Masaüstünüzü MacOS Mojave Yığınları ile Nasıl Düzenlersiniz

Birçok Mac kullanıcısı dosyaları masaüstünde depolar. Apple, Desktop klasörünüzü iCloud ile senkronize etmenize bile izin verir. Yaklaşan MacOS Mojave sürümü, masaüstündeki dosyaları otomatik olarak düzenleyen bir özellik olan “Masaüstü Yığınları” ile dağınıklığı azaltmaya yardımcı oluyor.

MacOS Mojave'de Masaüstü Yığını Nasıl Etkinleştirilir

Masaüstü Yığınları, macOS Mojave'de varsayılan olarak etkinleştirilmez. Bunları masaüstünün içerik menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Açmak için masaüstünde Ctrl + tıklayın veya sağ tıklayın. Dokunmatik yüzeyli bir MacBook kullanıyorsanız, iki parmakla tıklama yapın.

Menü görüntülendiğinde, “Grup Yığınlarına Göre” menüsünü işaret edin ve ardından tercih edilen kategorizasyon şemasını seçin. Dosyaları türlere göre gruplamak için “Tür” ü seçin — örneğin, bu size belgeler, resimler, ekran görüntüleri ve videolar için ayrı yığınlar sağlayacaktır. Dosyayla ilişkili bir zamanda dosyaları gruplamak için “Son Açılan Tarih”, “Tarih Eklendi”, “Tarih Değiştirildi” veya “Tarih Oluşturuldu” seçeneklerini seçin. Dosyalarınızı özel yığınlar halinde düzenlemek için “Etiketler” i seçin. Daha sonra dosyalarınıza etiket atayabilirsiniz.

Hangi seçeneği seçeceğinizden emin değilseniz, Kind'i seçmenizi öneririz. Bu menüye her zaman geri dönebilir ve daha sonra Yığınları değiştirebilirsiniz.

Dosyalarınız hemen masaüstünüzde farklı "Yığınlara" ayrılacaktır.

İçindeki dosyaları görmek için bir yığını tıklayın. Masaüstüne yeni bir dosya eklediğinizde, Mac'iniz otomatik olarak doğru yığına yerleştirerek masaüstünüzü temiz tutar ve son dosyaları bulmayı kolaylaştırır. Bağlam menüsünde farklı bir gruplama seçeneği belirleyerek bu yığınları her zaman yeniden düzenleyebilirsiniz.

Yığınları kullanmayı durdurmak için Grup Yığınlarını Gruplandır> Hiçbiri'ni seçin. Dosyalar normal olarak masaüstünde görünecektir.

MacOS dock hala yığınlanmış klasörleri de destekler. Bunlar masaüstü yığınlarından ayrıdır.

İLGİLİ: OS X'de Yığılmış Dock Klasörleri Nasıl Oluşturulur, Kullanılır ve Yapılandırılır

MacOS Mojave Sıralama Yığınları Nasıl Değiştirilir

İsterseniz Yığınların nasıl sıralanacağını değiştirebilirsiniz. Yığınları etkinleştirdikten sonra, masaüstü içerik menüsünü tekrar açın, “Yığınları Sırala” menüsünün üzerine gelin ve sonra bir sıralama şeması seçin. “İsim”, “Tür”, “Son Açılan Tarih”, “Tarih Eklendi”, “Tarih Değiştirme”, “Tarih Oluşturuldu”, “Boyut” veya “Etiketler” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Varsayılan olarak, Yığınlar “Eklenme Tarihi” ne göre sıralanır. Bu, masaüstünüze en son eklediğiniz dosyaların her yığınının üstünde yer aldığı anlamına gelir.

Etiketleri Dosyalara Atama

Etiketler yığınları gruplamak için güçlü bir yoldur. Etiketler, ilgili dosyaları birlikte gruplandırdığınız özel bir sıralama sistemi kurmanıza izin verir. Örneğin, belirli bir projeye ait dosyaları özel bir etiketle, grup yığınlarını etiketle etiketleyebilir ve tüm proje dosyalarını tek bir yığında görebilirsiniz.

Tek bir dosyaya etiket atamak için Ctrl + tıklama, sağ tıklama veya iki parmağınızla içerik menüsünü açmak için dosyaya tıklayın. Aynı etiketleri aynı anda birden fazla dosyaya atamak için içerik menüsünü açmadan önce birden fazla dosya seçin.

Menüde Etiketler bölümündeki seçeneklerden birini seçin. Renklerden birine tıklayarak hızlı bir şekilde "Kırmızı" gibi renkli bir etiket ekleyebilirsiniz.

Özel etiketler atamak için, renkli dairelerin altındaki “Etiketler” seçeneğini tıklayın. Bu kutuya özel etiketler yazabilir veya hızlı bir şekilde eklemek için mevcut etiketlere tıklayabilirsiniz.

Birden çok etiketi virgülle ayırarak atayabilirsiniz. Örneğin, bir dosyaya hem “iş” hem de “proje” etiketi atamak için kutuya “iş, proje” yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Etikete göre gruplandırılmış yığınları görüntülemek için, Masaüstü bağlamında Grup Yığınları> Gruplar seçeneğini belirleyin. Etiketlenmemiş dosyalar “Etiket Yok” yığınında birlikte görünecektir.

Sisteminizde herhangi bir yere dosyalara Bulucu aracılığıyla da atayabilirsiniz. Etiketler, dosyalarınızı sıralamaya yardımcı olabilir ve Spotlight aramasıyla daha kolay bulunmasını sağlayabilir. Tabii ki, masaüstünüzde bulunan etiketli dosyalar masaüstü yığınlarında görünecektir.

İLGİLİ: OS X'in Bulucu Etiketleri Sizin İçin Nasıl Çalışır?