Maftask nedir ve neden Mac'imde Çalışıyor?

Maftask, çok yaygın bir adware programı olan Mac Auto Fixer için yardımcı bir işlemdir. Mac'inizi virüslerden temizlediğini ancak tarayıcınıza reklam ekleyeceğini ve başlangıçta yayınlanacağını iddia ediyor.

Bu makale, Faaliyet İzleyicisi'nde bulunan çeşitli işlemleri açıklayan serimizin bir parçasıdır, ancak bu durum diğerlerinden farklı olsa da kernel_task, hidd ve installd normal sistem işlemleridir, maftask kötü amaçlı yazılımdır ve kaldırılmalıdır.

Bu Bilgisayarıma Nasıl Girdi?

Muhtemelen bilmeden başka bir uygulamanın yanında kurdunuz. Mac Otomatik Düzeltici, kötü amaçlı bir yazılım olarak gelir; yani güvenilmeyen bir kaynaktan (pop-up reklamlar, dolandırıcılık e-postaları vb.) Bir şey yüklediğinizde, yüklemeyi istediğiniz uygulamanın yanına yükler. Bu, işletim sistemi veya tarayıcının gerçekleştirilmesi için herhangi bir korsanlık veya istismar gerektirmediğinden, kötü amaçlı yazılımları Mac'lere ve diğer bilgisayarlara bulaşmanın yaygın bir yoludur.

MacOS artık kötü amaçlı yazılımlardan güvenli değildir. Kötü amaçlı yazılımlar öncelikle Windows'a odaklanmak için kullanılırdı, ancak şimdi adware ve aldatmaca bir Mac'te eskisinden çok daha yaygın. Artık her şey çok daha güvenli ve kullanıcıların doğrudan yüklediği dolandırıcılık en kötü amaçlı yazılım biçimini oluşturuyor.

İLGİLİ: Mac OS X Artık Güvenli Değil: Crapware / Malware Salgını Başladı

Çoğu şey için, sahip olabileceğiniz en iyi antivirüs biraz teknoloji anlayışıdır. Bunların çoğu ya dolandırıcılık ya da tamamen zararlı yazılımlar olduğundan, reklamlardan ya da açılır tarayıcı reklamlarından yazılım yüklemeyin. Mac'te, yalnızca Mac App Store gibi güvenilir kaynaklara da bağlanabilirsiniz.

Ondan nasıl kurtulurum?

Genellikle kötü amaçlı yazılım, kendisini gizli tutmak ve kaldırılması zorlaşmak için kendisini başka programlara yerleştirmeye çalışır. Neyse ki, Mac Auto Fixer tamamen kötü bir program değildir ve kendisini kendi uygulama kabının içinde tutar. Uygulamayı silmek, uygulamayı silmek kadar kolaydır.

Uygulamayı büyük olasılıkla ana klasörünüzdeki Uygulamalar klasöründe bulabilirsiniz. Finder'ı başlatın ve bulmak için “Uygulamalar” a tıklayın. Mac Auto Fixer uygulamasını Ctrl tuşuna basıp tıklatın (veya sağ tıklatın) ve onu çöp kutusuna taşıyın. Uygulamanın kaldırıldığını doğrulamak için Mac'inizi yeniden başlatın. Ayrıca, sabit sürücünüzün kök dizininde bulunan sistem uygulamaları klasöründe de olabilir.

Alternatif olarak, MacOS için ücretsiz (ve meşru) bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı olan Malwarebytes ile otomatik olarak kaldırmayı deneyebilirsiniz. Malwarebytes, Mac Auto Fixer ile ilişkili tüm dosyaları ve kurduğunuz diğer kötü amaçlı uygulamaları kaldırma avantajına da sahip olacak.

İLGİLİ: Nasıl Kötü Amaçlı Yazılımları ve Reklam Yazılımları Mac'inizden Kaldırma