Mac'teki Fotoğrafları Kullanarak Fotoğraf Makinesinden veya Telefondan Nasıl İçe Aktarılır

İCloud Photos ile tüm Apple cihazlarınızdaki fotoğraflar Mac'inizin Fotoğrafları uygulamasında görünecek. Ancak, bir Android telefonunuz, dijital kameranız veya iCloud'da boş alanınız varsa, bunları manuel olarak içe aktarmanız gerekir.

İşlem, sahip olduğunuz herhangi bir cihaz için oldukça basittir. Öncelikle cihazı takın ve Fotoğraflar uygulamasını açın. Mac'inizin dock'unda bulabilir veya Spotlight'ı açmak ve “Fotoğraflar” ı aramak için Command + Space tuşlarına basabilirsiniz. Aygıtınızı, kenar çubuğundan sola, “Cihazlar” altında arayın.

Cihazınız görünmüyorsa, fotoğrafları almak için cihazın doğru modda olduğundan emin olmanız gerekebilir. Bazı kameraların etkinleştirmeniz gerekebilecek bir içe aktarma modu vardır ve çoğu telefonun (Android ve iPhone dahil) burada gösterilmeden önce büyük olasılıkla kilidi açılması gerekir. Yöntem üreticiye göre değişebilir, bu nedenle kameranızın kullanım kılavuzunu kontrol etmemelisiniz.

Bağlandıktan sonra, içe aktarma sayfasını açmak için cihazın adını tıklayın. Bu, cihazdaki her bir fotoğrafın bir listesini gösterir, yeni fotoğrafları daha önce içe aktardıklarından ayırır ve hangilerini içe aktarmak istediğinizi seçmenize izin verir.

Fotoğrafları seçtikten sonra “Seçileni İçe Aktar” düğmesini tıklayın. Fotoğraflar uygulaması onları cihazınızdan Mac'inize aktarır ve kitaplığınıza ekler.

Daha önce Mac'inizle senkronize ettikten sonra çektiğiniz son fotoğrafları aktarmak isterseniz, “Yeni Fotoğraflar” altındaki her şeyi kitaplığınıza eklemek için “Tüm Yeni Fotoğrafları İçe Aktar” seçeneğini tıklayın. Fotoğraflarınızı içe aktardıktan sonra “Fotoğraflar” veya “İthalat” ı tıklayarak bulabilirsiniz.

Fotoğraflar uygulaması otomatik olarak ana kütüphanenize fotoğraf ekler. Ancak, daha organize olmak ve belirli bir klasöre aktarmak istiyorsanız, kütüphanenin en üstündeki “İçe Aktar” menüsünü tıklayabilirsiniz. Bu, ayrıca alma panelinden çıkmadan yeni bir fotoğraf albümü yapmanıza da olanak sağlar.

İLGİLİ: Mac'inizdeki fotoğraf nasıl kurulur ve kullanılır

İsteğe bağlı olarak, cihazdaki boş alanı geri almak için içe aktardıktan sonra fotoğrafları telefondan veya kameradan silmeyi seçebilirsiniz. Bu tamamen güvenlidir ve ayrıca isteğe bağlıdır.

İçe aktarma işlemine başladığınızda, kaç tane içe aktardığınıza ve cihazınızla bağlantınızın ne kadar yavaş olduğuna bağlı olarak bu işlem biraz zaman alabilir. İçe aktarırken cihazınızın kapanmadığından emin olun.

Cihazınız Fotoğraflar uygulamasında görünmüyorsa, fotoğrafları bilgisayarınıza kopyalamanız ve ardından bunları manuel olarak iPhoto’ya sürüklemeniz gerekebilir. Alternatif olarak, Dosya menüsünden “İçe Aktar” ı seçerek Finder'daki bir klasörden içe aktarmayı seçebilirsiniz.

Fotoğrafları filme çekiyorsanız, önce bunları dijital hale getirmeniz gerekir. Bunu Image Capture uygulaması ve bir tarayıcı ile yapabilirsiniz.