Mac'te Hareket Azaltma ile Masaüstü Animasyonları Nasıl Azaltılır

Mac, tıpkı iOS'ta olduğu gibi, çoğu kullanıcı etkileşimlerine eşlik eden süslü animasyonlardan daha fazla pay alıyor. Harika görünebilirler, ancak insanların hareket hastalıklarına yatkın olmalarını da hissettirebilirler. Bu iyi değil, işte onları nasıl etkisiz hale getireceğinizi.

Ne yazık ki, ne yaparsanız yapın, MacOS'un kendisiyle biraz uğraşmasını engellemek imkansız, arayüz elemanları ekranın etrafında dolaşarak sağlığınız için bir düşünce. Bununla birlikte, bir onay kutusunu işaretleyerek maruz kaldığınız ekran hareketi miktarını sınırlayabilirsiniz.

“Hareketi Azalt” seçeneği, tam olarak neye benzediğini yapan bir seçenektir. Ekrandaki hareketleri ve animasyonları azaltarak, ayarların herkesin Mac'lerini rahat hissetmeden kullanmalarını kolaylaştırması gerekir. Hareket hastalığınız varsa, bu kesinlikle denemeniz gereken bir ayardır.

Küçültme Hareketini Etkinleştirme

Özelliğin açıklaması size inanmanıza neden olabileceğinden, “Hareketi Azalt” bir Erişilebilirlik ayarıdır, bu nedenle Sistem Tercihleri'ne başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, ekranın en üstündeki Apple logosuna tıklayın ve ardından “Sistem Tercihleri” ne tıklayın.

Ardından, “Erişilebilirlik” seçeneğini tıklayın. Sistem Tercihleri panelinin altına doğru bulacaksınız.

Sol bölmede, “Ekran” kategorisini tıklayın. Sağ tarafta, özelliği etkinleştirmek için “Hareketi Azalt” onay kutusunu işaretleyin.

Hepsi bu, ve Sistem Tercihlerini kapatabilirsiniz. Şimdi Mac'inizi kullanırken hareketin büyük ölçüde azaldığını fark etmelisiniz. Boşlukları değiştirmek ve Görev Kontrolüne girmek gibi şeyler hemen farklı gözükecek ve kayan panelleri ve pencereleri değiştirecek şekilde kayboluyor. Yeni geçişler göz üzerinde daha kolay ve tercihlerinize bağlı olarak daha da hızlı görünebilir.

Ne yazık ki, macOS'un tüm alanları bu ayara uymuyor. Özellikle Mac App Store'da olduğu gibi çalışmaya devam edecek, ancak videoların artık otomatik olarak oynatılmayacağını fark etmelisiniz.