Microsoft Office 365 Desteğine Nasıl Başvurulur

Bir Office 365 aboneliğiniz varsa, Microsoft'tan yardım almanız gerekebilir. Bir müşteriden, bir web uygulamasından veya Office 365 hesabınızdan bir biletin nasıl kaydedileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bu yöntemlerin tümü, Microsoft desteğine giden bir bilet oluşturacaktır, ancak hangi yolla bir bilet kaydederseniz, çevrimiçi olmanız gerekir.

Not: Şu anda Office 365 mobil uygulamaları sizi yardım ve destek sayfalarına götürecektir, ancak bir destek bileti oluşturmak için doğrudan bir yöntem yoktur. Bir destek sayfasına bağlantı bulana kadar yardım sitesini tıklayabilirsiniz, ancak bu, desteğe başvurmak için belirli bir seçeneğe sahip olmasıyla aynı değildir. Bir mobil uygulamayla ilgili sorun yaşarsanız, aşağıda açıklanan yöntemlerden birini kullanarak bir bilet kaydı yapmak en iyisidir.

Bilgisayarınızdaki Bir İstemci Uygulamasından Bir Bilet Günlüğü Açın

Bir müşteri uygulamasının içinden bir destek bileti kaydetmek oldukça kolaydır. Uygulamalardan herhangi birinde – Outlook, Word, Excel, PowerPoint veya OneNote — Yardım> İletişim Desteğini tıklayın.

Sorununuzun ayrıntılarını girin ve ardından “Yardım Alın” ı tıklayın.

Microsoft, sorun tanımınızı uygun yardım makaleleriyle eşleştirmeye çalışacaktır, ancak bunların yardımcı olmadıklarını varsayarsak (ve önce bunları deneyebilir) “Bir ajanla konuş” seçeneğini tıklayın.

Bu, bir Microsoft destek temsilcisiyle konuşmak için “Canlı Sohbet” seçeneğini seçebileceğiniz yeni bir panel açacaktır.

Sorununuzu çözmenize yardımcı olacaklar veya bir şey yapmakta zorlanıyorsanız size yardım veya eğitim materyali yönünü göstereceklerdir.

Tarayıcınızdaki Bir Web Uygulamasından Bir Bilet Kaydetme

Hangi web uygulamasını kullandığınıza bağlı olarak, web uygulamalarında desteğe erişmek için farklı yöntemler vardır. Umarım Microsoft, gelecekteki bir noktada hepsinin aynı şekilde çalışmasını sağlar, ancak şimdilik, bazı farklılıklar vardır. İşte her birinden destek almak için nasıl.

Word, Excel ve PowerPoint
Word, Excel veya PowerPoint dosyasında, Dosya> Yardım> Yardım'ı tıklatın.

Yeni bir pencere açılacaktır. Aşağıya doğru kaydırın ve “İletişim desteği” ne tıklayın.

Bu, “Microsoft Destek” bağlantısını tıklamanız gereken hesap sayfanızı açar.

Microsoft'un Sanal Destek Ajansı'na açılan ve size yardım etmeye çalışan bir pencere açmak için “Destekle iletişim kur” seçeneğini tıklayın. Olmazsa, sizi canlı bir kişiyle temasa sokacaktır.

Outlook, Takvim ve Kişiler
Outlook istemci uygulaması e-posta, takvim, iletişim yönetimi ve görev yönetimi içerir. Bu işlevler web uygulamalarında ayrı ayrı döşemelere ayrılmıştır ve üçü için (aşağıda ele alınan Görevler dahil değil) desteğe başvurma yöntemi aynıdır.

Menü çubuğunun sağ üstündeki “?” Düğmesini tıklayın, sorununuzun ayrıntılarını girin ve ardından “Yardım al” ı tıklayın.

Microsoft, sorunun tanımını uygun yardım makaleleriyle eşleştirmeye çalışacaktır, ancak bunların yardımcı olmadığını varsayarak (ve önce bunu deneyebilir) e-posta adresinizi doğrulayın ve "Gönder" i tıklayın.

Bir Microsoft destek mühendisi biletinizi gözden geçirecek ve sizinle e-posta yoluyla irtibata geçecektir.

Görevler / Yapılacaklar

Microsoft, 2015 yılında Wunderlist'i satın aldı ve daha sonra Wunderlist uygulamasına dayanan ve Yapılacaklar adlı yeni bir uygulama geliştirdi. Microsoft Yapılacaklar sonunda Outlook'taki Görevler seçeneğini tamamen değiştirecektir, ancak bu henüz tam olarak gerçekleşmemiştir. Bunun bir sonucu da, Görevler için destek ile iletişim kurmanın Outlook, Takvim ve Kişiler için yaptığınızdan biraz farklı olmasıdır.

Menü çubuğunun sağ üstündeki “?” Düğmesini ve ardından “Destek al” ı tıklayın.

Bu, Microsoft Yapılacaklar için destek sayfasını açar. Sayfanın en altına gidin ve sağ taraftaki “Bize ulaşın” ı tıklayın.

Sizi, (sonunda) biletinizi girebileceğiniz resmi Microsoft To-Do ürün destek sayfasına götürmek için “buraya tıklayın” bağlantısını tıklayabileceğiniz başka bir sayfa açılır.

onedrive

Menü çubuğunun sağ üstündeki “?” Düğmesini tıklayın ve “OneDrive desteğini e-postayla gönder” düğmesini tıklayın.

Bu, probleminizin ayrıntılarını girebileceğiniz yeni bir pencere açacaktır. OneDrive destek ekibine bir e-posta göndermek için "Gönder" i tıklayın.

Akış

Menü çubuğunun sağ üstündeki “?” Düğmesini ve ardından “Destek” düğmesini tıklayın.

Bu, çeşitli yardım seçenekleriyle (ilk önce kontrol etmeniz gereken) yeni bir sayfa açacaktır. Sayfanın en altına gidin ve sağ taraftaki “İletişim desteği” seçeneğini tıklayın.

Bu, destek biletinizi girebileceğiniz “Yeni destek talebi” formunu açar.

OneNote, Sway ve Formlar

Hem Sway hem de Formlarda, sağ üst köşedeki üç nokta menüsünden kullanılabilen bir Yardım seçeneği vardır, ancak her iki uygulama için de “geribildirim” dışında başka bir şeyle desteğe başvurmanın açık bir yolu yoktur. OneNote aynı Dosya> Yardım'a sahiptir > Word, Excel ve PowerPoint olarak Yardım seçeneği, ancak tıkladığınızda, desteğe başvurmanın da açık bir yolu yoktur.

Bu uygulamaların üçü için, elbette, desteklenecek bir yol bulana kadar Microsoft yardımına tıklayabilirsiniz, ancak bu, uygulamanın içinden desteğe başvurmanın açık bir yoluna sahip olmakla aynı şey değildir.

Office 365 Hesabınızdan bir bilet girin

Çevrimiçi hesabınızdaki Office sayfasından bir bilet yükseltmek için, Office 365 hesabınıza giriş yapın, uygulama başlatıcısını (sol üst köşedeki dokuz nokta) ve ardından “Ofis” i tıklayın.

Menü çubuğunun sağ üstündeki “?” Düğmesini ve ardından “Destek ile iletişim kur” düğmesini tıklayın.

Bu, “Microsoft Destek” bağlantısını tıklamanız gereken hesap sayfanızı açar.

Microsoft'un Sanal Destek Ajansı'na bir pencere açmak için yardım etmeye çalışacak ve yapamazsa sizi canlı bir kişiyle temasa sokmak için “Destekle bağlantı kur” seçeneğini tıklayın.

Ürün edinimi ve ekipler arasında tutarlı bir kullanıcı deneyimi tasarımı eksikliği nedeniyle, Microsoft'un bu ürün paketinde bile, birden çok desteğe başvurma yolu sunduğunu görebilirsiniz. Geleneksel istemci uygulamalarına (Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote) tutarlılık düzeyi getirmeye açıkça çalıştılar, ancak web uygulamaları hiç tutarlı değil ve mobil uygulamalarda henüz bir seçenek yok .

Yine de, uzun zaman önce, kişisel bir kullanıcının gerçek, canlı bir Microsoft destek görevlisiyle iletişim kurabilmesi fikrinin en iyi olduğu düşünüldüğü için değildi, bu yüzden en azından doğru yönde hareket ediyorlardı.