Microsoft Signature Edition PC mi arıyorsunuz? İşte Yerine Ne Yapmalı

Microsoft/Internet Archive

Microsoft’un İmza Sürümü’nün bilgisayarları Microsoft’un en iyi ürünlerinden biriydi; Microsoft artık Signature Edition PC'leri üretmiyor, ancak herhangi bir PC'yi bir bilgisayara dönüştürebilirsiniz.

PC Alımı Sıkça Ödediğinizden Daha Fazlasıyla Gelir

Mağazada satın alınan yeni bir bilgisayarı başlatmak, genellikle sevinçle başlar, ardından çabucak hayal kırıklığı yaşar. İlk bakışta, Windows temiz ve bütün gibi görünüyor ve daha sonra aniden bir deneme antivirüs açılıyor. Bunun için para ödemenizi, diğer programları kurmanızı ve bu bildirimleri reddettiğinizde, istemediğiniz bir oyun varlığını bildiriyor. Bilgisayarınız yeni ve hızlı olabilir, ancak bir şekilde iğrenç geliyor.

Microsoft mükemmel çözümü sunmak için kullanılır: Bir Signature PC satın alırsanız, bir bloatware yüklü bir makine elde edemezsiniz. Microsoft bir noktada bilgisayarlarının% 104 daha hızlı başlayacağını ve İmza olmayan bilgisayarlardan% 35 daha hızlı kapanacağını söyledi. Bu numaraları yalnızca Wayback Machine’in izniyle görebilirsiniz çünkü Microsoft artık İmza PC’leri zorlamıyor.

Yani temiz bir Windows PC istiyorsanız dört seçeneğiniz kalıyor:

  • Önemsizliği gidermek için Microsoft'un Yeni Başlat Aracını kullanın
  • Surface cihazı satın alın
  • Bir PC oluşturun
  • Media Creation Tool ile Windows'u temizleyin

Hadi bir bakalım.

Microsoft'un Yeni Başlat Aracını Herhangi Bir PC'de Kullanın

Microsoft, Windows 8'den başlayarak, tüm programlarınızı kaldırmak ve donanımınızı “ilk çalıştırma benzeri” duruma getirmek için “Bilgisayarınızı Sıfırla” seçeneği sundu. Sorun şu ki, bu yeni lansman, sisteminizle birlikte gelen tüm donanımları içeriyordu.

Neyse ki Microsoft, daha sonra Windows için standart olmayan tüm masaüstü programlarını kaldıracak bir araç olan Fresh Start'ı tanıttı. Bir virüsten koruma uygulaması veya Office olsun, bu araç onu kaldıracak. Yine de bu aracı kullanmanın bazı olumsuzlukları var. Örneğin, makinenize özgü sürücüleri kaybedebilirsiniz. Araç geleneksel masaüstü programlarını kaldırabilse de, Universal Windows Platform (UWP) uygulamalarını bilgisayarınızdan kaldırmaz.

Bu, yazılımınız UWP Apps biçiminde geldiyse – geleneksel Windows masaüstü uygulamalarının aksine – bu seçenek size yardımcı olmaz. Microsoft'un şu anda istemediğimiz uygulamaları yüklediğini göz önünde bulundurarak, Yeni Başlama aracı sadece olması gereken kadar kolay değil. Yine de, üreticilerin yüklediği (ve kendiniz yüklemiş olabileceğiniz) çöplerin çoğunu kaldırmak için uygun bir seçenek ve kişisel dosyalarınızı rahatsız etmeden işini yapıyor.

Başlat Menünüzü açıp "Yeni Başlat" ı arayarak ve ardından görünen "Cihaz performansı ve sağlığı" seçeneğini tıklayarak başlayabilirsiniz. “Ek Bilgi” bağlantısını tıklayın, ardından “Başlayın” ı tıklayın. Oradaki adımlar oldukça açık.

İLGİLİ: Bloatware Olmadan Windows 10 Nasıl Kolayca Yeniden Yüklenir

Surface PC Satın Alın

ymgerman/Shutterstock

Dell ve Lenovo gibi üreticiler sattıkları her bilgisayardan ek para kazanmak için bloatware kurarlar. Bilgisayarları neredeyse maliyetle satıyorlar, yani sizden çok az para kazanıyorlar ve başka yerlerde telafi etmek zorunda kalıyorlar. Bilgisayarınızda bulduğunuz programların yapımcıları orada olmak için para ödediler.

Ancak Microsoft'un böyle bir düşüncesi yoktur. Bu yüzden bugünlerde bir İmza PC'ye alabileceğiniz en yakın şey bir Yüzey aygıtı. Antivirüs veya temizleme türü programlar olmadan, Windows'un temiz bir sürümü yüklüdür.

Surface Go, masaüstü programlarını çalıştırmayacak olan Windows S ile başlar, bu nedenle Microsoft isterse PC'ye bir tane koyamazdı. Ne yazık ki, Microsoft, Windows Başlat menüsüne uygulamalar şeklinde reklamlar ekliyor, ancak bu neredeyse kaçınılmaz. Bir PC oluşturup, Windows'u kendiniz kursanız bile, bu Başlat Menüsü reklamlarını tüm Windows PC'lerde göreceksiniz. İyi haber şu ki, uygulamaya sağ tıklayarak ve “Baştan Çıkar” veya “Kaldır” ı seçerek bunları hızla çıkarabilir veya kaldırabilirsiniz.

Buradaki dezavantajı, Surface hattının çoğunlukla premium maliyeti olan premium cihazlar olmasıdır. Surface Pro 6 899 dolardan (klavyesiz) başlarken, Surface Studio göz sulandırması 3500 dolardan başlar. Bunun tek istisnası 400 dolardan başlayan Surface Go'dur, ancak bu cihazdaki işlemci çok yavaştır ve video veya fotoğraf düzenleme gibi yoğun bir şey için kullanışlı olmaz.

Kendi Bilgisayarını Oluştur

Denis Rozhnovsky/Shutterstock

PC'nizi kurarsanız, üreticiler makinenize ekstralar koyamazlar, çünkü onları işlemden kesti. Bir PC'nin oluşturulması, göründüğünden daha az karmaşıktır, çünkü kısmen zamanla süreç iyileştirilmiştir.

Kendi masaüstü PC'nizi oluşturmanın, mümkün olan en temiz Windows kurulumunu sağlamanın ötesinde ek faydaları da vardır. Genelde çok fazla para kazanmazsınız (üreticilerin parçalara kattığı toplu fiyatları yenmek zordur), ancak bu paranın nerede harcanacağına karar verirsiniz. Süslü bir vakayı umursamıyor musun? Bir tane alma. Ekstra parayı daha büyük bir sabit disk almak için harca. Çok güçlü bir işlemciye ihtiyacınız yok ama daha büyük bir SSD mi istiyorsunuz? Sorun değil; Hepsi senin kontrolünde.

Bir PC kurmanın asıl dezavantajı, her şeyi kapsayan tek bir garantiye sahip bir mağazadan satın alınan sistemin aksine, yüklediğiniz her parça için garantilerle işlem yapmanız gerektiğidir. Ve eğer bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, o zaman bir tane satın almak zorunda kalacaksınız;

Medya Oluşturma Aracı ile Windows'u Yükleyin

Nükleer seçenek, Windows'u sıfırdan yeniden yüklemektir. Yeni Başlat aracını kullanmak muhtemelen daha kolay ve daha iyi bir seçimdir, ancak Windows kopyanız hatalı davranış gösteriyorsa temiz bir kurulum daha iyi olabilir.

Neyse ki, Windows 10'u PC'nize yeniden yüklemek için kurulum ortamı oluşturmanıza olanak tanıyan Media Creation Tool sayesinde her zamankinden daha kolay. Bu rotaya gitmek, tamamen temiz bir yükleme yapmanıza izin verir; bu, kişisel dosyalarınız da dahil olmak üzere her şeyi kaldırmanız anlamına gelir. Bu rotaya gitmeden önce önemli dosyaları yedeklemek isteyeceksiniz (eğer henüz yapmadıysanız, hangisini (hangisini bilmeniz gerektiğini).

Crapware'in PC'ler için ödeme yapmasına yardımcı olduğu talihsiz bir gerçekliktir ve ne yazık ki bu, televizyonlara da yayılan bir şeydir. Neyse ki, PC'lerde, en azından sorunu en aza indirmek için seçenekleriniz vardır. İmza Sürümü benzeri bir deneyim istiyorsanız, sorunları kendi elinize alın ve bilgisayarınızı değiştirin. Daha sonra gösterdiğiniz çaba için kendinize teşekkür edeceksiniz.