Microsoft, Microsoft Store Sürümünün Favorisi OneNote Desktop’u Kills

Microsoft, OneNote’un “masaüstü” sürümünü öldürüyor ve kullanıcıların bunun yerine Windows 10 sürümünü kullanmasını öneriyor.

Şaşkın? Microsoft, OneNote’a genişletilmiş iki farklı Office sürümü sunuyor. Microsoft Office 2016 ile birlikte gelen ve ücretsiz olarak indirilebilen “masaüstü” sürümü ve Microsoft Store’dan ücretsiz olarak alabileceğiniz “Windows 10” sürümü var.

Microsoft, bu yıl daha sonra çıkacak olan Office 2019 için OneNote’un bir masaüstü sürümü oluşturmayacak. Bunun yerine kullanıcıların Microsoft Store sürümünü kullanmaları teşvik ediliyor. Hangisi mantıklıdır: Microsoft, son yıllarda Windows Mağazası sürümüne yeni özellikler ekleyerek, masaüstü sürümünü biraz güncel bırakmıştır.

Ancak, OneNote’un Windows 10 sürümünün sunmadığı tek bir özellik var: yerel dizüstü bilgisayar depolama alanı. OneNote, Windows 10, OneDrive ile doğrudan dizüstü bilgisayarları senkronize eder ve defterlerin dosya sisteminizde nerede bulunduğuna karar vermenize izin vermez. Bu sizin için bir anlaşma olursa Microsoft’un OneNote 2016 için güvenlik güncellemeleri sunmaya devam edeceğini biliyorsunuz, dolayısıyla bunu kullanmaya devam edebilirsiniz. Yine de yeni özellikleri kaçırırsınız.