Mac'te Tüm Uygulamalar Nasıl Listelenir

MacOS uygulamaları, Windows'tan biraz farklı şekilde yüklenir. Neredeyse her zaman tek .app dosyaları olduklarından, dosyaları sabit sürücünüzde daha kolay taşıyabilirsiniz. İşte kaybettiğiniz şeyleri nasıl takip edebileceğiniz.

Uygulamalar Klasöründen

Bu yöntem açıktır – Uygulamalar klasörünüzü açmanız yeterlidir. Bunu genellikle kenar çubuğunda, sabit sürücünüzün üstünde veya Ana klasörünüzde (üzerinde adın yazılı olan) bulabilirsiniz. Her şeyi kolay okunur bir listede görüntülemek için üst çubuktaki “Liste” düğmesine basabilirsiniz.

Bu, sürücünüzdeki her bir Uygulamayı listelemez; bu nedenle, İndirilenler klasörünüzde bıraktığınız bir uygulama varsa, burada görünmez.

İLGİLİ: Mac'inizdeki Uygulamaları Başlatma

Daha İyi Yöntem: Akıllı Klasörler

Akıllı klasörler harika. Finder'ın kenar çubuğuna sabitleyebileceğiniz kaydedilmiş aramalar gibiler. Burada tüm uygulamaları arayacağız.

Herhangi bir Finder penceresinden, üst menü çubuğundan Dosya> Yeni Akıllı Klasör'ü seçerek yeni bir akıllı klasör oluşturun.

Bu, bir arama penceresine benzeyen açılacaktır. “Kaydet” in yanındaki + düğmesini tıklatarak yeni bir kural ekleyebilirsiniz. Akıllı klasörün arayacağı kuralı seçmenizi sağlayan bir açılır menü olacaktır. Varsayılan seçenek dosya adına göre arar.

Ancak, “Ad” ı “Tür” olarak değiştirmek ve “Uygulama” yı belirtmek isteyeceksiniz.

Klasörü Uygulamalar ile hızla doldurduğunu göreceksiniz. Bu akıllı klasörü kaydetmek istiyorsanız, sağ üst köşedeki “Kaydet” düğmesine tıklayın. Bir isim girin ve nereye kaydedileceğini seçin.

Varsayılan konum “Kayıtlı Aramalar” klasörüdür, ancak istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Her iki durumda da, kolay erişim için kenar çubuğuna eklenir.

Sistem Bilgisini Kullanma

Sistem Bilgisi uygulaması, sisteminizde yüklü olan her .app dosyasını göstermek için bir sekmeye sahiptir. Seçenek tuşunu basılı tutarak ve Apple logosuna tıklayarak uygulamayı açın; ilk öğe Sistem Bilgisi olacaktır.

Yazılım> Uygulamalar seçeneğine ilerleyin ve diskinizde arama yapmak ve listeyi doldurmak için bir dakika bekleyin. Bu liste, her .app dosyasını, hatta sistem ve dahili dosyaları içerir, bu yüzden onları değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.

Komut Satırı Seçenekleri

Teknik nedenlerden dolayı kolayca değiştirilebilen bir uygulama dosyası yolu listesi istiyorsanız, sürücünüzü bir terminal komutu ile arayabilirsiniz. Biz kullanacağız find ve kullanmak -iname adıyla dosyaları aramak için bayrağı. .app uzantılarını arama sözdizimi şöyledir:

sudo find / -iname *.app

Terminal uygulamasını Dock'ta tıklatarak açın, yukarıdaki komutu yapıştırın ve enter tuşuna basın. Araması biraz zaman alacak ve birçok dahili ve sistem uygulaması içeren son derece uzun bir liste çıkacak. Çıktıyı bir dosyaya aktarmanızı tavsiye ederiz.

sudo find / -iname *.app > filename

Bu kök dizini arar ve sabit sürücünüzdeki her şeyi içerir. Xcode'un dahili uygulamaları gibi uygulamaların içindeki uygulamalardan birçok tekrarlanan dizin göreceksiniz. Sen ile bu sonuçların kurtulabilirsiniz sed maç ve kaldırmak için ve regex biraz .app içinde dosyaları .app dosyaları:

sed -i '/.app.*.app/d' filename

Bu, kalıpla eşleşen her girişi, oluşturduğunuz uygulamalar listesinden kaldıracaktır. Bu dosyayı doğrudan değiştirir, bu yüzden başka bir şeyde çalıştırmamaya dikkat edin.