Microsoft PowerPoint'te Hareket Yolları Nasıl Birleştirilir

PowerPoint'te tek bir nesneye birden fazla hareket yolu atayabilirsiniz, ancak bunları birleştirmezseniz, bir sonraki animasyonu çalıştırmadan önce nesne orijinal konumuna sıfırlanır. Yumuşak ve kesintisiz bir geçiş için hareket yollarını birleştirin.

Hareket Yollarını Atama ve Birleştirme

Sola zıplamak istediğiniz bir nesneye sahip olduğunuzu varsayalım, sonra son konumuna biraz düşürün. Birden çok hareket yolu ile tek bir nesne atayabilirsiniz, ancak hareket yollarını birleştirmezseniz, bunun gibi bir şeyle sonuçlanırsınız:

Gördüğünüz gibi, hareket yolu A> B'den sonra A> B> yerine A> B> C yerine geçer. Açıkçası yapmak istediğimiz bu değil. Düzeltme tıklamak ve sürüklemek kadar basittir, ancak hareket yollarını birleştirmeden önce, ilk önce animasyonları nesnemize atamanız gerekir.

İlk önce, birden çok hareket yolu atayacağınız nesneyi seçin.

Sonra, “Animasyonlar” sekmesine gidin ve “Animasyon Ekle” düğmesine tıklayın.

Büyük bir animasyon kütüphanesini gösteren bir menü görünecektir. “Hareket Yolları” grubunu bulmak için en altına gidin. Burada kullanmak istediğinizi bulursanız, harika! Değilse, daha fazlasını taramak için “Daha Fazla Hareket Yolu” nu seçebilirsiniz. Devam edeceğiz ve bu örnekte buna tıklayacağız.

Bu örnekte, “Lines_Curves” grubunda bulunan “Sola Sıçrama” seçeneğini kullanacağız. Seçildikten sonra “Tamam” ı tıklayın.

Yolun tam olarak gitmesini istediğiniz yere gitmediğini fark edebilirsiniz. Yolu konumlandırmak için kutuyu tutup sürüklemeniz yeterlidir.

Şimdi, “Animasyonlar” sekmesine gidin. Menüyü göstermek için “Başlat” yanındaki oku ve ardından “Önceki Sonra” yı seçin.

İkinci hareket yolunu eklemek için önceki adımları tekrarlayın. Bu kez, “Lines_Curves” grubunda da bulacağınız “Aşağı” yı ekleyeceğiz.

Şimdi hareket yollarımız belirlendi, ikinci hareket yolunu seçmemiz ve yeşil oku birincinin kırmızı okunun üzerine sürüklememiz gerekir. Bundan sonra, ikinci hareket yolunun kırmızı noktasını animasyonun son hedefine sürükleyin.

İşiniz bittiğinde, düzgün çalıştığından emin olmak için devam edin ve slayt gösterisini önizleyin. Sunumu geçerli slayttan başlayarak hızlı bir şekilde görüntülemek için Shift + F5 tuşlarına basın. Aksi takdirde, "Slayt Gösterisi" sekmesine gidin ve hangisini tercih ederseniz edin "Başlangıçtan" veya "Geçerli Slayttan" seçeneğini seçin.

Sonunda, şuna benzeyen bir şeye sahip olmalısınız:

Artık düzgün ve sorunsuz bir animasyon yapmak için hareket yollarını başarıyla birleştirdiniz.