Microsoft Edge'de Okuma Görünümü Nasıl Kullanılır?

Microsoft Edge'deki Okuma Görünümü, reklamları ve gereksiz görüntüleri kaldırır, sayfaları okumak için basitleştirir. Tüm bu dağınıklığın seni rahatsız etmesini istemediğiniz uzun makaleleri okumak için harika.

Safari bu tür bir okuma görünümüne öncülük etti, ancak Firefox ve Edge gibi diğer tarayıcılar bunu benimsemeye başladı. Edge'in masaüstü sürümünde Okuma Görünümü'nü kullanabilirsiniz, ancak Microsoft bunu henüz tarayıcının mobil sürümüne eklememiştir.

Okuma Görünümü'nü Etkinleştirme

Okumak istediğiniz bir makale bulduktan sonra, adres çubuğunun sağındaki siyah kitap simgesini tıklayarak veya Ctrl + Shift + R tuşlarına basarak Okuma Görünümü'nü etkinleştirin. Görüntülemekte olduğunuz sayfa için Okuma Görünümü mevcut değilse, simge kararacaktır.

Okuma Görünümü simgesini tıklattıktan sonra maviye döner ve sayfa daha iyi okunabilmesi için tamamen yeniden biçimlendirilir. Kenar, gezinti öğelerini sayfadan kaldırır, tahmini bir okuma süresi ekler ve sayfayı kitap okuyormuş gibi böler. Kaydırdığınızda, sayfalar yatay olarak açılır.

Makalede herhangi bir yere tıklarsanız, birkaç seçeneğe sahip bir ayar çubuğu görünür. (Soldan sağa) metin boyutunu ve arka planını ayarlayabilir, sesli anlatımı açabilir, dilbilgisi araçlarına erişebilir (indirmeniz gerekir), sayfayı yazdırabilir ve tam ekran moduna girebilirsiniz.

Reader View, makalelerin görüntülenmesini basitleştiren ve aslında ilgilendiğiniz içeriğe odaklanmanızı sağlayan harika bir özelliktir. Web üzerinde uzun form okuma deneyimi olan kişiler için web tarayıcıları için mükemmel bir eklentidir.

İLGİLİ: Firefox'ta Okuyucu Görünümü Nasıl Kullanılır