Microsoft Outlook'ta Dağınıklıktan Kurtuluyor ve Bu Endişe Ediyor

2018 yılının sonundaki Microsoft, Clutter özelliğini Outlook'tan çıkaracağını ve Focused Inbox'ın daha az önemli olan postanızı elemek için bırakacağını açıkladı. Bunun Microsoft için potansiyel olarak endişe verici bir yön değişikliği olduğunu düşünüyoruz.

Evet, bir yandan, Odaklanmış Gelen Kutusunun doğrudan Gmail tarafından sunulan benzer özelliklerle rekabet ettiğini ve yalnızca Gmail istemcisinde çalışanların bu nedenle rekabet edebileceğini iddia edebilirsiniz. Ancak, Outlook'un bir süre hem Focused Inbox hem de Clutter özelliklerine sahip olduğu (ve her ikisinin de avantajları olduğu için), Clutter'ı delmek için gerçekten iyi bir neden olmadığını iddia edebilirsiniz. Öyleyse, içine girelim.

Dağınıklık Özelliği Nedir?

Daha önce Clutter ve Focused Inbox arasındaki farkı ele aldık, ancak işte kısa bir özet. Hem Dağınıklık hem de Odaklanmış Gelen Kutusu, gelen postalarınızı “önemli” ve “önemsiz” postalara bölmenin yoludur. Önemli posta, şirketinizdeki kişilerden, kişilerinizden ve Microsoft'un algoritmasının sizin için değerli gördüğü herhangi bir şeydir. Önemsiz postalar spam değildir (Önemsiz klasörüne gider), ancak uygulamalardan veya web sitelerinden gelen normal e-postalar gibi daha az değerli veya acil görülen postalardır.

Dağınıklık ve Odaklanmış Gelen Kutusu, bir postanın önemli veya önemsiz olup olmadığını belirlemek için aynı algoritmayı kullanır, ancak işte önemli olan kısım : Dağınıklığı tamamen ayrı bir klasördür, Odaklanmış Gelen Kutusu ise yalnızca gelen kutunuzun filtrelenmiş bir görüntüsüdür.

Bunun anlamı, Clutter'ın önemsiz bir postayı Gelen Kutunuzdan “Clutter” adlı bir klasöre taşıdığıdır.

Görünüm sekmesindeki bir düğmeyi kullanarak açıp kapatabileceğiniz Odaklanmış Gelen Kutusu, sadece “Odaklanmış” ve “Diğer” sekmelerini gösterecek şekilde Gelen Kutunuzu değiştirir.

Microsoft, kullanıcıların yalnızca Focused Gelen Kutusu'nu bırakarak Clutter'ın 31 Ocak 2020'ye kadar gideceğini onayladı. Bu, bazı kullanıcıların çok fazla soruna yol açmasına neden olacak ve Microsoft'un Satya Nadella'daki sözde yeni yaklaşımına meydan vermiyor.

Neden Clutter'tan Kurtulmak Kötü Bir Şeydir?

Çoğu Outlook kullanıcısı Odaklanmış Gelen Kutusu'nu tercih eder. Clutter ortaya çıktığında özellikle popüler değildi ve insanların alışması uzun zaman aldı. Odaklanmış Gelen Kutusu aynı algoritmayı kullanır, ancak insanların postalarını Gelen Kutusunda tutmalarına izin verir; bu, her şeyi bulmak için yalnızca tek bir yere sahip olmak anlamına gelir. Clutter ve Focused Inbox hakkındaki yazımızda açıkça şöyle demiştik:

“Odaklanmış Gelen Kutusu, özellikle popüler olmayan Clutter'ın yerine geçti. Birçok kullanıcı, Outlook'un önemli olmadığını düşündüğü mesajları bulmak için farklı bir klasöre gitmekten hoşlanmıyordu, özellikle Clutter yalnızca Gelen Kutusu ile Clutter arasındaki mesajları manuel olarak taşıyarak “eğitmişseniz” doğru çıktı. Bazı kullanıcılar, Clutter’ın spam’ı filtrelemenin yalnızca farklı bir yolu olduğunu kabul etti, bu yüzden klasöre hiç bakmadı ya da orada bulunan hiçbir şeyi okumadan içeriği sildiler.

Microsoft, Clutter'ın çalışmadığını ve oldukça hızlı bir şekilde Focused Inbox ile değiştirdiğini kabul etti. ”

Bu ifade Outlook kullanıcıları için geçerlidir. Odaklanmış Gelen Kutusu'nun hiç çalışmadığı farklı bir posta istemcisi kullanan insanlar için geçerli değildir ve işte nedeni budur.

Dağınıklık tamamen farklı bir klasördür. Apple Mail veya Android Mail uygulaması gibi Outlook dışı bir e-posta istemcisi kullanıyorsanız (örneğin, çoğu mobil kullanıcı gibi), onlar Clbox'ı farklı bir klasör olarak gösterir, çünkü posta kutunuzun bir parçasıdır. Bu nedenle, Clutter onlar için çalışır.

Odaklanmış Gelen Kutusu, Outlook'un oluşturduğu gelen kutunuzun yalnızca bir görünümüdür. Başka hiçbir posta istemcisi – Apple posta, Android Mail, Thunderbird, vb. – Microsoft'un bunu yapmak için kullandığı etiketleri tanır;

Temel olarak, Microsoft, resmi Outlook istemcisini kullanmayan herkes için bu özelliği kullanmaktadır.

Şimdi, bunun bir Microsoft ürünü olduğu için, neden insanlar diğer ürünlerin aynı şekilde çalışmasını beklemelisiniz? Ayrıca, Clutter'ın özellikle popüler olmadığını kendimize de söyledik, peki neden şimdi alınmakta olduğundan şikayet ediyoruz?

Bu soruların ikisi de noktayı kaçırıyor. Bu Outlook'ta bir değişiklik değil; bu, gerçek e-posta hesabındaki bir değişiklik. Algoritma aynıdır, ancak uygulama istemci-agnostik olmaktan (Clutter herhangi bir posta istemcisinde çalıştığı anlamına gelir) tescilli olmaktan çıkmıştır (Odaklı Gelen Kutusu yalnızca Outlook'ta çalışır). Bu, tüm Microsoft e-posta hesabı kullanıcılarının faydalanabileceği posta kutusunda değişiklik yapmaktan, yalnızca e-posta hesabının üstünde yazılım için ödeme yapan kişilerin yararlanabileceği Outlook'ta değişiklik yapmak temel bir değişikliktir.

Satya Nadella'nın öncülüğünde Microsoft, “ilk mobil, ilk bulut dünyasına” odaklandı, ancak bu karar, şu ana kadar müşteri tarafından onaylanan bir işlevsellik elde etmek istiyorlarsa tüm mobil kullanıcıları Outlook'u kullanmaya zorluyor.

90'larda Gates / Ballmer yaklaşımının hatıraları olan insanlar için bu endişe verici bir şekilde aşinadır. Microsoft, rekabet olarak algıladığı herkesi yasaklama konusunda bir üne sahipti ve Nadella'nın temyiz başvurusunun bir parçası, Microsoft'u hem iç hem de dış olarak daha az agresif ve daha işbirlikçi bir şirket yapmak oldu. Evet, bu sadece işlerin büyük düzeninde küçük bir değişiklik, ancak Office bir amiral gemisi ürünü ve Microsoft'un “mobil-ilk” yaklaşımı ile yapması gereken buysa, o zaman belki de bu eski tutumun endişe verici bir işareti “Microsoft ya da hiçbir şey” hala Redmond'un etrafında asılı duruyor.