Microsoft Excel'deki Değerler Nasıl Sıralanır

Excel, değerleri alfabetik ya da sayısal olarak sıralamanıza olanak veren "A'dan Z'ye Sırala" ve "Z'den A'ya Sırala" özelliklerine ve birden çok ölçüt kullanarak sıralamanıza olanak veren "Özel Sıralama" özelliğine sahiptir. İşte onları nasıl kullanacağınız.

Bir örneğe bakalım

Bu örnekte, periyodik tablodan dokuz kimyasal element seçtik ve “A'dan Z'ye Sırala” özelliğini ve “Özel Sıralama” özelliğini kullanarak verileri hücre içeriğine göre sıralayacağız.

“Sırala ve Filtrele” açılır menüsü “Giriş” sekmesinin en sağında bulunur.

Aşağı açılan listede birçok özellik var, ancak ilk üçe odaklanıyoruz.

İşte periyodik tablodan alınan örnek verilerimiz. Her “Element”, “Symbol” ve “Atomic Number” gibi kendine özgü bir bilgiye sahiptir. Ancak, her bir öğe “STP'deki Aşama” (yani katı olup olmadığı gibi), diğer kategorilere de aittir. standart sıcaklık ve basınçtaki bir odada sıvı veya gaz olması) ve periyodik tablodaki “Element Kategorisi”.

Basit başlayalım ve verileri “Atom Numarası” sütununa göre sıralayalım. Sütunu seçerek başlayın (verileriniz varsa başlık satırını dahil edebilirsiniz).

Şimdi “Sırala ve Filtrele” açılır menüsüne gidin ve birinci veya ikinci seçeneği seçin. Bu örnekte, “A'dan Z'ye Sırala” özelliğini kullanarak en düşükten en yüksek sayısal değere kadar sıralama yapacağız.

Excel'in, sıralamaya dahil etmek isteyebileceğinizi düşündüğü başka veri sütunları varsa, bir “Sıralama Uyarısı” kutusu görünecektir. İlk önce “Geçerli seçimle devam et” seçeneğinin sonuçlarını inceleyelim. Bu seçeneği tıklayın ve “Sırala” düğmesine basın.

“Atom Numarası” sütununun en alttan en üste doğru sıralandığını ancak diğer sütunlardaki karşılık gelen bilgilerin değişmediğini görebilirsiniz. Tüm sütunları sıralamak istiyorsanız, bu sorunlu olabilir. Bu yüzden, devam etmeden önce, anlamlı olup olmadığını görmek için bazı satırlara bakın. Bu durumda, diğer sütunların sıralanmadığı açıktır, çünkü “Atom Numarası” en düşük olan element olan Hidrojen Kurşun'un “Atom Numarası” na sahip olduğu gösterilmiştir.

Şimdi nasıl çalıştığını görmek için diğer seçeneği deneyelim. “Seçimi genişlet” seçeneğini seçin ve “Sırala” düğmesine tıklayın.

“Atom Numarası” sütunundaki verilerin sıralandığını ve diğer satırlardaki verilerin onu takip ettiğini görebilirsiniz. (Ayrıca tüm verileri vurgulayabilirsiniz ve Excel bir "Sıralama Uyarısı" kutusu göstermez.)

Şimdi, verileri aynı anda birkaç farklı sütuna göre sıralamak için “Özel Sıralama” özelliğini nasıl kullanabileceğimizi görelim.

Verilerin tümünü seçin, verileriniz varsa başlık satırını ekleyin.

Şimdi “Sırala ve Filtrele” açılır menüsüne gidin ve “Özel Sıralama” komutunu seçin.

Bu, Sort penceresini getirir.

İlk önce “STP'deki Faz” sütununu kullanarak verilerimizi sıralayacağız, böylece tüm gazlar listede katılardan daha yüksek görünecektir. “STP'de Faz” sütununu seçin.

Şimdi “Seviye Ekle” düğmesine basın.

Yeni bir seviye belirir. Seviyenin “Sonra” dediğini unutmayın. Bu, verileri sıralamak için kullanılan ikinci sütun olacağı anlamına gelir. “Element Kategorisi” ni ikinci seviye olarak seçeceğiz, böylece gazlar kendi kategorilerine göre sıralanacak ve asil gazlar listede reaktif gazlardan daha yüksek görünecektir. “Element Kategorisi” sütununu seçin.

Başka seçenekler olduğuna dikkat edin. “Sort On” açılır seçeneklerine bir göz atalım. Çeşitli seçenekler var, ancak “Hücre Değerleri” seçeneğini kullanacağız.

“Seviye Ekle” düğmesine tekrar basarak başka bir seviye ekleyin.

“Element” sütununu seçin. Bu, her “Element Kategorisi” ndeki “Element” değerlerinin alfabetik olarak sıralanacağı ve böylece asil gaz Argon'un diğer asil gaz Neon'dan önce geleceği anlamına gelir.

"Sipariş" açılır menüsüne bakalım. Birkaç seçenek var, ancak bu örnek için, varsayılan “A'dan Z'ye” sıralama düzenini seçeceğiz.

"Sırala" kutusuna sığacak kadar çok seviye ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, “Tamam” düğmesine tıklayın.

Veriler başarıyla sıralandı. Sıralama düzeni önce “STP'de Faz”, sonra “Element Kategorisi”, ardından “Element” ile yapıldı. “STP'de Faz” sütununun alfabetik olarak ve her “STP'de Faz” tipinde sıralandığını görebilirsiniz. “Element Category” değerleri alfabetik olarak sıralanır. Ve son olarak, “Element” değerleri her “Element Category” tipinde alfabetik olarak sıralanır.

Not: Verilerinizi sıralamaya hazırlanırken ihtiyacınız olan tüm sütunları seçtiğinizden emin olun. Excel, “Özel Sıralama” özelliğini kullandığınızda sütunlara bakacağınız konusunda sizi uyarmaz.