Mac'te Yazı Tiplerini Doğrulama ve Kaldırma

Mütevazı yazı tipi, özellikle bir Mac'te, düşündüğünüz kadar mütevazi değildir. Yazı tipleri, hayal edeceğinizden daha fazla eklenti gibidir ve macOS ve üzerinde çalışan uygulamalar tarafından yüklendiklerinden, kötü bir yazı tipinin beklenmeyen sonuçları olabilir.

Bu sonuçlar göreceli olarak iyi huylu, bazı karakterlerin yanlış gösterilmesi gibi, daha can sıkıcı bir şeye, yüklenmeyi reddeden uygulamalar veya eskisi gibi çalışmayan fonksiyonlara kadar değişebilir. Hatalı yazı tipleri nadiren macOS sistem sorunlarının nedenidir, ancak çok fazla anlamlı olmayan sorunlar yaşıyorsanız, yazı tiplerinizi kontrol etmek için atmanız gereken ilk sorun giderme adımıdır.

Neyse ki, Apple her Mac için yazı tiplerini yüklemek, doğrulamak ve genellikle sorun gidermek için bir araç içerir. Mac'iniz bir dahaki sefer yanlış davranıyorsa ve fikirleriniz tükendiğinde, fontlarınızı doğrulamak iyi bir sorun giderme adımıdır.

Mac'te Yazı Tiplerini Doğrulama

Başlamak için Yazı Tipi Kitabı uygulamasını açın. Uygulamalar klasöründe bulacaksınız. (Finder'ı açın ve klasörü açmak için Git> Uygulamalar'ı tıklayın.) Açtıktan sonra, tüm yazı tiplerinizi seçip Cmd + A tuşlarına basarak seçin.

Yazı tiplerinden birini sağ tıklayın ve “Yazı Tiplerini Doğrula” yı tıklayın.

Doğrulama tamamlandığında, hatalarınızdan herhangi birinin zarar görüp görmediğini onaylayan yeni bir pencere açılacaktır. Yeşil simge iyi olduklarını, sarı simge yazı tipiyle ilgili uyarılar olduğunu ve kırmızı simge doğrulamanın başarısız olduğunu gösterir.

Bozuk veya Yinelenen Fontları Kaldırma

Yazı tiplerinden herhangi biri gerçekten zarar görmüşse, yanlarındaki onay kutularını işaretleyin ve ardından "İşaretli Kaldır" düğmesini tıklayın.

Seçilen yazı tipleri sisteminizden kaldırılacak. Bu gerçekten gerekliyse, fontlar kaldırıldıktan sonra Mac'inizi yeniden başlatın.