Microsoft Store'da Ubuntu Üç Sürüm Var, İşte Neden?

Microsoft Mağazasında Ubuntu için arama yapın ve üç versiyonu göreceksiniz: “Ubuntu 16.04”, “Ubuntu 18.04” ve “Ubuntu”. Bu, belirli bir LTS sürümünü yükleyebileceğiniz veya her zaman en son LTS sürümüne sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Windows 10'daki Linux bash kabuğunu nasıl yükleyeceğinizi ve kullanacağınızı gösterdik, ancak kullanmak için bir dağıtım seçmelisiniz. Canonical, Ubuntu'nun her Uzun Süreli Yayın (LTS) sürümünü Microsoft Store'a eklemeyi planlıyor ve kullanıcılara hangi sürüme sahip olduklarına karar vermelerini sağlıyor.

Özetlemek:

  • Ubuntu 16.04'ü yüklemek, Nisan 2016'da yayımlanan Ubuntu'nun sürümünü, 20 Nisan'a kadar güvenlik güncellemelerini alacak olan Xenial Xerus kod adını veriyor.
  • Ubuntu 18.04'ü yüklemek, 2023 Nisan'ına kadar güvenlik güncellemelerini alacak olan Bionic Beaver kod adı olan 2018 Nisan ayında piyasaya sürülen Ubuntu versiyonunu sunar.
  • Ubuntu'nun yüklenmesi, numara olmadan, her zaman en son LTS sürümüne sahip olacağınız anlamına gelir. Yeni bir LTS sürümü her iki yılda bir ortaya çıkıyor, yani bir sonraki 2020'de olmalı.

Bu değişiklik, Ubuntu 18.04'ün geçen ay Windows Mağazası'nda kullanıma sunulduğundan çok daha basit şeyler yapıyor. Bu noktada, Ubuntu 16.04 “Ubuntu 18.04” yerine “Ubuntu” olarak adlandırıldı. Çoğu kişi basit adı tercih edecek, bu yüzden bu versiyonun daima güncel olması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak bazı insanlar, geliştirme ortamlarının, uyarı vermeden sürümleri değiştirmesini istemeyecekler, çünkü bu, bazı şeyleri kırıyor olabilir. Bu kullanıcılar için belirli bir sürüm ile gitmek daha iyidir.

Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir, ama aynı zamanda insanlara gereken esnekliği sağlar. MSPowerUser'da Surur'a, tüm bunları bize gösterdiği için teşekkür ederiz.