Mekanik Klavye Anahtarı Nasıl Değiştirilir ve Yeniden Lehimlenir

Mekanik klavyeler genellikle muadillerinden daha dokunaklıdır ve bazen bir anahtar bozulacaktır. Klavyeyi kapatmadan nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bazı araçlar ve biraz know-how gerektirir, ancak kesinlikle bunu yapabilirsiniz.

Bir anahtar çıkarmak ve yeni bir tane kurmak için, baskılı devre kartına erişmek, bir lehim demir ve pompayla arızalı anahtarı özmek için klavyenin kendisini açabilmeniz, anahtarı çıkarmanız ve yeni bir kartuş takmanız gerekir. Son olarak, yeni anahtarı yerine lehimleyin. Daha önce hiç bir şeyi lehimlemediyseniz endişelenmeyin. Bir miktar lehim deneyimine sahip olmanıza yardımcı olurken, burada yapacağınız lehimleme oldukça basittir.

Ne İhtiyacınız Var

Başlamadan önce aşağıdaki parçalara ve araçlara ihtiyacınız olacak:

  • Havya
  • Lehim pompası
  • Elektronik dereceli lehim (8 $)
  • Klavye tuş takımı aracı (6 $)
  • Uyumlu yedek mekanik klavye anahtarı
  • Klavye kasasını açmak için küçük tornavida ve / veya gözetleme çubuğu
  • Küçük cımbız veya pense
  • Uyumlu LED ve tel kesiciler (klavye yanıyorsa)

Lehim aletlerine zaten erişiminiz yoksa, demir, pompa, stand / kılıf, cımbız ve birkaç farklı ipucu içeren bir havya seti 20 $ 'dan daha az bir fiyata alabilirsiniz.

UYARI: lehimleme ütüler cildi ciddi şekilde yakacak ve ateşlemeye başlayacak kadar sıcak olan sıcaklıklarda çalışır. Bunları kullanırken daima dikkatli olunuz ve aktif lehim havasını asla kılıfının dışına bırakmayınız. Bu kılavuza devam ederseniz, bunu kendi sorumluluğunuzda yaparsınız.

Bu kılavuz, lehimleme teknikleriyle ilgili temel bilgileri içermektedir. Önceden elektronik ile çalışmış olmanız özellikle zor değil, ama hızlandırmak için değilsen, haberdar olmak için bu makaleye göz atın.

İLGİLİ: Havya Nasıl Kullanılır: Başlangıç ​​Kılavuzu

Sağ Değiştirme Anahtarını Seçme

Başlamadan önce, arızalı olan anahtar için bir değiştirme anahtarı bulmanız gerekir. Bu düşündüğünüzden daha karmaşıktır. Kartınız Cherry MX Blue anahtarları kullanıyorsa, başka bir Cherry MX Blue anahtarı bulmanız yeterlidir, değil mi?

Genel olarak, evet. Üreticinin ve anahtarın “renginin” eşleştirilmesi, anahtarın doğru olduğunu hissetmenin en büyük parçasıdır. Ancak, belirli anahtarı özel kartınıza da eşleştirmeniz gerekir. Bir sonraki büyük seçim, montaj stili.

Bu, PCB veya plaka montajı olarak adlandırılır: farklı anahtar yuvaları, doğrudan klavye devre kartına veya içine yerleştirmek için devre kartının üstündeki metal veya plastik bir plakaya yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Aşağıdaki resimde solda, plakaya monte edilmiş anahtarlara sahip bir klavye bulunur; sağda, PCB'ye takılan anahtarlara sahip bir klavye.

PCB'ye monte edilmiş anahtarlar, plaka sabitleri için gerekli olmayan ilave stabilite için alt kısımda iki ekstra plastik çatal içerir. Genellikle PCB'ye takılan bir anahtarı, bir klavyenin üzerine herhangi bir sorun çıkarmadan takabilirsiniz – ekstra plastik tırnaklar yolunda olsa bile, bunları kesebilir ve zımparalayabilirsiniz. Ancak, panele monte edilen bir anahtarı doğrudan PCB'ye monte etmemelisiniz çünkü kararsız ve arızası daha olasıdır.

Şimdi LED'lerle konuşalım. Kartınız aydınlatma içeriyorsa, LED'i de değiştirmeniz gerekir – bunlar anahtarlara yerleştirilmezler. Ticari klavyelerin çoğu, LED'leri ya anahtarın üstünde, özel olarak oluşturulmuş bir oyukta, anahtarın kutusunun plastiğinde, ya da altında, doğrudan PCB'nin kendisinin üzerine ve şeffaf bir anahtar muhafazasından parlayarak monte edilir. İşte aradaki fark:

LED above switch on left, below switch (directly on PCB) on right.

Kartınız anahtarın altına monte edilen LED'leri kullanıyorsa, siz altınsınız — sadece mevcut LED'i yerinde bırakın ve yeni anahtarı bunun üzerine takın. LED anahtarın üzerine monte edilmişse, anahtarı çıkarmak için orijinal LED'i karttan çözmeniz ve işiniz bittiğinde tekrar yerine lehimlemeniz gerekecektir. Dikkatli olursanız, orijinali tekrar kullanabilirsiniz … ancak başlamadan önce, bir yedek LED almak isteyebilirsiniz.

Son olarak, klavyeniz alttan takılan LED'ler için şeffaf plastik kılıflı anahtarlar kullanıyorsa, değiştirme anahtarlarını şeffaf plastikle de almak istersiniz. Aksi halde ışık opak anahtar tarafından bloke edilir. Bu anahtar değişkenleri genellikle LED ışıklarını anahtarların kendilerine dahil etmese de genellikle “RGB” olarak adlandırılır.

Adım Bir: Klavye Çantası Sökün

Bu işlemi başlatmak için, klavyenizi PC'nizden çıkarın ve temiz bir çalışma alanına yerleştirin. Artık baskılı devre kartına erişmek için dış kasayı çıkarmanız gerekecek.

Bu işlem farklı klavyeler için farklı olacaktır. Örnek klavyemizde, oldukça tipik, mod dostu bir Vortex Poker 3 tasarımı, tek yapmam gereken anahtarlıkları kaldırmak ve ardından altı vidayı çıkarmak. Daha ayrıntılı bir oyun stili klavyeniz varsa, sabitleme vidalarına erişmek için plastik parçaları çıkarmanız ve ayakları çıkarmanız gerekebilir.

A more complex Razer keyboard, with a much more frustrating disassembly process.

Çalışırken, değiştirmek istediğiniz belirli anahtarı not edin. Bazen PCB'ler etiketlenmez ve tuşlar kapalı olduğunda başka bir tuşa geçmek zor olabilir. Bir Sharpie ile PCB arkasındaki bir işaret incitmez.

Muhafazayı aldıktan sonra, basılı devre kartına bağlayan herhangi bir kabloyu çıkardıktan sonra, böyle bir şeye sahip olmanız gerekir: Bir grup anahtarlı bir PCB, ayrıca klavyenizin kullandığı bir metal plaka.

Üçüncü Adım: De-Lehime Hazırlayın

Şimdi havyayı ısıtmak için ısıtın ve pompanızı hazırlayın. PCB'nizi çalışma alanınıza baş aşağı gelecek şekilde, kartın arkasına ve masanın üzerinde duran anahtarlara yerleştirin. Süngerinizi veya pirinçlerinizi temizlemek için hazırlayın.

Ütünüz yeterince sıcak olduğunda, ucu temiz ve parlak olacak şekilde herhangi bir oksitlenmiş kalıntıyı temizleyin. Daha sonra sıvıyı dönene kadar eski lehimi ısıtmak için ucu ilgili anahtarın elektrik çenesine bastırın. PCB'nin iletken olmayan malzemesine dokunmamaya dikkat edin, sadece lehim. Pompanızı hazırlayın ve hazırlayın.

Lehimin tamamı ısıtıldığında ve sıvılaştırıldığında, demiri hızla uzaklaştırın ve pompayı pimin üstüne yerleştirin. Sıvı lehimi soğumadan ve tekrar katılaşmadan önce elektrik kontağından emmek için pompayı çalıştırın.

Eski lehimin tamamını elektrik bağlantısından tamamen çıkarmak için yukarıdaki adımı iki veya üç kez tekrarlamanız gerekecektir. Bunu yapın, ardından anahtardaki ikinci kontak için olan adımı tekrarlayın. Çalışırken, havya ucunu düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Anahtarın LED'lerinin pimleri için bunu tekrarlayın, ancak sadece LED anahtarın üzerine monte edilmişse . Anahtarın altına monte edilmişse, LED'i yerinde bırakabilirsiniz.

Dördüncü Adım: Anahtarı Çıkarın

Lehim çıkarıldığında, anahtarı fiziksel olarak kaldırabilirsiniz. Klavyede PCB'ye takılan anahtarlar kullanılıyorsa, parmaklarınızla veya küçük pense ile kolayca çekebilmeniz gerekir. Anahtarlar plastik veya metal bir plaka üzerine monte edilmişse, anahtarın serbest kalması için anahtar üzerindeki birkaç küçük çıkıntıya basmanız gerekecektir.

Lehim, çabuk kuruyan yapışkan maddelerdir. Anahtar dışarı çıkmazsa, bunun nedeni, lehimin tamamını emmemeniz ve hala elektrik kontağının derinliklerinde kalması olabilir. Üçüncü Adımı tekrar edin ve tekrar deneyin. Yukarıdaki anahtar LED'leri için de bunu yapmak zorunda kalabilirsiniz.

LED'i çıkarırken, tekrar kullanmayı planlıyorsanız, yönünü dikkatlice gözden geçirin ve masaya yerleştirin, böylece hangi iğnenin hangi tarafa yerleştirildiğini anlayın. LED'i anot ve katot pimleri ile değiştirirseniz, işe yaramaz. Eski anahtarı serbest bıraktığınızda, bir kenara koyun.

Beşinci Adım: Yeni Anahtarı Kurun

Yedek anahtarınızı kontrol edin ve iki elektrik pininin düz ve dik olduğundan emin olun. Şimdi PCB üzerine yerine indirin. Klavyeniz bir plaka kullanıyorsa, elektrik pimleri mükemmel bir şekilde hizalanmış şekilde “çırpmak” zorundasınız. Düzgün hizalandığından ve yerine yerleştiğinden emin olmak için diğer anahtarlara karşı kontrol edin.

Panoyu ters çevirin. Şimdi, lehim demirinizi, ilgili elektrik kontağına yeni lehim eklemek ve anahtarın devresini kapatmak için kullanacaksınız. Ütünüzü temizleyin, metali birkaç saniye ısıtmak için anahtarın ilk piminin üzerine yerleştirin, ardından lehim telini pimin etrafında ve elektrik kontağı üzerinde eriyecek şekilde dikkatlice yerleştirin.

Elektrik pimini tamamen çevrelemek için yerinde yeterli miktarda lehim eritilmelidir, ancak devre kartının iletken olmayan malzemesinin üzerine dökülecek kadar fazla olmamalıdır. Ütünüzü temizleyin ve ikinci pin için işlemi tekrarlayın.

Anahtarınız üstten monteli bir LED'e sahipse ve eskisini kullanıyorsanız, plastik anahtar muhafazasından ve kontak deliklerinden geçirin ve daha önce olduğu gibi hizaladığınızdan emin olun. Yeni bir LED kullanıyorsanız, aynısını yapın, ancak anodu ve katodu doğru şekilde hizaladığınızdan emin olun. PCB'de bir yere basılmış, hangi deliğin pozitif olduğunu (anot) ve negatif olan (katot) bir kılavuz bulunmalıdır. Daha uzun tel her zaman anottur. Lehim sırasında onları yerinde tutmak için delikten geçirildikten sonra kabloları hafifçe bükebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, yeni bir LED kullandıysanız, kabloları lehim noktasına yakın bir yere sıkıştırın.

Adım Altı: Anahtarı Test Edin

Klavyeyi tekrar monte etmeden, devre kartınızı bağlı anahtarlarla birlikte dikkatlice bilgisayarınıza geri getirin ve fişe takın. Anahtarı sadece bir web tarayıcısı veya kelime işlemci açıp anahtarı tekrar tekrar açarak test edebilirsiniz. Bilgisayar tuş vuruşlarını düzgün bir şekilde kaydederse, gitmeye hazırsınız demektir. Değilse, devreyi lehiminizle doğru şekilde tamamlamadınız ve yanlış yaptığınız yeri görmek için yukarıdaki adımlardan geri dönmeniz gerekir.

Yedinci Adım: Klavyenizi yeniden birleştirin

Klavyeyi PC'nizden tekrar çıkarın. Adım 1'deki özel klavyeniz için gereken tüm işlemleri tersine çevirin. Anahtar boşluklarını değiştirin, bilgisayarınıza geri dönün ve klavyeyi takın. Gitmeye hazırsın.

Resim kredisi: WASD Klavye, Danışma, AliExpress, iFixIt