Mac’te Takvimlere Abone Olma

MacOS'taki Takvim uygulaması gibi programların çevrimiçi takvimlere ve otomatik güncelleştirmeye abone olmasını sağlayan iCalendar özelliği adı verilen takvimler için açık bir standart vardır. Çoğu takvim uygulaması, Google Takvim de dahil olmak üzere bu biçimi destekleyecektir.

Yeni Takvim Aboneliği Nasıl Eklenir

Takvim uygulamasını Dock'tan veya Uygulamalar klasöründen açın. Ana pencereden, üst menü çubuğundan Dosya> Yeni Takvim Aboneliği'ni seçerek veya Option + Command + S tuşlarına basarak yeni bir takvim aboneliği ekleyebilirsiniz.

Bu, sizden .ics uzantılı bir dosyaya bağlanması gereken bir URL girmenizi isteyen bir pencere açacaktır. Hangi takvime abone olmaya çalıştığınıza bağlı olarak, bu bağlantıyı alma yöntemi değişebilir. Bu örnekte Google Takvim’i kullanacağız.

Google Takvim’de, bağlantıyı Ayarlar’ı açarak, kenar çubuğundaki takvimi tıklatarak ve “iCal biçiminde gizli adres” etiketli bir kutu bulmak için en altına kaydırarak bulabilirsiniz.

Bu adresi kopyalayın ve Takvim uygulamasının iletişim kutusuna yapıştırın. URL bir iCalendar bağlantısı değilse, bir hata mesajı alırsınız, ancak işe yaradıysa, bu ekranı abonelik ayarlarıyla göreceksiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken ana noktalar, Takvim uygulamasında aranmasını istediğiniz ad ve Google Takviminizle ne kadar hızlı senkronize edileceğidir. Varsayılan değer haftada bir kezdir, ancak her beş dakikada bir yenilenmesini sağlayabilirsiniz (ya da hiç değil). Ayrıca olayların rengini, adın yanındaki açılır menüyle değiştirebilirsiniz.

Ayarları değiştirdikten sonra “Tamam” a basın. Her şey işe yaradıysa, kenar çubuğunda yeni bir onay kutusu ve takviminizde yeni etkinlikler göreceksiniz.

Aboneliği göstermek ve gizlemek için buna geçiş yapabilir ve aboneliği kenar çubuğunda sağ tıklatarak ve “Aboneliği iptal et” seçeneğini seçerek kaldırabilirsiniz. Ayarları aynı bağlam menüsünden “Bilgi Al” ı seçerek düzenleyebilirsiniz. Ne kadar sıklıkla güncelleneceğini değiştirebilirsiniz.