Mac'teki Etkinlik İzleyicide Hangi İşlemleri Güvenle Bırakabilirsiniz?

MacOS'un Aktivite İzleyicisi, çalıştırdığınız tüm uygulamaların bir listesini verecektir; bu işlem CPU'ya aç işlemleri kapatmak için faydalıdır. Fakat aynı zamanda, bazıları istifa etmek güvenli olmayabilecek bir grup sistem işlemine de yol açar. İşte farkı anlatmak için nasıl.

Tüm Bu Kullanıcılar Kimdir?

İlk önce, sürecin sahibi kim olduğuna bakmalısın. MacOS'taki işlemler (ve Linux dahil diğer tüm Unix benzeri işletim sistemlerinde) , her bir işlemi süreci başlatan kullanıcı hesabına bağlayan sahiplere sahiptir. Kullanıcı hesabınızı tanıyacağınız halde, bilgisayarınızda çoğu sistem tarafından yönetilen birçok kullanıcı var.

Burada görebilirsiniz, standart bir macOS kurulumunda, sistem tarafından yönetilen, çoğu alt çizgi ile başlayan 250'den fazla kullanıcı vardır:

Mac'lerde, izinlerin macOS'ta çalışma şekli nedeniyle birçok kullanıcı hesabı vardır ve her kullanıcının belirli izinleri vardır. Örneğin, _dock dock ile ilgili dosyalara erişme iznine sahip olacaktı, başka bir şey değil. Bu, düşük seviye sistem işlemlerini kendi konteynerlerinde tutarak sisteminizi daha güvenli tutar.

Önemli: Bunların çoğu tamamen sistem işlemleri olduğundan, sahibi alt çizgi ile başlayan herhangi bir işlemden asla vazgeçmemek en iyisidir.

Gerekirse çoğu otomatik olarak yeniden başlatılacağından, kullanıcı hesap adınız altındaki tüm işlemleri kapatmak muhtemelen güvenlidir. Ancak, makinenizde çalışan işlemlerin büyük çoğunluğu boşta olduğu için, sistem performansından tasarruf etmek için her şeyi kapatmaya çok çıldırmamalısınız. Onları tekrar açmak zorunda kalmak için fazladan kaynak harcamak yerine, ihtiyaç duyduklarında orada bırakmak çok daha iyidir.

Adlarının yanında bir simge bulunan işlemler, genellikle kapatılması güvenli olan uygulamaları gösterir. En fazla kaynağı alan uygulamaları görüntülemek için “% CPU” ile sıralayabilirsiniz:

Bunlardan bazıları, Google Chrome gibi, performansı artırmak için kullanılan yardımcı işlemlere sahip olacak. Chrome gibi uygulamalardan Etkinlik izleyicisi yerine Çıkmaya Zorla menüsünden (Option-Command-Escape) çıkmak isteyeceksiniz.

Unutulmaması gereken bir şey, uygulama aşağıda görülen iki simgeden birine sahipse, kapatırken daha dikkatli olmanız gerektiğidir:

Dikkat edilmesi gerekenler “A” veya kalkan şeklinde kurşun kalem, fırça ve cetvel içeren beyaz bir sayfadır.

İlki, biri olmayan bir uygulamanın varsayılan simgesidir; bu, kullanıcının karşı karşıya geldiği bir simgeye ihtiyaç duymayan bir arka plan işlemi olduğu anlamına gelebilir. İkincisi, Siri, Finder ve Dock gibi kullanıcı seviyesindeki Apple işlemlerine özgü bir simgedir.

“Kök” nedir?

Bir sonraki adım, sistem izinlerinin çoğunu alan kullanıcı hesabı olan root'tur. Bu daha tuhaf bir durumdur çünkü kök hesabın çoğu sistem işlemlerini işler, ancak başlattığınız birkaç şey kök olarak başlar – özellikle düşük seviye sistem kaynaklarına erişmesi gerekenler. Bunları bulmak zordur, çünkü ne aradığınızı bilmeniz gerekir:

İşte bir örnek: ckb-next, Corsair USB Mouse'um için üçüncü taraf bir sürücüdür, bu yüzden root olarak çalışan ckb-next-daemon'un bu uygulama için yardımcı bir işlem olduğunu biliyorum. Kapatsaydım, farem çalışmayı bırakırdı. Genel olarak, root olarak çalıştığını bildiğiniz bir şey görürseniz, kapatılması güvenli olabilir, ancak bu kategorideki işlemlerin çoğu dokunmamanız gereken sistem öğeleridir.

Filtreleri Kullanma

Üst menü çubuğundaki Görünüm menüsü altında, hangi işlemlerin gösterileceğini değiştirebilirsiniz. Yalnızca Çıkmaya Zorla menüsüyle aynı listeyi gösterecek pencereleri olan işlemleri görüntülemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, sistem tarafından başlatılan ve etkin olan veya etkin olmayan işlemleri de görebilirsiniz.

Bu filtre görünümlerinin kullanışlı kısmı, bunun üzerine “% CPU” ye göre sıralayabilmenizdir. Örneğin, en uzun çalışan sistem işlemlerini filtre olarak “Sistem İşlemleri” ve sıralama olarak “CPU Zamanı” nı seçerek görüntüleyebilirsiniz.

Ne bırakmayı seçerseniz seçin, Mac'inize gerçekten zarar veremezsiniz, çünkü yapabileceğiniz her zarar basit bir yeniden başlatma ile çözülebilir. Aslında, işlem listesini temizlemenin en iyi yolu, bazı gereksiz şeyleri ortadan kaldıracak olan bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Giriş yaparken hemen çalışmaya başlayan uygulamaları arayın ve ihtiyacınız olmayanları kaldırın.