MacOS'un hangi sürümleri Güvenlik Güncelleştirmeleriyle Desteklenir?

Apple, güvenlik güncellemeleriyle her bir MacOS sürümünü ne kadar süreyle desteklediğini garanti eden yazılı bir politikaya sahip değildir. Ancak, MacOS'un hangi sürümlerinin hala güncellenmekte olduğunu hızla kontrol edebilirsiniz ve en son üç sürümü desteklemeye eğilimlidirler.

Apple'ın Resmi Yazılı Politikası Yoktur

Apple, güvenlik güncellemeleriyle her bir macOS sürümünün ne kadar süreceğini destekleyeceğini garanti eden yazılı bir beyanda bulunmaz. Apple bir işletim sistemi “hayatın sonu” olduğunda ve artık güncellemeleri almadığında halka açık bile söylemez. Sadece, MacOS'un eski sürümleri için hiçbir duyuru olmadan güncellemeyi bırakmayı bırakıyorlar ve kendi başınıza kalıyorsunuz.

Microsoft Windows ile uğraşırken çok sıra dışıdır. Microsoft, Windows destek yaşam döngüsünü yayınlar; bu, her ürünün farklı türde güncellemeler alacağı konusunda kesin bir şekilde bilgi verir (ve garanti eder). Örneğin, Windows 7 Service Pack 1 için genel destek (yeni özellik sürümleri ve küçük güncellemeler) 2015'te sona erdiğini ancak 2020'ye kadar uzatılmış desteğin (güvenlik güncelleştirmeleri) devam ettiğini görebilirsiniz.

Apple'ın hala bir planı var, yine de bunu halka açıklamamış olsa bile. Apple, birkaç yıldan beri, MacOS'un son üç sürümünü (diğer bir deyişle, MacOS'un son iki sürümü ve son iki sürüm) güvenlik güncellemeleriyle tutarlı bir şekilde güncellendi. Dolayısıyla, Apple'ın her yıl yeni bir macOS sürümü yayınladığını varsayarsak, her MacOS sürümü, yaklaşık üç yıldır güvenlik güncellemeleriyle desteklenecektir. Ama Apple hiçbir garanti vermez ve bu sadece bilgilendirilmiş bir tahmindir.

Şu Anda Desteklenen Nedir?

Apple Güvenlik Güncellemeleri sayfası, Apple'ın web sitesinde size bu bilgiyi veren tek sayfadır. Apple'ın yakın zamanda MacOS çalıştıran Mac'ler de dahil olmak üzere tüm aygıtları için piyasaya sürdüğü bir güvenlik güncelleştirmeleri listesi içerir. En yeni macOS güncellemesini arayın ve hangi makro sürümlerinin yayınlandığını kontrol edin. Bir macOS sürümü yeni güncelleme almıyorsa, artık desteklenmez.

Örneğin, Mayıs 2018'de, MacOS'un en son sürümü MacOS 10.13 High Sierra'ydı. Bu sürüm güvenlik güncellemeleriyle destekleniyor ve önceki sürümler (macOS 10.12 Sierra ve OS X 10.11 El Capitan) da desteklendi. Apple, MacOS 10.14'ü piyasaya sürdüğünde, OS X 10.11 El Capitan artık desteklenmeyecektir. Zaten Apple'ın geçmiş eylemlerine dayanarak bunu kabul edebiliriz.

Hangi MacOS Sürümünün Çalıştırıldığını Denetleme

Çalıştırdığınız macOS'un hangi sürümlerini görüntülemek için, ekranın üst kısmındaki menü çubuğundaki Elma simgesini tıklayın ve ardından “Bu Mac Hakkında” komutunu tıklayın. Kullandığınız sürümün adını ve bunun hemen altındaki sürüm numarasını görürsünüz.

Daha eski bir sürümünüz varsa – örneğin, 10.13.3 MacOS'unuz varsa ve yalnızca macosta 10.13.4'ün güncellemelerle desteklendiğini görüyorsanız, Mac App Store'u açmanız ve en son güncellemeleri almak için güncellemeleri yüklemeniz yeterlidir. küçük versiyon

İLGİLİ: Kullanmakta olduğunuz MacOS'un Hangi Sürümünü Kontrol Etme

Desteklenen Bir Sürüme Nasıl Yükseltilir?

Apple'ın donanımınızı desteklediğini varsayarak, her zaman ücretsiz olarak yeni bir MacOS sürümüne yükseltebilirsiniz. Mac'inizde App Store uygulamasını başlatın ve ücretsiz bir yükleme olarak mevcut macOS'un yeni sürümünü görmelisiniz. Devam etmeden önce Mac'inizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

Uygulamayı açmak için Bu Mac Hakkında penceresinde “Yazılım Güncelleme” düğmesine de tıklayabilirsiniz.

İLGİLİ: Mac'inizi High Sierra'ya Yükseltme

Görüntü Kredisi: mama_mia / Shutterstock.com.