Mac'te Safari'de Kapalı Sekmeler ve Pencereler Nasıl Yeniden Açılır

Bir Safari sekmesini veya penceresini kapattınız mı? Hiç sorun değil – geri alabilirsiniz. Tüm modern web tarayıcıları gibi, Apple'ın Mac için Safari, özel olarak taramadığınız sürece kapalı bir sekmeyi veya pencereyi yeniden açabilir.

Sekmeli tarama belki de Klavye Kedisi'nden bu yana internete gelmek için en iyi şeydir ve bizim gibi bir şeyseniz, muhtemelen hiç hatırlayamadığınızdan daha fazla sekme açabilirsiniz. Bu ne yazık ki, bazen talihsiz bir yan etkiye sahip olan sekmelerin temizlenmesi – kesinlikle açık tutmak istediğiniz sekmeyi kapatan “Temizleme” olarak adlandırdığımız şeye yol açar.

Neyse ki, Apple'da birileri bunu düşündü ve yakın zamanda kapatılan sekmesini eski görkemine döndürecek kullanışlı bir dandy menü çubuğu seçeneği var. Hatta bir klavye kısayolu var!

Elbette burada düşünülmesi gereken bir uyarı var. Özel tarama modunda uzaklaşıyorsanız ve ardından bir sekmeyi kapatıyorsanız, şansınız kalmaz. Doğru düğmeleri ya da tuş kombinasyonlarını hiçbir şekilde spam postalamak geri getirmez. Afedersiniz! Özel bir tarama sekmesini kapattığınız anda her şey atılır. Bu, özel göz atma işleminizin gizli kalmasını sağlar.

Bunun dışında, işte kayıp sekmenizi geri almak için nasıl.

Safari'de Son Kapalı Sekmeyi Geri Yükleme

Bir sekmeyi kapattıysanız ve olmaması gerektiğini fark ettiyseniz, geri almak iki fare tıklaması durumudur.

Başlamak için, Safari’deki ekranın üstündeki menü çubuğundaki “Geçmiş” seçeneğini tıklayın.

Ardından, "Son Kapalı Sekmeyi Yeniden Aç" ı tıklayın.

Sekme tekrar görünmeye başladığında merak ediyorum.

Klavyenizi Kullanarak Son Kapatılan Sekmeyi Geri Yükleme

Eğer çok acele ediyorsanız, etrafta tıklamaya bile gerek yok. Bunun yerine, sadece Shift ⇧ + Command (veya Cmd) ⌘ + T tuşlarına basın; sekmeniz eski görkemine geri yüklenir.

Kapalı sekmeleri Safari'de bir iPhone veya iPad'de de yeniden açabilirsiniz.

İLGİLİ: Bir iPhone veya iPad'de Kapalı Sekmeleri Yeniden Açma