Mac'te Ağ Konumlarını Ayarlama ve Kullanma

Peter Werkman/Flickr

Mac, o kadar uzun zamandır var ki, birçok kişinin unutmuş ya da hiç bilmediği bazı şeyleri unutmuşlardı. Ağ konumları harika bir örnektir, ancak çok faydalı olabilirler. İşte nedeni.

Ağ konumları yıllardır macOS'un bir parçası olmuştur, ancak ne sıklıkta kullanılmadıkları gerçek bir utançtır. Mac'inizi düzenli olarak birden fazla yerde kullanan ve hem kablolu hem de kablosuz olan farklı ağlara bağlanan bir kişiyseniz, birden fazla ağ konumunu kullanmak bir can kurtarıcı olabilir.

Ağ Konumları nedir?

Ağ konumlarını düşünmenin en iyi yolu, kaydedilmiş tercihlerin bir koleksiyonudur. Ethernet bağlantınızın evde bir şekilde kurulmasını istiyorsanız, ancak ofiste farklı ayarların yapılmasını istiyorsanız, bir çift ağ konumu mükemmeldir, çünkü farklı bir yerden çalıştığınız her seferde sizi Sistem Tercihlerine dalıştan kurtarır. Örneğin, bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı servis siparişleri ayarlamak isteyebilirsiniz.

Bir Ağ Konumu Nasıl Kurulur

Başlamak için, Apple menüsünü açın ve “Sistem Tercihleri” seçeneğini tıklayın.

Sonra, “Ağ” ı tıklayın.

Pencerenin üstündeki “Konum” açılır menüsünü tıklayın ve ardından “Konumları Düzenle” yi tıklayın.

Yeni bir konum eklemek için “+” düğmesini tıklayın ve ardından istediğiniz adı girin. Artık gerekmediğinde “-“ düğmesini tıklatarak da konumları kaldırabilirsiniz.

“Bitti” düğmesine tıklayın. Yeni konumunuz şimdi daha önce gördüğümüz Konum açılır menüsünde seçilebilir. Seçin ve ardından istediğiniz değişiklikleri yapın. Yaptığınız değişiklikler “Uygula” düğmesine tıkladığınızda o konum için kaydedilecektir.

Konumlar Nasıl Değiştirilir

Yeni bir konum seçmeniz gerektiğinde, bunu yapmanın en hızlı yolu Apple logosuna tıklamak, “Konum” u seçip aktif olmak istediğiniz konumu seçmektir.