Mesajlaşma Açık veya Güvenli Olabilir (Ama Muhtemelen Her İkisi Değil)

İnsanlar iletişim konusunda hem açıklığa hem de güvenliğe değer verir, ancak bu hedefler çapraz amaçlarla olabilir.

E-posta açıktır çünkü açık değildir, yani protokolün kimsenin kontrolünde olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bir Outlook.com kullanıcısını Gmail hesabınızdan e-postayla gönderebilirsiniz. Ancak bu açıklık şifrelenmiş iletişimi zorlaştırıyor: şifrelenmiş bir e-posta göndermek mümkün fakat bunu kimse yapmıyor çünkü kurulum için büyük bir acı.

İLGİLİ: Neden Kimse Şifreli E-posta İletilerini Kullanmıyor

Yine de milyonlarca insan Whatsapp ve Apple'ın iMessage gibi hizmetleri kullanarak şifreli mesajlar gönderiyor. Bu kolay, çünkü başkası sizin için koordinasyon yapıyor. Bu, anahtarların yönetimi olmadan şifrelenmiş iletişiminiz olabileceği anlamına gelir. Açıklığın olmayışının – bu servislerin merkezi olarak kontrol ediliyor olması – bu kolay kullanımlı şifrelemenin mümkün olduğunu iddia edebilirsiniz.

İşte Ben Thompson, Stratechery için yazıyor:

Kısacası, Apple'ın her şeyi kontrol ettiği, yani her iki taraftaki istemciler ve ortadaki sunucu olduğu için, şifreleme, halk için ölçeklenebilir. WhatsApp ya da diğer şifreli mesajlaşma servislerinden biriyle aynı hikaye: kapalı olmak, uçtan uca şifrelemeyi gerçekten de kullanılabilir hale getiriyor.

Thompson daha sonra, açık bir protokol olmayı amaçladığı için şifrelenmemiş olan SMS'nin yerine Google'ın planına giriyor. Makalenin tamamı ilginç düşüncelerle doludur, o yüzden kontrol edin.