Microsoft, 20 Yıllık Yetersizlik Sonrası Not Defteri'ni Düzeltiyor

The inadequacy of Notepad.

Microsoft, Windows 10'un gelecek güncellemesinin 20 yıl sonra nihayet , Notepad'i düzelteceğini ve böylece unix satır sonlarını kullanarak herhangi bir dosyada karışmadığını ve kırılmayacağını duyurdu.

Mevcut Windows 10 Insider build ile başlayan Notepad, Unix / Linux satır sonlarını (LF), Macintosh satır sonlarını (CR) ve Windows Line sonlarını (CRLF) her zamanki gibi destekleyecektir. Notepad içinde oluşturulan yeni dosyalar, varsayılan olarak Windows satır sonunu (CRLF) kullanacaktır, ancak şimdiki dosyaların son haliyle geçerli satır sonu formatını koruyarak, mevcut dosyaları görüntülemek, düzenlemek ve yazdırmak mümkün olacaktır.

İşte bahsettiğimiz şudur: Windows, her zaman metin satırlarında bir Satırbaşı İadesi ve bir satır besleme karakteri "rn" ile sonlandırırken, Unix satırları her zaman bir satır besleme karakteri "n" ile sonlandırdı. Yani Not Defteri kullanarak bir Linux veya Unix dosyasını açmaya çalıştığınızda, yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz karışık karmaşa gibi kırılacak ve görüntülenecektir.

Gerçek programcıların web sitelerini düzenlemek için Not Defteri'ni kullandığını söylemiyorum. Tabii ki yapmıyorlar. Gerçek programcılar vim kullanırlar ve daha az programcılar bir çeşit IDE veya Notepad ++ veya Ultraedit veya Notepad olmayan gezegende başka bir araç kullanırlar.

Notepad Linux dosyalarını açamazsa neden önemlidir? Çünkü bu gezegendeki neredeyse her web sunucusu Linux kullanıyor ve dünya web üzerinde çalışıyor. Dolayısıyla, web sunucunuzdaki dosyaları düzenliyorsanız, Unix satır sonlarını kullanan dosyaları düzenleyeceksiniz ve bunları Not Defteri'nde açacaksanız, bunlar karışık bir karmaşa gibi görünecektir. Ve eğer bu dosyayı kaydederseniz… şimdi web siteniz muhtemelen kırılacak.

Bu sadece bir Not Defteri değil — hepimiz Linux Bash kabuğunun geliştirici özelliklerini istedik, Komut İstemi'nden kopyalayıp yapıştırdık ve yerleşik SSH desteği istedik, ancak Microsoft yıllarını ve yıllarını nihayet eklediler.

Bu yüzden, benim gibi bulut tabanlı programcılar tonlarca Mac'e geçti. Ve yıllar önce eklenmiş olması gereken bu özellikler, bizi değiştirmemizi sağlayacak kadar iyi değil. MacOS, geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu her şey için yerleşik bir desteğe ve tüm küçük şeyler için önemli ölçüde daha iyi araçlara sahiptir.

It only took 20 years to display a text file correctly.

Böylece bir sonraki Windows Güncelleme geldiğinde ve Notepad nihayet ekran görüntüsünü doğru şekilde görüntülemeye başladığında, yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi, çoğumuz için biraz fazla geç olduğunu bilin.