı anlamına geliyor.

Apple, geliştiricilerin App Store'da bulunan yeni Safari Uygulama Uzantıları'na geçmelerini teşvik eder. Ancak, geleneksel Safari uzantılarından daha az güçlüler.

Çoğu eski NPAPI stili eklenti artık Safari'de de çalışmamaktadır. Safari hala Adobe Flash tarayıcı eklentisini çalıştıracak, ancak bu kadar.

İLGİLİ: macOS Mojave, Safari Uzantıları Bir Demet Kırılacak

Safari'de Şifre Yardımı

Safari tarayıcısı artık sizin için otomatik olarak güçlü parolalar oluşturur ve doldurur. Aynı şifreyi birden çok web sitesinde tekrar kullandıysanız ve bunları Safari'nin şifre yöneticisine kaydettiyseniz, Safari'nin Tercihler penceresindeki yeniden kullanılan şifrelerinizi görebilmeniz için bunları göreceksiniz.

Safari'nin tercihler penceresindeki bir şifrenin ayrıntılarını görüntülerken şifreyi kolayca değiştirebilir veya AirDrop aracılığıyla başka birine gönderebilirsiniz.

Metal 2 Daha İyi Olur ve OpenGL Onaylanmamıştır

macOS 10.14 Mojave, Apple'ın Metal grafikleriyle öne çıkıyor. Metal 2'nin yeni bir versiyonunu içerir.

OpenGL ve OpenCL artık “kullanımdan kaldırıldı”. OpenGL ve OpenCL kullanan mevcut oyunlar ve uygulamalar normal olarak çalışmaya devam edecek, ancak Apple geliştiricilerin Metal 2'ye geçmesini tavsiye ediyor. OpenGL ve OpenCL kullanan uygulamalar muhtemelen macOS'un gelecekteki bir sürümünde çalışmayı bırakacak.

Apple, bir süredir OpenGL'den uzaklaşmasına izin veriyor. MacOS, Mac'e bağlı olarak sadece OpenGL 3.3 veya 4.1'i desteklemektedir. En son sürüm OpenGL 4.6'dır. Vulkan, platformlar arası grafiklerin geleceğidir, ancak Apple bunun yerine Metal ile yapışır. Ancak, iyi performansa sahip Mac, iPhone ve iPad'lerde Vulkan uygulamalarını çalıştırmak için bir yol sağlaması gereken Molten adlı bir Vulkan'dan Metal çalışma zamanı kütüphanesi var.

Apple'ın VR for Work çalışması kapsamında, Apple, HTC Vive Pro sanal gerçeklik kulaklığı için macOS'ta “tak ve çalıştır” desteği vaat ediyor ve Vana ve HTC ile SteamVR ile uyumluluk konusunda yakın bir şekilde çalıştığını söylüyor.

İLGİLİ: Apple'ın Doğrudan X: Metal Nedir ve Neden Önemlidir?

Daha ilginç özellikler

Mojave boyunca bazı daha küçük değişiklikler fark edeceksiniz. Kaput altındaki diğer birçok değişiklik ve küçük arayüz ara parçaları da var.

 • Dock'ta Son Kullanılan Uygulamalar : MacOS dock şimdi son zamanlarda kullanılan uygulamaları küçük bir hatla ayrılmış olan dock'un sağ tarafında gösteriyor. İPad'lerde dock gibi görünüyor.
 • Daha Hızlı Uyanma Times : Apple, Mac'lerin uykudan daha hızlı uyanacağına söz veriyor.
 • Sabit Sürücüler için APFS : Yeni Apple Dosya Sistemi (APFS) artık mekanik sabit sürücüler üzerinde çalışıyor. High Sierra'da sadece Fusion sürücüleri ve katı hal sürücülerinde çalıştı.
 • Daha Fazla Siri Özellikleri : Siri artık HomeKit özellikli akıllı telefon cihazlarını Mac'inizden kontrol edebilir. Siri, sorarsan, şifrelerinizi de gösterebilir. Apple ayrıca, Siri'nin motor sporları, ünlüler ve yemek hakkında “çok daha fazlasını” bildiğini de söylüyor.
 • Mail'deki Emoji: E -postalarınıza hızlıca emoji eklemek için Mail'de yeni bir Emoji düğmesi var. Emoji panelini her zaman açabilirsiniz.
 • Mail'deki Önerilen Klasörler : Mail uygulaması artık e-posta yerleştirmek isteyebileceğinizi düşündüğü klasörleri önerir.
 • Touch Bar'daki Automator Kısayolları : Artık Automator ile özel kısayollar oluşturabilir ve Mac'in Touch Bar'ına yerleştirebilirsiniz.
 • Facebook ve Twitter Girişi Kaldırıldı : Artık Sistem Ayarları> İnternet Hesapları'ndan Facebook veya Twitter ile oturum açamazsınız. Sistem genelinde Paylaşılan sayfadan Facebook veya Twitter üzerinden paylaşmak için bir paylaşım uzantısı sağlayan bir Facebook veya Twitter uygulaması yüklemeniz gerekir.
 • DVD Oynatıcı Güncellemeleri : MacOS ile birlikte gelen DVD Oynatıcı uygulaması tamamen yeniden yazılmıştır. Artık yeni bir kullanıcı arayüzüne sahip 64-bit bir uygulama ve MacBook Touch Bar'ı bile destekliyor.
 • iBooks Apple Kitaplar Oldu : Apple iBooks uygulamasını yeniden adlandırdı. Şimdi “Apple Books” olarak adlandırıldı.
 • Daha fazla Diller: Mojave şimdi İngiltere İngilizcesi, Avustralya İngilizcesi, Kanada Fransızcası ve Hong Kong dil seçenekleri için Geleneksel Çince sunmaktadır.

MacOS, MacOS'un normal Mac kullanıcılarına ulaşmasından önce geliştirme sürecinde Mojave için daha fazla değişiklik yapacaktır. Ve elbette, sizi güncel tutmaya devam edeceğiz.

İLGİLİ: APFS Açıklaması: Apple'ın Yeni Dosya Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Resim Kredisi: Apple