Mac'te Hassas Dosyaları Güvenli Bir Şekilde Saklamak için Şifreli Disk Görüntüsü Nasıl Oluşturulur

Mac'inizdeki hassas dosyalarınız için güvenli, şifreli bir kap oluşturmak için VeraCrypt gibi üçüncü taraf yardımcı programlarına ihtiyacınız yoktur. Yerleşik Disk Yardımcı Programını kullanarak şifrelenmiş bir disk görüntüsü oluşturabilirsiniz.

Adil olmak için, Windows'da yerleşik BitLocker özelliğini kullanarak şifrelenmiş bir kap da oluşturabilirsiniz, ancak bu sizin bir Profesyonel veya Enterprise sürümüne sahip olmanızı gerektirir. Mac’ten bahsettiğimiz Mac hilesi, herhangi bir Mac’te çalışıyor. Şifrelenmiş bir disk görüntüsü oluşturduktan sonra, bu görüntü dosyasını “bağlayabilir”, şifrenizi girebilir ve öğelerinize erişebilirsiniz. Dosyalarınıza erişimi kilitlemek istediğinizde, sadece görüntü dosyasını çıkarırsınız. İşte nasıl yapılacağı.

Şifreli Disk Görüntüsü Oluştur

Başlamak için Disk Utility uygulamasını açmanız gerekir. Bir Bulucu penceresi açın, kenar çubuğunda “Uygulamalar” a tıklayın, “Yardımcı Programlar” klasörüne çift tıklayın ve ardından “Disk Utility” öğesine çift tıklayın. Ayrıca, Spotlight aramasını açmak için Command + Space tuşuna basabilir, arama kutusuna “Disk Utility” yazıp ardından açmak için Return tuşuna basabilirsiniz.

Disk Utility penceresinde, Dosya> Yeni Görüntü> Boş Görüntü'ye gidin.

Bu yeni bir disk görüntüsü (.dmg) dosyası oluşturur. Yapılandırmanız gereken seçenekler şunlardır:

  • Farklı Kaydet: Disk imaj dosyası için bir dosya adı belirtin.
  • Ad : Disk imaj dosyası için bir isim verin. Bu ad daha fazla bir tanımlamadır — dosya monte edildiğinde kapsayıcının adı olarak görünür.
  • Boyut : Disk imaj dosyanız için bir boyut seçin. Örneğin, 100 MB'ı seçerseniz, yalnızca 100 MB'lık dosyaları saklayabilirsiniz. Kap dosya, içine koyduğunuz dosya sayısı ne olursa olsun, maksimum dosya boyutunu hemen alır. Örneğin, 100 MB'lık bir disk imaj dosyası oluşturursanız, içinde henüz hiç dosya taşımadıysanız bile 100 MB'lık sabit disk alanı alır. Gerekirse, daha sonra disk görüntüsünü büyütebilir veya daraltabilirsiniz.
  • Biçim : Dosya sistemi olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlük) seçeneğini belirleyin.
  • Şifreleme : 128 bit veya 256 bit AES şifrelemesi seçin. 128-bit daha hızlı iken, 256-bit daha güvenlidir. Hassas dosyaları şifreliyorsanız, muhtemelen 256 bit'i seçip daha fazla güvenlik için hafif yavaşlamayı kabul edersiniz.
  • Bölümler : Disk imaj dosyanızın içinde tek bir bölüm kullanmak için “Tek bölüm – GUID Haritası” seçeneğini seçin.
  • Görüntü Biçimi : “okuma / yazma disk görüntüsü” seçeneğini seçin, böylece istediğiniz zaman disk görüntüsünden okuyabilir ve yazabilirsiniz.

Şifrelenmiş bir sürücüyü seçtiğinizde, disk görüntüsünüz için bir şifreleme şifresi oluşturmanız istenir. Güçlü bir şifre sağlayın – güçlü bir oluşturmayla ilgili ipuçları için "Anahtar" düğmesini kullanabilirsiniz.

Bu şifreyi kaybederseniz, şifrelenmiş disk resminizin içindeki dosyalara erişiminizi kaybedersiniz. Unutulmaz bir şey seçtiğinizden emin olun.

Muhtemelen “Anahtarlığımdaki şifreyi hatırla” seçeneğinin işaretini kaldırmak isteyeceksiniz. Bu seçenek Mac kullanıcı hesabınızın anahtar zincirindeki şifreyi hatırlar ve bu sayede gelecekte otomatik olarak doldurulabilir. Ancak, Mac'inizde şifreli konteynerinize de erişebilmek için oturum açabilen herkesin olmasını istemezsiniz.

Disk görüntüsü oluşturulmuş, biçimlendirilmiş ve sizin için otomatik olarak monte edilmiştir. Bunu masaüstünüzde ve Cihazlar altındaki Finder'da bulacaksınız. Dosyaları şifrelemek için, sadece başka bir sabit disk gibi bu cihaza kaydedin.

Şifrelenmiş disk görüntüsünün bağlantısını kaldırmak için, Finder'daki Devices (Aygıtlar) altındaki Çıkart düğmesini tıklatın veya sağ tıklayın veya Ctrl + masaüstü simgesine tıklayın ve “Çıkar” komutunu seçin.

Şifreli Disk Görüntüsünü Monte Etme

Gelecekte şifrelenmiş disk görüntüsünü monte etmek için, dosyayı sabit diskinizde bulun – .dmg dosya uzantısına sahip olacak – ve çift tıklayın. Kurulum sırasında sağladığınız şifreleme şifresi istenecektir.

Parolayı sağladıktan sonra, dosyanın içeriğine, diğer disk görüntülerine veya çıkarılabilir aygıtlara eriştiğiniz gibi erişebilirsiniz.

Şifrelenmiş Disk Görüntüsünü Büyüt veya Daralt

Şifrelenmiş disk görüntüsünüzde boşluk kalmazsa ve başka bir tane oluşturmak istemiyorsanız, mevcut resminizi büyütebilirsiniz. Veya, disk resminizin tam boyutunu kullanmıyorsanız, sabit diskinizde yer açmak için küçültebilirsiniz.

Bunu yapmak için, Disk Yardımcı Programı'nı açın ve ardından Görüntüler> Yeniden Boyutlandır'a gidin.

Şifreleme şifreniz istenecektir.

Takılıysa, disk görüntüsünü yeniden boyutlandıramayacağınızı unutmayın. Görüntüyü Yeniden Boyutlandır ekranı gri ise, Disk Yardımcı Programı penceresindeki Çıkar düğmesini tıklatıp yeniden deneyin.

Artık şifreli .dmg dosyanızla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Sabit diskinizde tutun, bir USB sürücüye kopyalayın veya Dropbox gibi bir bulut dosya depolama hizmeti kullanarak çevrimiçi olarak saklayın. Sağladığınız şifreye sahip olmadıkça, kullanıcılar içeriğine erişemez. Şifrelenmiş dosyayı, şifreniz olduğu sürece herhangi bir Mac'e monte edebilirsiniz.