Microsoft Flow nedir?

Microsoft'un bulut ve mobil uygulamalara yönelmesinin bir parçası olarak, eski tanıdık Office uygulamalarına yalnızca bulut için birkaç eklemeye yatırım yaptılar. Bunlardan biri, otomatik iş akışları oluşturmak için tetik tabanlı bir sistem olan Flow.

Akış Ne Yapar?

How-To Geek'i düzenli olarak okuyan türden bir kişiyseniz, büyük bir olasılıkla neredeyse tüm binyıl boyunca azgın olan kişisel üretkenlik dürtüsünün farkındasınızdır. Akış, Microsoft'un size bildirimler, uyarılar, veri toplama ve iletişim için sıkıcı ama daha az zaman harcayacağınız, ilginç yönetici işleri ve ilginç (ve üretken) işler için daha fazla zaman harcayacağınız bir otomasyon sağlama girişimidir.

Flow'u IFTTT olarak düşünün, ancak IoT veya donanım yerine ofise doğru eğik bir şekilde.

Akış, tetik olaylarına dayanan “akışlar” (“iş akışları için kısa”) oluşturmanıza olanak sağlar. Örneğin, Microsoft Forms anketine verilen yanıtları düzenli olarak Dropbox'a indirecek bir akış oluşturabilir veya bir Visual Studio derlemesi başarısız olursa Slack kanalında bir mesaj gönderebilirsiniz.

İLGİLİ: Microsoft Formlarda Anket Nasıl Oluşturulur

Birisi onu kullanabilir mi?

Herkes ücretsiz bir Microsoft hesabına kaydolursa Flow'u kullanabilir. Office 365 üyeliğine sahip kişiler de Flow kullanabilir, ancak ücretsiz bir Microsoft hesabına sahip kişilerle aynı işlevselliği elde ederler.

Flow ayrıca Office 365 ve Dynamics 365'in işletme sürümleriyle birlikte gelir, ancak farklı abonelik düzeyleri ücretli ve ücretsiz hesaplarla eşleşen farklı akış sürümleri elde eder. Biraz kafa karıştırıcı, ancak Microsoft’un fiyatlandırma sayfasındaki ayrıntıları kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz hesabın izin verdiğinden daha fazla kullanmayı planlıyorsanız bir Flow hesabı için de ödeme yapabilirsiniz. Üç fiyatlandırma planı vardır:

  • Akışsız: Ücretsiz plan sınırsız akış oluşturmanıza izin verir, ancak ayda yalnızca 750 koşu alırsınız ve 15 dakikada bir kontrol yapılır.
  • Akış Planı 1: Bu plan ayda 5 dolar tutar. Ayda 4500 koşu alırsınız ve kontroller her üç dakikada bir yapılır. Ayrıca, MailChimp ve Salesforce gibi servislere premium bağlayıcılar da alabilirsiniz.
  • Akış Planı 2: Bu plan ayda 15 dolar tutar. Ayda 15.000 deneme alıyorsunuz ve kontroller her dakika oluyor. Flow Plan 1 tarafından sağlanan aynı premium bağlayıcıları elde edersiniz ve ayrıca kuruluş politikası ayarlarına ve çeşitli iş akışı akışlarına erişirsiniz.

Parayı ödemeye değip değmeyeceğini bulmak için yeterince uzun olması gereken ücretli planlardan birine 90 gün boyunca ücretsiz deneme için kaydolabilirsiniz.

Akış ile Ne Yapabilirim?

Akış, bir bilgisayarın sizin için yapabileceği görev sıkıntısını ortadan kaldırmakla ilgilidir. Bu, birisi Dropbox'ta bir dosyayı değiştirdiğinde bir e-posta uyarısı almak kadar basit olabilir veya gerçek zamanlı verilerin Power BI analizine dayanan onaylar, uyarılar ve bildirimler içeren çok adımlı bir iş akışı kadar karmaşık olabilir.

Üç ana akış tipi oluşturabilirsiniz:

  • Otomatik: Gelen bir e-posta veya dosya değişikliği gibi bir olay tarafından otomatik olarak tetiklenen bir akış.
  • Düğme: Bastığınız bir düğme tarafından elle tetiklenen bir akış.
  • Zamanlanmış: Bir defa veya tekrar eden bir işlem olarak, belirlenen bir zamanda çalışan bir akış.

Ücretli bir plandaki işletme kullanıcıları da, verilere dayanarak daha fazla akış tetikleme kabiliyetine sahip personeli veri girişi için adım adım yönlendiren iş süreci akışlarına erişebilir.

Bu tür bir aracı kullanmanın yollarını düşünmek genellikle zordur, bu nedenle Microsoft, bazıları için özel durumlar (üretkenlik, satış, yazılım geliştirme vb.) İçin tasarlanmış çok sayıda şablon sunmuştur. belirli bağlayıcıları kullanarak bunların geri kalanı. Bir bağlayıcı, Flow ile başka bir uygulama arasındaki bağlantıdır.

Slack, Dropbox, Gmail, MailChimp, Jira, Twitter, BaseCamp ve onlarca daha fazlası için konektörlerle birlikte, SAAS arayüzlü (GitHub dahil) her Microsoft uygulaması dahil olmak üzere çok sayıda uygulama için bağlayıcılar vardır. Bazıları yalnızca premium (yani ücretli) müşteriler için mevcuttur, ancak bunların çoğu, kişisel bir kullanıcı olarak ihtiyaç duymayacağınız BitBucket ve Salesforce gibi kurumsal hizmetlerdir. FTP ve RSS gibi protokoller için bağlayıcılar da vardır. Toplamda 323 uygulama ve yazım sırasında protokoller için bağlayıcılar vardır ve farklı bir uygulamaya ihtiyacınız varsa kendiniz yazabilirsiniz.

Akış IFTTT'den Daha İyi mi?

Bunun cevabı, onlardan neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Akış daha kurumsal ve yazılım odaklı; IFTTT daha kullanıcı ve IoT odaklı. Işıklarınızın Slack mesajına cevaben yanmasını istiyorsanız, IFTTT en iyi seçeneğinizdir. Bir kişi oluşturduğunuz bir ankete her yanıt verdiğinde bir SharePoint listesinin güncellenmesini istiyorsanız, Flow daha iyi bir seçenektir. Her ikisi de yaptıkları işte iyidir ve bazı görevler için mutlu bir şekilde kullanabilirsiniz.