Metin Seçmek İçin iPhone ve iPad'de Trackpad Modunu Kullanma

Dizüstü bilgisayarınızın yerine iPad Pro kullanıyorsanız ya da iPhone'unuz üzerinde yaşayan bir yol savaşçısıysanız, metinlerde gezinebilmeniz ve gerekliyse seçmeniz önemlidir. Düşündüğünden de daha kolay.

Bu noktada, Apple'ın iOS cihazlarda doğal olarak keşfedilebilecek bir şeyi metin gezinme ve seçme konusunda özellikle zayıf bir iş çıkardığı açık. Apple'ın çevrimiçi bilgi tabanına yeterince derinlemesine dalarsanız, güç kullanıcılarının yıllarca kullandığı bazı tekniklerle karşılaşabilirsiniz. Fakat bunun için vaktiniz veya eğiminiz yoksa, sizi koruduk. Aşağıda, hem iPhone hem de iPad'deki metinlerde gezinmek (ve seçmek) için en iyi ve en kolay yollardan bazılarını bulacaksınız.

Ne yazık ki, Apple, metin işleme konusunda iPhone ve iPad özellik eşliği vermez, bu yalnızca konuların karışmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların aynı şeyi yapmanın birden fazla yolunu hatırlamaları gerektiği anlamına gelir. Hem iPhone hem de iPad iOS çalıştırdığından, bu çok can sıkıcı bir durum.

Apple'ın tasarım kararlarının tuhaflıklarını bir tarafa koyarak, iPhone'larda ve iPad'lerde metinlerde gezinmeye başladığınızda işte böyle.

İPhone veya iPad'de Trackpad Modu Nasıl Kullanılır

Ne kadar istersek isteyelim, Apple iPhone'un ya da daha özel olarak iPad'inizin herhangi bir zamanda trackpad desteği sağlaması pek mümkün değil. Neyse ki, kutudan çıkar çıkmaz yazılım tabanlı bir trackpad almanın bir yolu var. Bu yöntem, sanal klavyeyi kullanmanızı gerektirir, ancak hareketli olduğunuzu göstermek için boşluk çubuğuna dokunup basılı tuttuğunuzu varsayalım. Bu işaretçiyi istediğiniz yere taşımak için parmağınızı klavyenin üzerinde kaydırın.

Fiziksel klavyeyle bir iPad kullanıyorsanız, imleci hareket ettirmek için ekranın herhangi bir yerine dokunup basılı tutabilirsiniz ve ekranda kaydırmak onu hareket ettirir.

3D Touch özellikli bir iPhone kullanıyorsanız, ikinci bir seçeneğiniz vardır; aynı sonucu elde etmek için klavyede herhangi bir yere sıkıca bastırın.

İPad'de Metin Seçme

Bu, iPad'leri tam zamanlı kullanan pek çok kişinin bilmediği bir özelliktir, ancak çok fazla metin yazar veya düzenlerseniz oyun değiştirici olabilir.

İmleç yanıp sönerken, bir sözcük seçmek için iki parmağınızla bir kez dokunun. Bir cümle seçmek için iki parmağınızla iki kez veya bir paragraf seçmek için iki parmağınızla üç kez dokunun. Bu tek başına, Apple'ın en iyi tutulan sırlarından biri olabilir.

İPhone'da Metin Seçme

Ne yazık ki, iki parmaklı yaklaşım iPhone'da çalışmaz ve muslukların metinle etkileşimi de farklıdır. Bir iPhone'da ve imleç yanıp sönerken, seçmek için bir kelimeye iki kez dokunun. Birden fazla kelime veya cümle seçmek istiyorsanız, tek çözümünüz seçim tutamaklarının başında ve sonunda tutma tutamaçlarını sürüklemektir.

3D Touch özellikli bir iPhone kullanıyorsanız, trackpad moduna girmek için klavyenin herhangi bir yerine sıkıca bastırın ve ardından metin seçimini gerektiği gibi uzatmak için henüz daha sıkı basın.