Mark Zuckerberg'in Çöpünü Tutmak Gerçekten Zor

Facebook bir ticaret. Bazı mahremiyetlerden vazgeçiyorsunuz ve karşılığında arkadaşlarınız ve ailenizle konuşabileceğiniz “ücretsiz” bir sosyal ağa erişiyorsunuz.

Bunun adil bir ticaret olduğunu düşünebilirsiniz, ve bu mantıksız değil: iki milyar insan seninle aynı fikirde. Ancak Mark Zuckerberg, mahremiyetine değer veriyor gibi gözüküyor.

The Outline için yazdığı Joe Veix, aslında denedi. Zuckerberg'in evinin yanında en az dört kişinin bekçi duruyor ve fark etmeden çöp kutusuna bile yaklaşması zor. Bu dublörlük gazeteciliği, elbette, ama eğlenceli bir okuma ve iyi bir noktaya varıyor: Zenginler, geri kalanımızın mahremiyet seviyelerini karşılayamıyor.

İşte Veix'in sonucu:

Mahremiyetin sadece zenginler için bir ayrıcalık olabileceği yollarını düşünmek ilginçtir. Herkesin kiraladığı goon ve kurumsal gizli polis ordusu, arka bahçelerinde saçma bir duvar ve evlerinin etrafında tamponlu bir sürü bölge barındıramaz. Bir gün benzer sınıf ayrıcalıkları dijital hayatımıza mı yayılıyor? Gelecekte, kendi verilerinin sahibi olma lüksü kim olacak? Çoğunlukla, tüm bunların ironisini görmezden gelmek zordur. Eğer sadece Mark Zuckerberg dünyanın geri kalanının mahremiyetini kendi yaptığı kadar ilgilendirirse.

Zuckerberg'in mahremiyetinize o kadar çok değer katacağı pek olası değil. Belki de yapmalısın.